Sadece Rock Müzik İçin Değil Tüm Müzik Türleri İçin Yeri Zirve Olan Pink Floyd Albümü: Dark Side of the Moon

21PAYLAŞIM

Efsane grupların arasında belki de ne özel olanıdır Pink Floyd. Yaptıkları müzik döneminin çok ötesinde ve dinleyenin dünyasını sarsacak türdendir. 'The Wall', 'Wish You Were Here' gibi efsane albümleri de adeta birer şaheser olsa da Dark 'Side Of The Moon'un yeri farklıdır. İşte bu efsane albüme hep birlikte bir bakış atalım. Kulağımızın pası silinsin!

Efsane grup Pink Floyd'un temelleri 1965 yılında atıldı.

Roger Waters, Syd Barrett ve Nick Mason ile başlayan yolculukla grup üyeleri pek çok kez değişti. Grubun öncülü sayılabilecek pek çok isim de kullanıldı Pink Floyd'dan önce. 1965 yılında grubun adı ve üyeleri kesinleşti ve yolculuğa başladılar.

Dark Side Of The Moon, grubun 8. albümüdür.

Bu albüm, hemen hemen herkes tarafından bilinen ve ikonlaşmış bir şaheserdir. İçeriğini bir yana bırakıp albüm kapağına bakmamız ve oldukça tanıdık gelmesi bile yeterlidir bunu anlamaya. Bir tayf'tan kırılan ışık hüzmesi her şeyi anlatıyor aslında.

Dark Side Of The Moon 2 Mart 1973 yılında çıktı.

1972 VE 1973 arasında dönemin en ileri teknolojileri kullanılarak kaydedildi. Ayrıca albümün tamamı Roger Waters tarafından yazılmıştır. Diğer yandan David Gilmour gibi diğer grup üyelerinin de müzikalitede büyük etkisi vardır tabii.

Albümdeki monolog ve diyaloglar bir film tecrübesi yaşatır.

Albümün tamamına bakacak olursak Roger Waters'ın etkisini hemen görebiliyoruz. Albümün tamamını ele aldığımızda genel yapı ve şarkı arası geçişler büyük bir ustalıkla sunulmuş diyebiliriz.

Bu albüm, grup için de büyük değişimlerin habercisiydi.

Grup, ilk kurulduğu yıllarda saykodelik rock yapıyordu. Sonraları soundları giderek değişmeye başladı ve artık bu albümde Pink Floyd'a özgü bir kimlik kazandıracak o özgün müziğin tam anlamıyla oturduğunu görüyoruz.

Dark Side Of The Moon 740 haftadan fazla müzik listelerinde yer aldı.

Tüm bunların yanında Dark Side Of The Moon albümü toplamda 50 milyondan fazla satmıştır. Bu bağlamda 50 milyondan fazla satan ikinci rock albümü olmuştur.

Pink Floyd sonraları da harika albümlere imza atmış olsa da bu albümün yeri oldukça farklı.

Ezcümle, Dark Side Of The Moon dünyanın en ünlü ve en unutulmaz müzik şaheserlerinden biri kuşkusuz. Bu albümle alakalı en güzel cümleleri ise Roger Waters kurmuş. Albüm hakkında sorulan bir soruya cevaben Waters: "Bir gün oturup gerçeği sorgulamaya başladım. Nafile bir şekilde dünyevi şeylerin kavgasına düşmüş olmak, kendimizi, birbirimizi ve evreni anlamak için gideceğimiz yolun üzerini nasıl da örtmüş ve gizlemiştik. Halbuki kendimizi, birbirimizi ve evreni anlayarak, insanlık için yaşamı daha doyurucu hale getirebilirdik. ''Dark Side Of The Moon" bunu anlatır ve albümlerimin çoğu."

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ukela

Bir bilgi , o dönemde İngiltere de Katolik okulları çok yaygındı , daha doğrusu okullar genelde Katolik doktrini ile eğitim veriyordu , o dönemin bir çok sanatçısı da bu baskıcı eğitim sistemine ve yaygın İngiliz tutucu yaşam tarzına isyan etmekteydi. Bu albüm de de bu ruh hali en uç noktaya varmıştır. Konu hakkında dramatik bir film izleyerek dönemin ruhunu anlamak isterseniz "Ölü Ozanlar Derneği" filmini tavsiye ederim.

gzm-ynklr

Pink Floyd çok severim.

csa

Ne mana şimdi bu :D Dark Side of the Moon elbette bir klasik. Ben çok dinlemem o ayrı, çok fazla bana hitap etmiyor ama mesela bir Money şarkısı alakalı playlistlerimde muhakkak bulunur. Onu da burada içerikte koymamışlar :D

hcnr

Tam olarak nasıl bir tespit var bu yazıda? Ok, Dark side of the moon bence de muhteşem. Yazıda ilginç ya da yeni tek kelime yok. Birkaç paragraf bu albüm çok iyi + “Ezcümle...” kapanış... İlkokulda yazı çok görünsün diye yaptığımız ödevlere benzemiş. Tebrikler.

batuhan-aktepe

Yüksek ihtimalle müzik tarihinde yapılmış en iyi albüm Dark Side of the Moon'dur.

cristophernolann

hangi pencereden baktığına bağlı o. elbette benim için de yeri apayrıdır. ama genelleme yapmak ne kadar doğru bilemiyorum.

Görüş Bildir