Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rasta Hakkında Bilmediğiniz 6 İlginç Bilgi

851PAYLAŞIM

Rastafarianizm

Rasta bir saç stili değildir, bir felsefedir; bir din, bir hayat biçimidir.

1. Rastafarianizm Etiyopya'nın son imparatoru olan Haile Selassie'yi tanrının dünyadaki yansıması olarak görür.

Marcus Garvey'i de bu dinin peygamberi sanırlar fakat ne Haile Selassie, ne de Marcus Garyey kendini Rastafarianizm diniyle ilişkilendirmiştir.

2. Rastalar kesinle sigara kullanmazlar fakat Ganja (esrar) yakarak Jah'a ibadet ederler.

Ayriyeten etin belirli kısımlarını yerler, kabuklu deniz hayvanı ve domuz yemezler.

3. İlahileri ise Jamaikan'ın hırçın Rastamanı, Robert Nesta (Bob) Marley ile özdeşleşen Reggae'dir !

Her ne kadar Bob Marley ile özdeşleşse de çok iyi reggae grup ve sanatçıları vardır.

4. Rastalar saçlarını yıkamazlar (yıkamak isteyenler sabunla yıkar), taramazlar ve bu şekilde saç dreadlock (rasta) şeklini alır.

Bu şekilde Jah'ın onları uzun tırnaklarıyla rastalarından tutup Zion'a götürüceklerine inanırlar. Rasta olmak istiyorsanız saçlarınızı uzatıp sadece sabunla yıkayın ve taramayın, zamanla saçınız dreadlock olacaktır. Tarak zaten insanlar Rasta Kafa olmasın diye bulunmuştur!

5. Rasta renkleri kırmızı, sarı ve yeşildir. (Türkiye'de her ne kadar başka bir şey ile ilişkilendirilse de.)

Her bir rengin bir anlamı vardır.

Kırmızı : Siyah halkın dökülen kanı için.
Sarı : Bütün altın ve mücevherler için.
Yeşil : İnsanların üzerinde yürüdüğü dünyadır.

6. Rastafari dininde vücudun toprağa tek parça girmesi gerektiğine inanılır.

Bob Marleyin kanserinin tüm vucüda yayılmaması için ayağının kesilmesi gereklidir fakat Bob inancı gereği bunu yapmadı. Ölmeden önce son fotoğrafı; ölmeye yakın rastaları kafasına çok ağır geldiği için kesmiştir.

Ve son olarak sizleri Türkiye'nin en önemli Reggae/Rap sanatçısı Rastakafa Ezhel ile başbaşa bırakıyorum.

Keyifli dinlemeler http://www.youtube.com/watch?v=j76hKv57CNA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hulke-kayaalp

ehehehhe

tamer-arbak1

çok ince kuru kıvırcık ve aşırı kabarık bir saçım var ,doğal hali çok çirkin. Sabahları kendimden utanıyorum. Geç olsa da anladım. Benim saç modelim bu olmalı.Yaza kadar uzatmam gerekecek.yaş 40.

adile-dogan1

Yaptınız mı?

sevcan-basak1

Bence çok saçma ve dreadlocklar hakkında çok yanlış bilgiler içermektedir. Aksine dreadlock için temiz ve yagsız olmalı saçınız . (kullanılan sampuanlarda ki içeriklerin saçında kalmasından dolayı doğal şampuanlar tercih edilmektedir. Rastalar ot içer olayıda saçma . Dreadlockı olan insanların ot içmeleri gerektirdigi bir yalandır . Bu bir felsefe ve hayat tarzıdır ,evet. Fakat Kebra Negasta yani rastaların kitabına göre Selassie nin mezarında kendiliginden büyüyen marıhuana agaçları meditasyon için kullanılmaktadır . Daha çok toprak ile alakalı dünyada ki varlıklara saygı içermektedir. Bi nevi şamanizme yakın sayılır. Et yemezler , sıgaranın zehir oldugnu kabul ederler vs vs vs . Ki selassie ve rastalardan önce vikingler ve cengiz khan döneminde de kullanılmaktaydı . google yap yapıştır ile saçma sapan eksik bilgiler paylaşmaktan dolayı kınanıyorsunuz ONEDİO !

nekre.a

Bu içeriği yazan benim. ve ben de bir rastayım. Dreadlocks denilen şey insanın doğal saçıdır. Sampuan kimyasaldır bunun doğalı mı var yahu :D. parantez içinde yıkamak isteyen sabunla yıkayabilir yazıyor, senin bahsettiğin sanırım tığla yapılan dreadlocks oluyor benim anlattığım doğal kendiliğinden olan :) ve her dreadleri olan ot içmek zorunda gibi bir şey veya otu rastalar buldu gibi bir şey yazmadım 'RASTALAR' ve jah'a ibadet ederler yazdım :) iyice okursan güzel olur. rasta ve dreadlocks çok farklı şeyler :)

rasim_celik

Türkiye'de Rap evet Ais ama Reggae deyince akla ''Sattas'' ve solisti ''Orçun Sünear'' gelir. Unutmuşsunuz bunu. Kaliteli müzik ve tarzları ile tek olacak nitelikteler.. Ayrıca Ais çok da iyi bir sokak müzisyenidir. Yaz dönemleri Kadıköy/Bahariye/Süreyya Operası önüne düşerse yolunuz mutlaka dinleyin.. Muazzamdır..

rasim_celik

O konuda haklısın. Benim yorumum bir nevi ''Dipnot'' niteliğindeydi. Teşekkürler :)

evren-eren1

kardeş Ais Ezhel.

can-beran

hala öyle mi peki hjahaha sokakta görsen nimet şuanda adamı ülkeye getiremiyoruz

gulcin-yalcin

Çok iyi

Görüş Bildir