Görüş Bildir

etiket Sağlık Bakanı Koca, SMA Hastaları İçin Sosyal Medyada Başlatılan Kampanyaya 'Kirli' Dedi

Anasayfa > Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastası çocuklarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Koca, ''İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz' ifadelerini kullandı.

Milli Piyango'nun Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan 75 milyon TL'lik ikramiyesinin SMA hastası çocukların tedavisinde kullanılması için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yayımlayarak, ''İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut tüm hastalarımız tedavi edilene kadar mücadelemiz devam edecektir'' dedi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı 👇

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı 👇

'SMA hastası çocuklarımız üzerinden yürütülen kirli kampanyaya açıklık getirmek istiyorum. Güncel ve işe yaradığı ispat edilen tüm tedaviler SMA Bilim Kurulumuzun önerisi ile uygulanmaktadır. Çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasının ise net olarak karşısındayız. Bilimsel veriler dışında küresel ilaç şirketlerinin oyununa müsaade etmeyeceğiz. Ailelerimizin suistimal edilmesine izin vermeyeceğiz. Gen tedavisi adı altında ortaya atılan yöntemin bilimsel olarak işe yaradığını gösteren şimdilik somut hiçbir veri bulunmamaktadır. Ancak ilaç şirketlerinin oyununa gelerek yapılan kampanyalarla bu durum suistimal edilmektedir. İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bir konuda toplu olarak tepki vermek kadar güzel bir davranış yoktur. Ancak gördüğümüz kadarıyla ilaç şirketlerinin amacına hizmet eden bir organizasyonla karşı karşıyayız. Kampanya düzenleyerek zikredilen rakamlar, önerilen finansal kaynaklar bu zamana kadar çocuklarımızın tedavisi için ayrılan kaynağın yanında hiçbir değer ifade etmemektedir. Mesele kaynak meselesi değildir. Ülkemiz her şart altında vatandaşının tedavisini yapabilecek güçtedir. Burada esas konu ahlak sınırlarını aşarak devletimizi aciz göstererek küresel ilaç şirketlerinin savunuculuğunu yapmaktır. Bir araya gelerek kampanya yürüten ve devletimizi aciz göstermeye çalışan bu kampanyaya alet olmayacağız. Devletimiz işe yaradığı ispat edilen her tedaviyi ücretsiz olarak evlatlarımız için kullanmaya devam edecektir. SMA hastalığı genetik bir hastalıktır. Bundan sonra tüm evlilik öncesinde aile adaylarına gen taraması da yaparak tedbir alınacak ve ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut hastalarımız tedavi edilene kadar mücadelemiz devam edecektir.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
412
333
103
23
19
11
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Bu adam kabinedeki en beğenilen ve her kesimin sevdiği bir bakan iken nasıl böyle dibi gördü de sıçtı sıvadı anlamadım.

Emre Öztürk

Çünkü bir süre sonra partisinin dediklerini yapmaya başladı.

sensizsinema

Cebinizden vermeye kıyamadınız, hazineden vermeye kıyamadınız, bütçenizden vermeye kıyamadınız, milli piyangodan gelen paraya da mı kıyamıyorsunuz? Çok ilgil... Devamını Gör

Ziya Akbaş

Dedi yalancı çoban...