Görüş Bildir
Haberler
Rus Kozmonotlar Başardı: Uzayda İnek Hücrelerinden 3 Boyutlu Yazıcıyla Biftek Üretildi

Rus Kozmonotlar Başardı: Uzayda İnek Hücrelerinden 3 Boyutlu Yazıcıyla Biftek Üretildi

Batuhan
09.10.2019 - 12:22

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronot ve kozmonotlar için inek hücrelerinin üç boyutlu yazıcıyla çoğaltılması yoluyla biftek üretildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, deney tüpü içinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen et hücreleri, Rus kozmonotlar tarafından yazıcıdan çıkarılarak biftek haline getirildi.

Et üretimi için çözüm olabilir

Et üretimi için çözüm olabilir

Uzmanlar İsrailli bir şirketin geliştirdiği teknolojinin denendiği bu projenin, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını söylüyor. Bu yöntemin özellikle tarıma elverişli olmayan bölgelerde et üretimi için bir çözüm olabileceği belirtiliyor.

Manyetik yazıcıyla kas dokusuna dönüştürüldü

Manyetik yazıcıyla kas dokusuna dönüştürüldü

Aralık 2018'den bu yana laboratuvar ortamında et üreten Aleph Farms adlı şirketin ineklerden aldığı hücreler, etin besin değerini artıran bir suyla birlikte bir deney tüpüne konularak 25 Eylül'de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan'dan, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi.

400 kilometrelik yolculuktan sonra istasyona ulaşan hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions adlı Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyla kas dokusuna (et) dönüştürüldü.

Ay ve Mars'taki ilk kolonilere protein

Ay ve Mars'taki ilk kolonilere protein

Rus kozmonotların denemediği et, 3 Ekim'de Dünya'ya gönderildi. Eti deneyenler, ortaya çıkan ürünün hoş bir tadı olduğunu, geleneksel biftekle aynı tat ve kıvama sahip olduğunu söylüyor.

3D Bioprinting Solutions'un proje müdürlerinden Grigoriy Şalunov, Business Insider dergisine 'Bu deney konseptimizin geçerliliğini güçlü bir şekilde kanıtlıyor' dedi. Şalunov, gelecekte uzayın derinliklerinde yapılacak yolculuklar ve Ay ile Mars'taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduklarını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

NASA'dan uzay bahçesi projesi

NASA'dan uzay bahçesi projesi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 2015'te yapay ortamda marul üretilmişti. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay'ın yörüngesinde dolaşacak bir uzay istasyonunda marul, çilek, havuç ve patates üretilecek bir uzay bahçesi yaratma projesi üzerinde çalışıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
13
10
8
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Ben artık vay be adamlar neler yapıyor demek istemiyorum :(

Mustafa Böcek

Herkes de yedi bu haberi he ??!

Bunlar ufak ufak dünyadan kaçış planı yapıyorlar. Muhtemelen beklenen son, söylenenlerden çok daha yakın.