Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rüyalarınızı Kontrol Edip Onlara İstediğiniz Gibi Hükmetmenizi Sağlayacak Bir Fenomen: Lüsid Rüya

3.1bPAYLAŞIM

Rüyalar, kuşkusuz bilincimizin en gizemli ve merak uyandıran olaylarından birisi. Uzmanlara göre halen tam anlamıyla ne olduğu açıklanamayan rüyalar kimilerince günlük hayatta yaşadığımız problemleri ve duyguları çözümleme anı kimilerince  beynin hafızasının parçalarını birleştirme anları olarak tanımlanmaya çalışmaktadır.

Peki ya hiç başınıza, uykuda ve rüyanızın içindeki olayları yaşarken rüyada olduğunuzun bilincinde olma durumu geldi mi?

Lucid Dream (lüsid rüya) ise; işte tam olarak bu durumu yaşadığınız ve rüya gördüğünüz sırada bunun bilincine vardığınız rüyalara verilen isim.

Normal uykuda gördüğümüz rüyalarımızda genellikle bizim seçemediğimiz, kontrol edemediğimiz,  gerçekmiş gibi hissettiren ve sevmesek bile içinden çıkamadığımız olayların arasında buluruz kendimizi.

Ancak lüsid rüyalarda kontol, tamamen bizim elimizde.

Yani gördüğümüz rüyadaki -hayal ettiğimizin bilincinde olarak- bütün olayları istediğimiz şekilde değiştirebiliriz şöyle ki bir süper kahraman gibi ordan oraya dilediğimiz gibi uçabilir birbirinden fantastik şeyler yapabiliriz.

Özetle, lüsid rüyalarda hissettiğimiz duygular tam olarak şu an herhangi bir eylem yaparken hissettiğinizden farklı değil ancak aslında rüyada olduğunuz için yapabilecekleriniz konusunda bir sınır yok ve tamamen özgürsünüz!

Peki ya bu gerçekliğin kolayca değiştiği lüsid rüyaları nasıl görebiliyoruz?

Yapılan araştırmalar sonucu; uyanıklık halimizle bilinçaltı dünyamızın sanılandan çok daha derin bağlarla birbirine bağlı olduğu fark edilmiş ve bunun üzerine bu konuda çok daha detaylı çalışmalar yürütülmüş.

Bunların sonucunda da; uyanıklık durumunda daha bilinçli ve farkındalığı yüksek insanların lüsid rüyaları görmeye çok daha fazla yatkın olduğu tespit edilmiş.

Bilim insanlarının çalışmaları, lüsid rüya ve metacognition(üstbiliş)'in işleyiş mekanizmalarının benzerlikler gösterdiği sonucuna ortaya koymuş bu da gündelik hayatta etrafında olup bitenlere karşı farkındalığı yüksek ve kendi bilişsel zekalarını kontrol edebilen bireylerin aynı kontrolü rüyalarına da uygulayabildiğini ortaya çıkarmış.

Bu konuda Journal of Neuroscience'da yayımlanan bir makaleye göre; düşük ve yüksek lucid dream( berrak rüya) görme oranına sahip insanların beyinleri birbirinden oldukça farklı.

Yüksek lüsid rüya görme oranına sahip deneklerin frontopolar kortekslerinin , düşük lüsid oranına sahip deneklere göre daha fazla gri madde hacmine sahip olduğu ortaya çıkmış.

Ayrıca beynin bu bölgesinin  "thought monitoring"(uyanıklık durumundaki gözlemler) sırasında  yüksek aktivite belirtisi gösterdiği ve yüksek lüsid rüya görebilme oranına sahip deneklerin daha güçlü tepkiler verdiği de ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Fakat bu, kesinlikle beynimizi kolaylıkla lüsid rüya gören insanların beyni gibi kullanamayacağımız anlamına gelmiyor. Biraz sabır ve hırsla siz de bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bir Oxford araştırması bazı insanların Lucid Dream görmek için yaratıldığını söylese de yapılan son araştırmalar beynin doğru bölgelerine, doğru aralıklarla verilen elektrik akımlarının lüsid görme oranını %70 arttırdığını söylüyor.

Uygun ortamda 40 hz ile 25 hz gibi düşük oranda düşük gamma aralıklarıyla verilen uyarıcıların , daha düşük ve yüksek aralıklarla verilen uyarıcılara göre , kaliteli lüsid rüya deneyimine çok daha fazla katkı yaptığı sonucu elde edilmiş.

Ancak ev ortamında beynimize hafif elektrik şokları uygulayamayacağımız düşünülürse bunun yerine uygulayabileceğiniz farklı tekniklerde mevcut.

Örneğin; uykuya geçerken 40 hz tonunda müzikler dinleyerek beynimize lüsid rüya görmesi konusunda yardımcı olabiliriz. Bunun yanı sıra uygulayabileceğiniz tekniklerden bazıları ise şunlar;

En basit tekniklerden biri; Uyur-uyanıklık arası.

Derin REM uykusu sırasında kendinizi uyandırıp tekrar uykuya dalacağınız bu teknik için;

Telefon, bilgisayar ve televizyonda dahil olmak üzere bütün elektronik eşyalarınızı uyumadan en az bir saat önce kapatın.Onların yerine uyumadan önce meditasyon yapın ve bu esnada beyninizi lüsid rüya görmek istediğinize hazırlayın. Ayrıca ılık bir duş almanızda işe yarayacaktır.

Uykuya daldıktan 4-5 saat sonrasına alarm kurun ve en az 15-20 dakika uyanık kalın bu esnada biraz temiz hava almanız etkili olacaktır. 

Daha sonra rüyalarını kontrol edeceğinizi kendi kendinize tekrar edip, ne görmek istediğinize odaklanarak tekrar uykuya dalın. Buradaki önemli nokta rüya esnasında bile 'şu an bu bir rüya' diye zihninizde sürekli bunu tekrarlamak.

Bir önceki yönteme benzer ve biraz daha farkındalık gerektiren başka bir teknik; avuç içine yazı yazmak.

Avuç içinize uyumadan önce size uyanıklığı çağrıştıracak bir harf yazın. Örneğin İngilizce uyanık olmak anlamına gelen 'awake' kelimesinin baş harfi olan 'A' harfini.  Acaba uyanık mıyım diyerek elinize bakın. Eğer 'A' harfini görebiliyorsanız uyanıksınız demektir.Eğer rüyanızda 'A' harfini göremiyorsanız, rüyada olduğunuzun farkına varıp rüyanızı kendi bilincinizle istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Biraz daha profesyonellik gerektiren; Renk tutma tekniği

Uyumadan önce kendi kendinize bir renk belirleyin. Örneğin; mavi! Bu rengi aklınızdan hiç çıkarmayın ve rüya esnasında bu rengi her gördüğünüzde kendinizi 'Rüyada mıyım?' diye sorgulayın.

Bir diğer teknik ise; Not tutmak

Gözünüzü kapalı tutarak uyanmayı deneyin. Bu esnada beyninizi ve gördüğünüz rüyaları gözlemleyin. Tamamen uyandığınız an bir deftere neler gözlemlediğinizi hatırladığınız kadarıyla not alın. Bu beyninizin uykuyla uyanıklık arasındaki tan bölgesinde farkındalığı arttırıp, ilerleyen zamanlarda lüsid rüya görmenizi kolaylaştıracaktır.

Bu tarz rüyalar görmenin ne gibi faydası olabilir ki diyorsanız; bir kez başardığınızda ve lüsid rüya alemine adım attığınızda pek çok alışkanlık elde edinebiliyorsunuz.

Bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz;

- Göreceğiniz rüyaların içerik ve temasını önceden tasarlayabilirsiniz. 

- Kötü huylarınızdan, önce rüyalarınızda kurtulup daha sonra bu durumu gerçek hayatınıza yansıtabilirsiniz.

 - Lüsid rüyaları tetikleyen sembolleri kolaylıkla fark etmeye başlarsınız.

 - Astral seyahat deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Ancak tüm bu egzersiz ve yöntemlerin, doğuştan yatkın olmayanlara bir anda yardımcı olamayacağını ve bir kaç denemeden sonra sonuca ulaşabileceğinizi unutmamalısınız!

Lüsid rüya görmek belli bir süreç işi ve REM uykunuzda kendinizi uyandırmanız, ilk kez elinize işaret çizmeniz sadece sürecin başlangıcı. Zamanla lüsid rüyaları aklınızdan çıkarmayarak , egzersizlere devam ederek rüyalarınızda rüyada olduğunuzun farkına varmaya onlarla bütünleşmeye başlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta; bunları deneyimlerken oldukça temkinli olmanız zira lüsid rüyaların pek çok yararı olduğu gibi zararları da mevcut.

Bu tarz rüyaları görürken, beyniniz çok hızlı bir şekilde çalıştığı için fazla yorulabilir ya da aşırı heyecanlandığınız için kalp atışlarınız normalin üstünde hızlanabilir. Aynı zamanda uykusuzluk probleminin yanı sıra psikolojik olarak kötü bir dönemdeyseniz bu konuda da çeşitli sıkıntılar doğurabilir.

K1, 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arslanoglu

Ben de çok yapardım her gece her uyuduğumda çok iyiydi sma sonra gerçek hayatın kötüyse insanı mahvediyor sürekli uyuma isteği vs. Benim eskiden hayatım süperdi o zaman da rüyamı yönetirdim. Sonra herşey tepetaklak oldu ki yazılanlar doğru gerçek ve rüyayı ayırt edemezsin bir süre sonra zarar veriyor gereği yok

sefa-allahverdiyeva

dogudugumdann beri rüyalarımı idare ede biliyorum.hep anneme ben uykudayken rüyaları kendim istediyim kimi yönetdiyimi anlatıyordum.Lakin bana inanmıyordu.lusid rüya oldugunu bilmiyordum.Bu rüyalar çok tehlikeli.yapmaya çalısmayın.bir keresinde rüyadan çıkamıyordum ve 24 saat uyumusdum.ve uyandımda hastanedeydim.pisikiatris bir piskolojik sorunum oldugunu sandı ve bana 1 kaç sakinlesdirici serum yapdılar.böyle olmak çok zor.uyandıgınızda bile hayat sizə bir hayel gibi geliyo ve hiç bir sey yapmak istemiyorsunuz.nasıl olsa her sey kendilinden olucak düsüncesiyle yasıyorsunuz.fantastik seylerin var olduguna inanıyorsunuz.HAYAT DİYE BİR SEY KALMIYOR .SADECE HAYAL EDEREK HER SEYİ YAPMAYA ÇALISIYORSUNUZ.BU SADECE GÖZÜNDE HAYATI YOK ETMEK.BU TARİF EDİLEMEZ BİR YASAM.AMMA BEN ELİMDEN GELDİYİ KADAR TARİF ETMEYƏ ÇALISDIM.VAR OLAN BİR ŞEYİ YOK ETMEK KENDİNİ YOK ETMEK DEMEKDİR.İYİVE GERÇEK GÜNLER DİLEYİ İLE.GERÇEK HAYALET .ÇOK ÜZGÜNÜM.

kadir-yildirim15

Astral Seyahat - Parapsikoloji - Lucid rüya ilgilenenler takip edebilirler.

mhysa

yapmayın. bir süre sonra gerçeklikle rüyayı ayırt edemiyorsunuz. kabustan uyanmayı öğrenseniz yeter

yakuza-48

Aynen kendinize işkence olur.

faffa

Lucid rüya için: kin tutmamak (buna farklı bulduklarımız için merhamet duymak da dahil) ve olabildiğince bi sanat eserini takdir ediyomuşçasına her şeye olumlu gözle bakmak önemli, buna yardımcı olarak günlük Mesnevi okumanızı öneririm. Eskiden çok görürdüm ama son zamanlarda ilk defa yoğun bi şekilde bi kaç kişiyi affedememe duygusuna ağır basıyo, inş. onları da gerçekten affedebildiğimde eskisi gibi olurum inş...

faffa

"bi sanat eserini takdir ediyomuşçasına her şeye olumlu gözle bakmak" derken hani sevdiğiniz yazarın kitabında ya da sevdiğiniz bi yönetmenin eserinde kötü bişey olduysa sonunda düzeleceğini ya da olumlu şeylere sebep olacağını bilirsiniz, umarsınız ya onun gibi...(Bu tür şeylere ilgi duyuyosanız tasavvuf öneririm, günlük Mesnevi okumanızı öneririm, "Mesnevide cinsellik dediii" diyenler o kafayla hiç okumasın zaten, gazetelerin 3. sayfa haberini görünce de gazetinin sahibini 3. sayfadaki kişi sanıyodur. Ki Mesnevi'deki çoğu şey bilinçaltı semboleriyle ilgilidir zaten)

faffa

A bir de doyduktan sonra yememeye çalışın, ve olabildiğince küfür kullanmaktan kaçının, incitici kelimeler söylerken aldığınız haz da olumsuz etki eder, ve de küfürlü kelimelerin (küfür edene) negatif enerjisi var, affedici insanlar zaten küfür etmeye ihtiyaç duymaz dimi ;)

Görüş Bildir