Photoshop Değil Doğanın Büyülü Güzelliği: 17 Fotoğrafla Göz Kamaştıran Kutup Işıkları

-

1. Kutup ışıkları ya da Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

2. Bu ışımalar, genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosferde meydana gelir. Kutup aurorası ya da kutup ışıkları olarak da anılır.

3. Bu olgu yaygın olarak 60 ve 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür, bu da arktik ve antarktik kutup dairelerinin içine düşer.

4. Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis(ya da kuzey ışıkları) olarak adlandırılır. Aurora borealis'in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar.

hdwallpapers.cat

5. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar tam 90 derece, ancak uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar.

6. Güney’deki oluşum, aurora australis(güney kutup ışıkları), benzer özelliklere sahiptir. Ancak Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilir

7. Auroralar bütün yeryüzünde ve diğer gezegenlerde de gözlemlenebilir. Daha uzun süreli karanlık ve manyetik alan dolayısıyla, kutuplara yakınlaştıkça daha çok görünür olurlar.

8. Kutup ışıklarının en iyi gözlemlenebildiği kutup bölgesine yakın belli başlı şehirler:

9. Svalbard, Norveç

74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard'ın Arktik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Yolunuz Norveç'e bağlı bu adaya düşerse, Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, ışıkları görme şansınız artar. Eğer Svalbard'a hiç gün ışığı almadığı "Polar Gece" dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız artacaktır.

10. İskoçya, Büyük Britanya

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz bir diğer ülkeyse İskoçya. Ülkenin kuzeyinde yer alan Caithness sahili Aurora'yı izleyebileceğiniz en iyi yerler arasında gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerler arasında. Peki Caithness'a nasıl ulaşabilirsiniz? Edinburg ya da Glasgow'a uçup buradan kiralayacağınız aracınızla ya da trenle Aviemore'a geçebilirsiniz. Eğer daha kuzeye çıkmak isterseniz, Inverness'e uçup buradan devam edebilirsiniz.

11. Reykjavik, İzlanda

Reykjavik halen Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yer olma özelliğini koruyor. Buarada kuzey ışıklarını görmek dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün'ü ziyaret etmek ya da kar aracıyla Game of Thrones'un çekildiği mekanları gezmek de hoşunuza gidebilir.

12. Kakslauttanen, Finlandiya

Laponya'nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen'de Kuzey Işıkları'nı size özel camdan Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Eğer ışıkları göremezseniz üzülmeyin, Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı'nda gezintiye çıkabilirsiniz.

13. Jukkasjärvi, İsveç

Kiruna Bölgesi'ndeki Jukkasjärvi  Köyü, Kuzey Işıkları'nı görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Aurora Boresalis'i görmeniz için gece turları düzenleniyor. Eğer Aurora görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi'nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli olacaktır.

14. Kanada'nın Kuzeyi

15. Colorado, Amerika Birleşik Devletleri

16. Sibirya, Rusya

17. Antarktika

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir