Prof. Dr. Ercüment Ovalı: 'Dornaz Alfa İlacını Biz Bulmadık'

 > 
287PAYLAŞIM

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dün 'Dornaz Alfa' ilacıyla ilgili olarak yaptığı paylaşımın yanlış yorumlandığını söyledi. Herhangi bir ilaç bulmadıklarını kaydeden Ovalı, "Biz bir ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir." dedi. Söz konusu ilacın klinik araştırma talebinin de ilgili kuruluşa iletildiğini söyleyen Ovalı, "Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir." dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni tip koronavirüs salgınına karşı yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak yeni açıklamalarda bulundu.

  • "16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir."  diyen Ovalı, şöyle devam etti:

  • Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Kovid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi. 

  • Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir. 

  • Bu ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir."

Ovalı ne demişti?

Ovalı, dün akşam saatlerinde yaptığı paylaşımda;

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” ifadesini kullanmıştı.

Bazı bilim insanları bahsi geçen ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanıldığını söylerken bazıları da verilerin sosyal medyada paylaşılmasının bilim etiğiyle bağdaşmadığını belirtmişti 👇

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'ya Bilim Dünyasından İtiraz: 'Klinik Çalışmalarda Zaten Kullanılıyor' - onedio.com
Prof. Dr. Ercüment Ovalı'ya Bilim Dünyasından İtiraz: 'Klinik Çalışmalarda Zaten Kullanılıyor' - onedio.com

'Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz' 🎥

Sağlık Bakanı Koca da bugünkü basın toplantısında Ercüment Ovalı ile ilgili soruya "Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz" yanıtını vermişti:

"Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. İlaç ve aşı işi hem milli hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir, sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir