Popüler Müzik Dünyası Yasta: Dünyaca Ünlü DJ Avicii Çok Genç Yaşta Hayatını Kaybetti

152PAYLAŞIM

Avicii, üç yıl önce çıkış yaptığında, bütün dünyanın tanıdığı bir isim haline gelmişti. Peş peşe yayınladığı hit şarkıların ardından sağlık sorunları sebebiyle müzik dünyasından uzaklaşan DJ, ne yazık ki bugün kaldığı otel odasında ölü bulundu.  😔

Dünyanın en ünlü DJ'lerinden Avicii'nin bugün Umman'ın başkenti Maskat'ta ölü bulunduğu açıklandı.

1989 doğumlu DJ'in ölüm sebebi ise henüz resmi olarak paylaşılmadı.

Ölüm nedeni henüz belli olmasa da; 2012'de aşırı alkol tüketimine bağlı pankreas sorunları sebebiyle hastaneye kaldırılmış, 2014'te de apandis ve safra kesesini aldırmıştı.

Son yıllarda da bu sağlık sorunlarının etkileriyle mücadele ettiği biliniyordu.

Avicii, 2013 yılında 'Wake Me Up' ile hayatımıza girmişti.

Özellikle Hey Brother , Levels , The Nights ve You Make Me gibi hitlerle popüler müzikte kısa sürede tanınan ve sevilen bir isme dönüşmüştü. 2011-2015 yılları onun altın çağıydı.

Gerçek adı Tim Bergling olan müzisyen Myspace adı olan Avicii'yi sahne adı olarak kullanıyordu.

Budizm inancında Avici, cehennemin dibi anlamına gelen bir kavram. Ancak Myspace'te bu isim alınmış olduğu için bir i harfi daha ekleyen Avicii, bu isimle şöhreti yakaladı.

Sadece iki albümle elektronik müzik dünyasında büyük bir iz bıraktı.

"True" ve "Stories" albümleri, Grammy adaylığı, dünyanın en prestijli DJ platformu DJ Mag'de dünyanın en iyi 3. DJ'i seçilmesi kariyerinin kilometre taşlarıydı. Üçüncü albüm olacağı açıklanan "Equal" hiçbir zaman gelmedi.

Aslında sorunlar yıllar öncesinden ortadaydı.

Bu kadar başarılı ve zirvede bir isim olmasına rağmen sürekli sağlık sorunları ve yorgunluktan şikayetçiydi. Erken yaşlardan itibaren ülkesi İsveç'te kulüplerde çıkmasının genç yaşta onu yorduğunu söylüyordu. Daha 2013 yılında "Gerçekten çok yoruldum. 17-18 yaşımdan ber turluyorum ve neredeyse her yıl 300'er performans yapıyorum. Çok yoğun bir program. Önümüzdeki bir iki ay boyunca bu programı biraz daha boşaltacağım. Gelecekte de bu kadar yoğun olmayı düşünmüyorum. Bazı promosyon çalışmalarına katılacağım ve birkaç performansta sahne alacağım. Bir araya ihtiyacım var." diyerek gelecek planlarının sinyallerini veriyordu.

Kariyerinin zirvesindeyken, 2016'da emekliye ayrıldı.

Sadece sahne ve turneleri bırakan, müziğe stüdyoda devam etme kararı alan Avicii için bu kararın etkisi büyük oldu. Müzikte asıl para turnelerde kazanıldığı için müzik şirketleri ondan desteklerini esirgemeye başladı ve giderek adını duymaz olduk.

Son dönemde doğayla iç içe, daha sakin bir yaşam süren Avicii'nin geçmişten gelen sağlık sorunlarının devam ettiği ortadaydı.

Erken emekliliğe en önemli sebep olarak sağlık sorunlarını göstermişti.

Yardımsever kişiliğiyle de tanınan DJ, Afrikalı çocuklara okul yemeği sağlayan bir kuruluşa 1 milyon Dolar bağışlamıştı.

Bu bağış 2 milyon öğün yemek anlamına geliyor. Bu yardımları "Bir şeyleri geri vermek zorundasın. Bunu gerçekten yapabildiğim pozisyonda olduğum için çok şanslıyım. Uyandığımda her gün kendimi şanslı hissediyorum, sevdiğim ve yaşadığım şeyi yapabildiğim için." sözleriyle ifade etmişti.

Genç DJ'in ani ölüm haberi tüm hayranlarını ve müzik dünyasını yasa boğdu.

"Yıkıcı bir haber...Avicii, güzel bir ruh, tutkulu ve son derece yetenekli ve çok daha fazlasıydı. Kalbim ailesiyle. Tanrı seni kutsasın Tim."

"Vay canına, Gelecekte bir gün işlerimin onunkisi gibi tınlamasını umduğum, gözlerimi gerçekten açan adama bir saygı duruşunda bulunmak için bir dakikanızı almak istiyorum. @Avicii bir dahiydi ve bir müzik mucidiydi, artık bizimle olmadığına inanamıyorum. En içten dileklerimle, huzur içinde uyu."

"Avicii'nin kaybını duymak çok acı. Çok genç ve çok erken bir şekilde. Ailesi, arkadaşları ve hayranlarına başsağlığı diliyorum."

"Şu an ne kadar üzgün olduğumu gerçekten açıklayamıyorum. Bana ve milyonlarca insana verdiğin ilham için teşekkürler. Huzur içinde uyu @Avicii 😔❤ "

"Söyleyecek sözüm yok. 'Lonely Together'ı yapmanın nasıl harika olduğunu hatırlıyorum ve sanki dün konuşmuşuz gibi hissediyorum. Ailesi, arkadaşları ve onu destekleyen hayranlarına başsağlığı diliyorum. Huzur içinde yatsın. Çok erken gittin. Yıkılmış durumdayım. Kalbim kırık."

"Seni özledim kardeşim"

Genç ömründe ve kısa da olsa başarılarla dolu kariyerinde müziğe kattıkların için teşekkürler... 🙏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevgii

:(((

ozge_yilmaz

hala şarkıları çıkmaya ve çok dinlenmeye devam ediyor.dinledikçe içimde bir burukluk.çok erken gitti gerçekten :( LEGENDS NEVER DIE

sadecesen

Güzel DJ idi.

Gizli Kullanıcı

2010 yılından beri tanıdığım, bana elektro dans müziği sevdiren insan. Şarkılarıyla o kadar çok anım var ki. Seek Bromance ve Fade Into Darkness'le hayatıma girdin ve o yerin 8 yıldır hiç değişmedi. Zor zamanlarımda senin müziğinle teselli buldum. 2012 Mayısında İstanbula geldiğinde gidemediğim için çok üzüldüm. 2016'da sahneleri bırakınca daha da üzüldüm ama bu... bu çok farklı. 3 gündür hala şok içerisindeyim o kadar büyük bi boşluğa düştüm ki tarif edemiyorum. Birinin ölümüne çok üzülmek için illa aile yakınınız olması gerekmiyor. Tim'in şarkılarıyla büyüdüğüm için o da ailemden biri gibiydi. Keşke zamanında şansım varken görebilseydim. Canlı canlı Silhouettes dinleyebilseydim. Çok çok çok üzgünüm. "One day you'll leave this world behind, so live a life you will remember." ◢ ◤

cem-altunkaya

One day, my father.....

barlasereren

Enerji veren melodilerde hep onun imzası vardı. Hızlı yaşadı genç öldü, müzik dünyasından bir yıldız daha geçti ve gitti :(

Görüş Bildir