RTÜK'ten 'Sadakatsiz' Dizisine Ceza: 'Evlilik Dışı İlişkileri Normal Gösteriyor'

 > 
2PAYLAŞIM

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kanal D'de yayınlana "Sadakatsiz" dizisine yönelik "evlilik dışı ilişkilerin normal gibi gösterilmesi" gerekçesiyle idari para cezası kesti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Sadakatsiz", "Ramo" ve "Öğretmen" dizileri ile "MasterChef Türkiye", "Gündem Özel", "Derin Futbol" programlarını yayınlayan kanallara para cezası kesti.

RTÜK, Başkan Ebubekir Şahin başkanlığındaki haftalık olağan toplantısında İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarınca hazırlanan raporları görüştü.

"Öğretmen" dizisine "mesleğin itibarını zedeleme" cezası

Üst Kurul, Kanal D'de yayınlanan "Sadakatsiz" dizisine  "evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösterdiği ve çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller oluşturulduğu" iddiasıyla idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. 

ÜST Kurul "şiddet ve işkence görüntüleri içeren sahnelerinden dolayı" Show TV'de yayımlanan "Ramo" dizisine ve "öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği" gerekçesiyle FOX TV'nin dizisi "Öğretmen"e idari para cezası kesti.

Tele 1 ve Halk TV'ye yine ceza

TELE 1 ekranlarında izleyicileriyle buluşan "Gün Başlıyor" programında sunucunun, "küfür içeren ve polis teşkilatını hiçbir kanıta, bilgi ve belgeye dayanmayacak şekilde zan altında bırakan ifadeler kullandığı" belirtilerek yayıncı kuruluşa idari para cezası kesildi. 

Üst Kurul, Halk TV'de yayınlanan "Gündem Özel" programında konukların Türk ordusu hakkındaki açıklamaları değerlendirildi.

Toplantıda, yayın konuğu Veysi Dündar'ın "devletin sac ayakları ile oynarsanız devlete zarar verirsiniz. Ordu, emniyet şu an nerdeyse tasfiye edilmiş durumda… Çok güçlü bir devletimiz yok. Halihazırda şu an bizde kara savaşında bulunabilecek ne ordu kaldı ne emniyet kaldı. SİHA ve İHA'ları çıkardığınız zaman devletin hani sahada reaksiyon verecek ordusu kalmadı. Orduyla oynarsanız olacağı bu, yargıyla oynarsanız olacağı bu." ifadeleri ile programın diğer konuğu Miyase İlknur'un Milli Savunma Üniversitesi hakkındaki sözleri değerlendirildi.

Program konuklarının sözlerinin iç ve dış güvenliği sağlayan kurumların moral üstünlüğünü zafiyete uğratabilecek nitelikte olduğunu değerlendiren RTÜK, kanunda yer alan "Yayın hizmetleri, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." ilkesinin ihlali nedeniyle Halk TV'ye idari para cezası uyguladı.

TV 8 ve Beyaz TV programlarına ceza

RTÜK, TV 8'in "MasterChef Türkiye" programını da masaya yatırdı.

Programda "bir yarışmacıyı ağlatarak, stüdyodan çıkmasına sebebiyet verebilecek derecede yüksek ses tonu ile sarf edilen ifadeler ve yarışmacıya bağırılmasının insan onurunu zedelediği" hükmüyle yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

"Derin Futbol" isimli spor programında küfür içerikli ifadeler gerekçesiyle yayıncı Beyaz TV'ye ceza getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir