Ruhsal Yolculuğa Çıkmamızı Sağlayacak Pek Fazla Bilinmeyen 15 Türkçe Saykodelik Şarkı

2PAYLAŞIM

'Saykodelik' müzik tarzı için pek çok şey söyleniyor ve pek çok farklı şekilde tanımlanıyor. Ancak aslında LSD ve meskalin gibi halüsinasyon gördüren uyuşturucuların etkisi altında yapılan rock müzik türü saykodelik rock. 60'lı yıllarda LSD gibi halüsinojen maddelerin patlama yapmasıyla, dolaylı yoldan 'psychedelic müzik' ve alt dalı olan 'psychedelic rock' ortaya çıktı. Psychedelic rock; blues-rock, progressive rock ve heavy metal aralarında bir köprü oluşturur. Kökleri daha çok batı müziğine dayansa da, melodilerinde hint müziği gibi etnik tarzlardan da özellikler taşır şeklinde tanımlanır.

Fakat; insanın duyusal algılarının arttığı ve çeşitlendiği yanılması uyandıran, dinlendiğinde olağan olmayan bilinç durumları yaratarak uyuşturucu bir etki bırakan müzik türü renk cümbüşü yaratan, zihinde daha önce farkında olunmayan kapılar açan, zihni harekete geçiren, farkındalığı artırıp değişik aşamalar arasında gezilmesini mümkün kılan müzik olarak bilinir. Bu bir uyuşturucu madde de olabilir, bir melodi de...

Genelde insanlara saçma gelen ama bambaşka frekanslarda yakalanabilecek atmosfer türü, metafiziği ve sürrealizmi birleştirebilmiş bir müzik türü olarak geçer. Türkiye’de de 70’li yıllarda pek çok örneğini gördüğümüz ve Barış Manço, Erkin Koray, Selda Bağcan gibi isimlerin deneysel veya yabancı gruplardan etkilenerek yaptığı şarkılar da vardır.

Bu içeriğimizde pek fazla bilinmeyen, en azından bir Barış Manço, Erkin Koray vb. isimler kadar bilinmeyen isimlerin 'Türkçe saykodelik' şarkılarını derledik...

1. 3 Ozan - Tanrı

2. Kobra - Gerçek

3. Erkut Taçkın - Gitmek Düştü Bana

4. Çığrışım - Salak

5. Sıla 4 - Gariban

6. Kardaşlar ve Fikret Hakan - Löberde & Dostun Gülü

7. Cahit Oben - Karakoyun

8. Bunalım - Taş Var Köpek Yok

9. Metin H. Alatlı - Mevlana Böyle Dedi

10. Zafer Dilek - Yekte

11. Guryeller - Dunya Son Bulsada

12. Sıfır Virgül Bir - Baş Aşağı Beş Yukarı

13. Kaz - Esin Avşar

14. Bunalım - Yollar

15. Osman İşmen Orkestrası - Azize Diskotekte

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkology

Yine mi "Siddhartha" yok.

namex

böyle devam bro.

Görüş Bildir