Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya'yı Eylemleriyle Karıştırmış Kadın Terör Örgütü: Kara Dullar

-
Abone ol

Kara Dullar, ilk kez 2002'de Moskova tiyatro baskınında ortaya çıktı. Kara Dullar o gün, tiyatroyu basıp 850 kişiyi rehin aldılar. Peki kim bu kara dullar?

Bu tiyatro baskını, tüm dünya gündemine oturdu. Bunun sebebi, olayın günlerce sürmesiydi.

Günlerce süren olay Rus askerlerin müdahalesiyle son bulurken, Çeçen gerillalar da dahil olmak üzere 200'e yakın kişi hayatını kaybetti.

Dünyada büyük yankı bulan bu olayda basına, rehin alanların arasında siyah giyimli kadınların görüntüleri yansıdı. Böylece dünya, Çeçen "Kara Dullar"la tanışmış oldu.

Kara Dullar, daha sonra çoğu çocuk 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Beslan okul saldırısında da yer aldı.

Kara Dullar eylemleriyle tarihe damgasını vuran terör saldırılarının ilk sıralarına yerleşti.

Peki Beslan Katliamı'nda ne oldu?

2004'te Beslan'da 341 masum çocuğun katledilmesiyle sonuçlanan okul baskını, yakın tarihin en utanç verici terör eylemi olarak unutulmadı. Ardından bir rock konserine saldıran "Kara Dullar", 14 kişinin ölümüne neden oldu. Yine Rus Havayolları'na yapılan ve yine iki intihar bombacısı "Kara Dul"un katıldığı terör saldırısında ise bu defa ölenlerin sayısı 90'dı.

Kara Dullar, kısaca eşlerini Rusya ile savaşta kaybeden ve silahlı mücadele saflarına katılan kadınlar olarak biliniyor.

İlhamını Çeçen direniş örgütlerinden alan bir kadın örgüt, ağırlıklı olarak tecavüz edilen, savaşta çocuklarını ve yakınlarını yitiren kadınlar tarafından kurulmuştu.

Bu kadın militanlara "Kara Dul" denmesinin sebebi, tepeden tırnağa siyah giyinmeleri. Ayrıca Kara Dul ölümcül bir örümcek türü.

Moskova'da meydana gelen patlama son 2005-2010 yılları arasında yaşanan en kötü saldırısı olarak gösteriliyor.

Genellikle kapalı kutu olarak bilinen Kara Dullar'ın yoğun bir biçimde faaliyette olduğu 2003 yılında BBC, "Kowa" adında bir kadın Çeçen militanla görüşmeyi başarmıştı.

"Şu anda tek bir hayalim ve görevim var: Kendimi Rusya'da havaya uçurmak. Alabildiğim kadar çok Rus canı almak. Ancak bu şekilde Rusların benim halkımı öldürmesine engel olabilirim"

Kowa'nın sözleri kan donduruyordu. Örgüt, Çeçenistan'daki savaşta yakınlarını kaybeden kadınların kurduğu bir örgüt ve canlı bomba timlerinden oluşuyor.

Sloganları 'ya zafer ya cennet'tir.

Rus yetkililer, önlem almakta zorlandıkları Kara Dullar'ın ağır bir dini propaganda neticesinde "beyinlerinin yıkandığını" öne sürüyor.

Kara Dullar hakkında araştırma yapan uzmanlar da kadın militanların dini unsurların etkisi altında olduklarını ifade ederek, ortak noktalarının neredeyse duygularından tamamen arınmış görünmeleri olduğuna dikkat çekiyor.

Rıdvan Akar'ın sorularını yanıtlayan Vitaliyeva, 2002 yılında Moskova'daki bir tiyatroya düzenlenen baskına katılan 18 Kara Dul üyesi kadının lideri olan ve Rus güçleri tarafından öldürülen Yesıra adlı Çeçen kadının yeğeni.

Röportajdan kalanlar şöyle: 

Halasının eşinin, kardeşlerinin ve babasının Ruslar tarafından öldürüldüğünü söyleyen Vitaliyeva, "Haklı bir eylemdi. Dayanamayıp gitti oraya. Bizim ülkemizi işgal edip kadın çocuk yaşlı demeden öldürdüler" dedi.

Vitaliyeva, eylemcilerin amacının sivilleri öldürmek değil, ses getirmek olduğunu, sivilleri Rusların öldürdüğünü kaydetti.

"Amaç intikam değil, dünyaya seslerini duyurmak" diyen Vitaliyeva, halasının eşinin gözünün önünde öldüğüne şahit olduğunu, kendisi öldüğünde de 42 yaşında olduğunu belirtti.

Kendisinin 1.5 sene önce Türkiye'ye geldiğini söyleyen Vitaliyeva, "Rusların bizim topraklarımızdan gitmesini istiyoruz. Çok zulüm gördük. Çocuklar, yaşlılar... Her yerden kan akıyordu. Bize acıyacak kimse çıkmadı. Ama onlara birşey olunca bütün dünya ayağa kalkıyor" dedi.

Vitaliyeva, Rıdvan Akar'ın yüzlerce çocuğun öldüğü Beslan saldırısını hatırlatması üzerine, "Kapalı araç içinde okula sokuluyorlar. Okulun içine girdiklerini anladıklarında Şamil (Basayev) 'silah kullanılmayacak' diyor. Hepsi dışarıdan öldürülmüş, duvarlar dışarıdan yıkılmış" dedi.

Rıdvan Akar'ın okulun içine bomba yerleştiren Çeçen militan görüntülerini hatırlatması üzerine Vitaliyeva, iddiasını yineledi ve çocukların dışarıdan öldürüldüğünü söyledi.

Kara Dullar'ın eğitim almadığını ve kendi istekleriyle eyleme gittiklerini belirten Vitaliyeva, Türkiye'de eğitim gördükleri iddiasını da yalanladı; "Hiçbir kadın Türkiye sınırlarına geçmemiştir" dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harley-quinn

:D :D sloganları bile ürkütücü :D :D

onrgly

hadi la lanetlesinize terörü. Bakın terör!

mahsung

şimdi karadul örümceği, eşleriyle cima yaptıktan sonra onları öldüren bir canlı. bu kadınların adı karadul olursa, bunlar ölürken cünüp sayıldığı için şehit olmazlarmış. ben demiyorum bunu, çooook kıymetli, bilgili kültürlü, ekranların sevilen yüzü kel kafalı orospu çocuğu çakma hoca söylüyor...

e_nsal

Bence yaptıklarında sonuna kadar haklılar utanmadan bizim atalarımıza barbar derler ama asıl barbar Ruslardır bence görüp görebileceğiniz en acımasız insanlar

mahsung

dostum acımasız olan rusya hükümetidir, sinemadaki film izlemeye gelen insanlar değil, okula giden küçük çocuklar değil.

e_nsal

Haklısın aslında

Gizli Kullanıcı

Ben de Marvel'ın Black Widow'unun ismi nereden geliyor diyordum sonunda öğrendim :D

Görüş Bildir