Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten Müzik Kanallarına Sezen Aksu Tehdidi

etiket RTÜK'ten Müzik Kanallarına Sezen Aksu Tehdidi

RTÜK yönetimi, müzik yayını yapan kanalları tek tek arayarak Sanatçı Sezen Aksu’nun 'Şahane Bir Şey Yaşamak' adlı şarkısını yayınlamaları durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşabilecekleri tehdidinde bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

“Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e” sözleri nedeniyle hedef gösterilen Sezen Aksu için RTÜK devreye girdi. 

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun müzik yayını yapan kanalları arayarak uyarılarda bulunduğu öğrenildi. Uslu’nun, kanal yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Aksu’nun şarkısını yayınlamaları durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşabileceklerini ifade ettiği bildirildi. Uslu’nun tek uyarısı, Sezen Aksu’nun şarkısı hakkında da olmadı. Uslu’nun, “Milli ve manevi değerlere aykırı tüm şarkılar için” aynı talepte bulunduğu kaydedildi.

"Mağdur olmasınlar diye uyardık"

"Mağdur olmasınlar diye uyardık"

Müzik yayıncılarına yönelik uyarı telefonu hakkında BirGün’e konuşan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, görüşmelerin “kanallar zarar görmesin diye” yapıldığını öne sürdü.

Sezen Aksu'nun kamuoyunun gündemine gelen şarkısı ile alakalı bir uyarıda bulunduk” diyen Uslu, açıklamasında şunları söyledi:

“Katiyen ‘Sezen Aksu yayınlamayın’ diye bir talimatımız olmadı zaten hukuken böyle bir yetkimiz de yok. Şarkı incelemeye alındı, takdiri kuruluşların kendilerine ait olmak üzere mağdur olmamaları için tedbirli davranmaları konusunda ikaz ettik. Çünkü bu defa bir sorun tespiti varsa ve işlem yapmamız gerekecek, durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar. Bu arada sadece bu şarkı ile de ilgili değil milli manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçalarının çalınmaması konusunda da genel bir ikazda da bulunduk. Biz yayın kuruluşlarını genelde önden uyarırız. Mağdur olmamaları için. Ama hiçbir yayının da yayınlanıp yayınlanmamasında karar bize ait değildir. Biz ikaz ettik, takdir medya kuruluşlarımızındır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
181
105
49
28
20
7
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
demet saygılı

muzistanda yeni bir gün... hukuk bitmiş, akıl bitmiş, demokrasi uzatmaları oynuyor

Gizem Dikmen

Şarkı çıkmadan önce kültür bakanlığı denetimine girip onayı veriliyor, piyasaya çıkıyor. 4,5 sene sonra bakanlığın onay verdiği şarkıya inceleme başlatılıyor... Devamını Gör

Aziz TORUK

daha neler neler var bu müzik dünyasında ki zaten görüyosundur özellikle rap müzikte 2013-2014 senesinde çıkarılan parçalardan yakın senelerde davalık olan r... Devamını Gör

sezen aksu akpliler akpden sopa yedikçe gerçekten hoşuma gidiyor. daha da beter olsun.

Dediğinize katılmakla birlikte, bir yandan da böyle böyle haklarımız elden gidiyor u düşünmeden edemiyorum, zerre destek verilecek biri değil bunun yanında b... Devamını Gör