Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Sizin Başınıza Gelmedi! Bu Yaz Sinek Isırıkları Vücudumuza Neden Daha Fazla Hasar Veriyor?

-
Abone ol

Bu yaz sinek ısırıkları neden bugüne dek hiç karşılaşmadığımız kadar büyük iz bırakıyor, günlerce geçmeyen yaralar oluşturuyor? Sadece siz yaşamıyorsunuz, hepimiz bundan muzdaribiz.

Sivrisineklerin yaz aylarında vücudumuzu istila etmesine alışkınız fakat bu yıl durum biraz farklı.

Isırıklar hem geç iyileşiyor hem de ortaya çıkan şişilikler, kesintisiz kaşıntı karşı konulacak düzeyde değil. Çevrenizde karşılaşmışsınızdır, bu durumla mücadele için alerjik ilaç kullananların sayısı bile artmış vaziyette.

Bu durumla karşılaşan herkes problemi kendisinde arasa da aslında olayın sebebi hayli farklı.

Belki biliyorsunuzdur, Türkiye ve yakın coğrafyasında karşılaşılan sinek türü 'anofel' cinsiydi.

Hatta sivrisinek dendiğinde aklınıza gelen o görüntü de anofel cinsine aitti, bunca yıldır bu sineklerin ısırıklarına alışan bedenimiz ufak tefek tepkiler vererek süreci atlatıyordu. 

Bunun yanında son birkaç yılda iyiden iyiye etkisini artıran 'mevsim kaymasının' da hepimiz farkındayız. Yaz bir türlü gelmiyor, kış ve yaz arasındaki o sınır neredeyse kalkmış durumda. İşte bu iklim değişikliği, yaz ortasında karşılaştığımız yağışlar ve yüksek oranda nem bu coğrafyada karşımıza pek de çıkmayan aedes cinsi sivrisineklerin üremesi için uygun şartları yaratmış oldu.

Kafkasya'dan ülkemize giriş yapan aedes cinsi sivrisinekler yavaş yavaş tüm ülkeye yayıldı.

Aedes, Güney Amerika’da ciddi problemler yaratan Zika virüsünü taşıyan sivrisinek olarak bilinse de aynı şekilde anofel cinsi sineklerin sıtma taşıdığı fakat ülkemize giriş yapan cinslerde bu tip vakalarla karşılaşılmadığını not etmek gerek. 

Yani asıl tehlike Zika virüsü değil.

Ortada ciddi bir risk olmasa da yaşanan kaşıntıların ulaştığı seviyeye bakacak olursak aedes cinsini tanımak şart.

Öncelikle ısırıldığınızı fark etmediyseniz bu muhtemelen aedeslerin sessizliğiyle ilgili. Anofel cinsi sivrisinekler gibi sesler çıkarmadığı için fark edilmesi hayli zordur. Bunun yanında dikkatli olunması gereken saatler anofeller gibi akşam saatleri değil, tüm gündür. Bu yüzden sivrisineklerden korunmak için kullanacağınız her şey aslında size tüm gün gerekiyor olabilir.

Şimdilik durum böyle.Bakalım bu sinek ısırıklarıyla mücadele için neler yapmamız gerekecek?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bizim burada öyle bir ilaçlama yaptılar ki böcek möcek hak getire,karşılaşmıyoruz.

blizzard

Ülkeye yararlı bir şey giriş yapmamaya yeminli arkadaş. Bu nedir anasını satayım?!

bratzznaz

anofel cinsi sivrisinek sizi ısırırsa bir sürü hastalığa kapı açar küçücük bir tepkiyle kalmaz komaya kadar sürükler sizi :)

logicaldoor

İyi de bu şişlikleri/kızarıklıkları geçirmek için yapılabilecek bir şey, bir öneri yok mu. Isırıldık tamam, şiştik tamam eee?

papatyakalpli

En az 3 hafta oldu, hala şişliği duruyor...

Görüş Bildir