Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Reuters: 'Merkez Bankası 40 Milyar TL İhtiyat Akçesini Bütçeye Aktaracak'

 > 
347PAYLAŞIM

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, TCMB'nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini, merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığı ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı öne sürüldü. 

"Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor"

Reuters haber ajansının  üç üst düzey yetkiliye dayandırılan haberinde "Merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığı" aktarıldı.

İsmi açıklanmayan kaynaklardan biri şöyle konuştu:

"Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi. İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor."

Reuters’ın haberinde, TCMB ve Hazine Bakanlığı yetkililerine yorum için ulaşılamadığı belirtildi.

Peki ihtiyat akçesi nedir?

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27.6 milyar TL olarak yer alıyor.

İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık, kârdan ayrılan para niteliği taşıyor.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, takipçilerinin sorularını şöyle yanıtladı 👇

Reuters haberi sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir