Regl Dönemi Sancılarını Fizyolojik Yapısına İnerek TikTok Üzerinden Anlatan İlginç Bilim İnsanı

315PAYLAŞIM

TikTok'un bilim adına kullanılacağı hiç aklınıza gelir miydi? İnsan Anatomisi Enstitüsü adlı bu kanal önyargılarımızı yıkmakla meşgul.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/th...

Farklı bir yapısı ve paylaşım doğası olan TikTok uygulamasını duymuşsunuzdur. Bu mecrada nadiren de olsa bilim içerikli ve insana bir şey öğreten bir hesap karşımıza çıkınca derlemeden edemedik.

Hesap @theinstituteofhumananatomy adında, bir bilim insanı tarafından yönetilen ilginç bir kanal.

İnsan Anatomisi Enstitüsü'nün aslında birçok paylaşımında gerçek kadavralar var. Bu son TikTok videosunda ise hesabın yöneticileri Jonathan Bennion, Jeremy Jones ve Justin Cottle bizlerle menstürasyon dönemi ağrılarını anlatıyor.

@instituteofhumananatomy

PERIOD CRAMPS!! Swipe over to our bio page to find our YouTube channel! #period #science #biology #education #todaywelearned #youshouldknow

♬ original sound - instituteofhumananatomy
Videonun toplam görüntülenme sayısı ise 4 milyonu geçti diyebiliriz. Jonathan bir doktor ve bu hesabın, ayrıca enstitünün kurucusu. Jeremy işletme mezunu, Justin ise masaj terapisti ve insan anatomisi konusunda oldukça uzmanlaşmış biri.

BuzzFeed'in Jeremy Jones ile yaptığı röportajda ise kullandıkları insan kadavraları ve bu bilim merkezi üzerine konuşulmuş.

Jeremy şöyle anlatıyor;

"Kullandığımız kadavralar, insanların bilimsel araştırmalar için bağışladığı kadavralardır. Paylaştığımız bilgilere insanların ulaşmasını istiyoruz çünkü bunlar kendi vücutları hakkında önemli bilgiler. Onların kendi vücutlarını anlamasını sağlıyor. Ayrıca daha bilinçli kararlar verebiliyorlar. Belki bazı insanlara mesleki tercihleri konusunda ilham bile oluyor olabiliriz."

"Burada gördüğünüz, rahminizin önemli bir parçası. Regl döneminde bu kısımda kasılmalar olur."

"Kasılmalar sonucu vajinal kanalda olan doku yüzeyini de etkilendiği için adet ağrıları dediğimiz spazmlar ortaya çıkar."

Jonathan, Jeremy ve Justin, İnsan Anatomisi Enstitüsü'nün ekibi.

Kanalı TikTok ve YouTube üzerinde bulabilirsiniz.

Özellikle insan anatomisine karşı ilginiz varsa.

İşte YouTube kanalında paylaştıkları daha detaylı, menstürasyon dönemi kramplarının anatomik açıklaması.

Jeremy videoyu paylaşmalarının sebebini şöyle açıklıyor; 

"Bu konu hakkında bize çok fazla soru geliyordu. Kadınlar bu ağrılarla sık sık baş etmek zorunda kalıyor, biz de dönemin bu kısmında tam olarak ne olduğunu açıklamanın iyi bir fikir olduğunu düşündük."

Sosyal medya bizi bugün de şaşırtmayı ihmal etmedi desek yalan olmaz. Böyle bilimsel içeriklerin giderek artması dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esra-von-kayikci

uterus hamilelik icin hazirlaniyor, eğer hamilelik olmaz ise hazırlanan doku atılıyor ve buda kramplara yol açıyor.. bazı arkadaslarimiz Ingilizce olmasından dolayı beğenmemiş aciklamak istedim..

cindia

Güzel ama ingiliççe.

inatperest

Biz de böyle iyi kadavralar istiyoruz, 15-20 yıllık olanlarda görüntü bu kadar aydınlatıcı olmuyor...

pepe-the-frog

Şu üçlünün fotoğrafından nedense rahatsız oldum. Gülüşleri vs. Ne bileyim...

babasi-kilikli

midem kalktı aq

canselylnz

ne mide kalkması doğal bir durumun neresi mide bulandırıcı

babasi-kilikli

NApim kalkma otur mu diyeyim

Görüş Bildir