Sadece Savaş ve Acıyla Hayatımızın Parçası Haline Gelen Suriye'nin Yıllar Önceki Halleri

9.2bPAYLAŞIM

Suriye'de devam eden kaos ortamı, Suriye hakkında ekranlardan gördüklerimiz bu ülkeye olan bakış açımızı fazlasıyla etkiledi. Ülkenin eskiden nasıl olduğunu kaçımız biliyoruz şimdi? 

The Citizen'de derlenen galeri, yıllar öncesinde Suriye'de yaşayan insanların hayatlarının nasıl olduğunu gösteriyor.

Kaynak: http://www.thecitizen.in/index.php/NewsD...

Şam'da 1974 yılında çekilen bu görüntü, standart bir tatbikat sırasındaki kız öğrencileri gösteriyor.

National Geographic tarafından yayınlanan bu fotoğraf için "Gençler tatbikat yapmayı, bakıcılığı ve bazı silahları kullanmayı öğrenmek zorundalar." açıklaması yapıldı.

Bir zamanlar Suriye'de kadınlar da günlük hayatın bir parçasıydı.

1960 yılı baharından bu görüntü, Nakba Günü'nde Şam sokaklarındaki göstericileri gösteriyor. Modern kıyafetler içerisindeki kadınlar grubun liderliğini üsleniyor.

1950 yılında çekilen bu fotoğraf, Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin dışındaki kadın öğrencileri gösteriyor.

1965 yılında çekilen bu fotoğraf modanın ve dini tarzın Şam'da bir parkta, bir bankta bir araya gelmesini gösteriyor.

Şam'daki Marjeh Meydanı'nın 60larda nasıl göründüğünü anlatan fotoğraf...

1960larda Suriye, Deyrizor'dan bir görüntü...

Suriye bir zamanlar güzel bir ülke olmasının yanı sıra, turistlerin de ziyaretler düzenlediği bir ülkeydi.

1996 yılında çekilen bu fotoğrafta turistler yemeğin keyfini yaşıyorlar. 2010 yılında iç savaş patlamadan önce 8.5 milyon turist Suriye'yi ziyaret etti.

Palmira son zamanlara kadar turizmin yuvasıydı.

Şimdilerde Halep'in hali ise...

Burada da Halep'in 1960lardaki hali...

Suriye bugünlerde dini aşırılık ile biliniyor. Peki 1960larda Suriye'de bir Yahudi düğününde çekilen bu fotoğraf hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukların da o zamanlarda normal bir çocukluk dönemi vardı tabii.

Mesleki eğitim okulunda laboratuvarda çekilen bu fotoğraf öğrenimin devam ettiği zamanları gösteriyor.

Şam'ın 1940lardaki görüntüsü...

Son olarak bu da, şimdilerde Google'da Suriye diye arattığınızda karşınıza çıkan görüntüler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-ozcan

en basidinden bu araplar gerizekalı amk. dünyanın en değerli şeyi olan petrol onlarda olmasına rağmen askeri,teknoloji akıl ve siyaset yönünden başarılı olmayı başaramamışlar. beyin olmadığı için, sadece teknolojiyi geliştiren hristiyan tayfa sürekli oynuyo bunlarla. beyin yok ki amk salaklarında. araplardan nefret ediyorum ama arap hatunları bi harika

tolgatufek

böyle giderse yakında biz de böyle nereden nereye diye karşılaştırılacağız net

jrfeanor

fazla detaya girmeye gerek yok. özet olarak kutuplaşan dünya da usa ve rusya kendilerine gelecek günlerde müttefik seçmeye başladı. rusya bu güne kadar hiç bir müttefiğini satmadı. vietnam,küba,suriye,iran bir çoğu örnek verilebilir. fakat usa ,katar-uae-suidiler ile birlikte yarattıkları radikal islam fikirleri ile önce afganistanı en son da suriye yi yaktılar en büyük zarar da onların müttefiklerine veya destekledikleri insanlara oldu. o insanlar ırakta lübnan da afganistan da yalnız bırakıldı. hayır uyandırayım diyorum çıkarları bittiğinde destekleri de bitecek ve sizler onların yasal düşmanları olacaksınız bu sistemde.

osuranboga

Herkez İslam'ı suçlamış. Olmayan şeriatı örnek göstermiş. Eskiden bozuk şeriat yoktu. Eskiden islam vardı ve İslam devletlerinde bilim teknoloji refah vardı. Demekki neymiş bu yaşananların islamla alakası yokmuş. Bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı.

ogzcln

Nasil bir mantik bu? Bu olay diyalektikle alakali yillarca suren bir sey. Eskiden refah olan yerler Suriye'de dini baskilarin olmadigi yerlerdeydi yani su an hala rejimin oldugu yer. Fakat farkli bolgelerde farkli mezheplerin uyguladigi egitimde islam, toplumda dini baskilar yuzunden halk kutuplasti bilime verilen onem bitti, sorgulamak suc oldu ve gelinen nokta bu. Su an Turkiye'de daha neyin ne oldugunu bilmeyen cocuklarin ellerine idam ipi verenler, maketten tanklarin onune yatiranlar tekbir getirtenler Suriye'de de vardi. Modern cagda Dinin baskin oldugu heryer yikilmaya mahkum. Bak devlet ekonomisi veya güç olarak demiyorum. Suriye güçlü bir ulkeydi guclu bir ekonomisi vardi. Fakat toplumsal yozlasma ve kutuplasma olduktan sonra isterse 100 tane ultra luks koprun olsun. Bu çağda teknolojinle biliminle egitiminle on plana cikmazsan ulkende bombalarda patlar askerlerinde olur korkuda olur.

ogzcln

Düşünmek bu kadar zor olmamali degil düşünmek her daim zordur fakat ne yazikki bizim insanlarimiz tek duze dusundugu icin hic bir zaman analitik olmadigi icin hemen sonuca varip klasik mantik yontemiyle = ''Eger Eskiden Islam refahsa demek islamda suc yokmus'' sonuca varip asip kestigi icin her zaman kavga olacak.

osuranboga

Eskiden kastım suriye rejimi olduğu yada din baskın olmadığı zamanlar değildi. İslamın altın çağını kastetmiştim. Bunu nereden çıkardınız bilmiyorum. Yazımda amacım islama uyup ilim Çin'de bile olsa gidip alınız hadisini örnek alan ve ilim öğrenmeyi ibadet sayan Müslümanları ve o dönemlerin refah düzeyini anlatmaktı. İslamın şiddetle bir tutulamayacağı ve tutmanın da akıl mantık dışı olduğunu, günümüzdeki kendine islam devleti diyenlerin islamla alakası olmadığını ve şeriatı yaşamadığını islamın şii iran ile ve vehabi araplar ile adının lekelendiğini anlatmaktı. Düşünmek bu kadar zor olmamalı değil bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı. Evet bizim insanlarımız tek düze düşünür.Analitik bir şekilde derinlemesine düşünmez ve islamın olduğu her yerde şiddet var diye kestirip atar.

ayca-doga1

7. yüzyıl bedevi arap kanunlarına şeriat dersiniz, sonra da 21. yüzyılda arap olmayan ülkenize gelmesini istersiniz. Şeriatla yönetilen ülkeleri görünce de "gerçek islam bu değil ki" dersiniz. Dili arap, kitabı arap, peygamberi arap olan bir dini arap olmayan, arapçası olmayan sizler arap uygulayıcılarından daha iyi bildiğinizi iddia edersiniz. Hakikaten şaka gibisiniz, kötü bir şaka gibisiniz.

fatih-cantas

Bu tarz hikayelerin ortak noktası ülkelerin bilim fen ve müspet bilimlerden uzaklaşıp emperyalizme din tuzağına yenik düşmeleridir. Bizim de bu kafayla böyle olmamız çok gelecek değil gibi duruyo

Görüş Bildir