Görüş Bildir
Haberler
Reuters: Türkiye Esad'lı Geçiş Sürecinin Kabulüne Hazır

Reuters: Türkiye Esad'lı Geçiş Sürecinin Kabulüne Hazır

FreiGeist
20.10.2015 - 17:17

Reuters haber ajansı Türkiye 6 ay sonra iktidarı bırakmak şartıyla Suriye'de Esad'lı bir geçiş sürecinin kabulüne hazır olduğunu duyurdu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'nin, Suriye'de 5 yıla yakın bir süredir devam eden krizin çözümünde 'Esad'lı bir geçiş süreci'ni kabul ettiği belirtiliyor.

İsimlerinin gizli tutulması kaydıyla Reuters haber ajansına konuşan iki Türk yetkili Türkiye'nin, Esad'ın 6 ay süre boyunca görevde kalacağı ve daha sonra ayrılacağı bir Suriye planına onay verdiğini açıkladı. 

'Altı ay sonunda istifa edeceği garantisi olduğu için Esad'ın bu süre boyunca görevde kalmasını kabul ediyoruz' diye konuşan yetkililer Türkiye'nin ABD ve diğer müttefik ülkelerle belli bir ölçüde anlaştığının da altını çizdi. 

Yetkililer altı aylık sürecin ne zaman başlayacağı konusunda ortak bir karar alınmadığını da ekledi.

Suriye'deki çatışmaların şiddetlenmesi ve Rusya'nın hava operasyonlarına başlamasının ardından 'Esad'lı geçiş süreci' tartışmaları yeniden gündeme gelmiş; aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dokuz ülkenin, altı ay için Devlet Başkanı Esad'ın iktidarda kalmasına sıcak baktığı iddia edilmişti.

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
10
5
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

biz biliyorduk esad'ın gitmeyeceğini diyalektikten bihaber olanlar bunu kabul etmedi sonuç ortada :) toki saray vs. yaptırmakla stratejik derinlik diye götte... Devamını Gör

U Cem Ray

allah syria besar u bess ..

Ahmetcan Oral

Bu nokta da Esad' ın bunu kabul etmesi için hiç bir sebep yok. Özellikle Suriye Ordusu uzun zaman sonra hücum eden taraf olduğu bir dönemde..