Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pembe Taksi Uygulamasının İnsana İster İstemez Sorduracağı 13 Soru

 > 
33bPAYLAŞIM

1. Sivas'ta Pembe Taksi piyasaya çıktı. Bu taksiyi sadece kadınlar ve aileler kullanabilecek. Gerek var mı?

Elbette gerek yok. Çok açık bir cinsiyet ayrımcılığı hamlesi olarak görüyorum. Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

2. Bayan değil kadın olmasın o?

Neresinden tutsam elimde kalacak bir proje. Kadınların bile bir cins ismi olmayan "bayan"ı kullanması ve taksinin üstünde bunun yazması bile başlı başına bir problem.

3. Kadınlar ve aileler, normal bir taksiye binmekten rahatsız mı oluyor?

4. Bu rahatsızlığın sebebi şoförün erkek olması mı?

5. Peki bir taciz ya da tecavüz korkusu dolayısıyla bu taksiyi tercih ederlerse daha açık hedef olmazlar mı?

6. Bütün erkekleri potansiyel tacizci gibi yaftalamak hangi aklın ürünü?

Açık bir erkek şiddetiyle boğuşuyor olsak da bütün erkekleri suçlamak ne kadar doğru, emin değilim.

7. Büyük ihtimalle erkeklerin aklına gelen bu fikri kabul ederek neden ayrımcılığı meşrulaştırmışlar?

8. Böyle bir fikri savunan erkeklerin aklından geçen şeyleri tahmin edebiliyor musunuz?

Kendi kadınlarının ve ailelerinin pembe taksiye binmesi isteği bulunan erkekler demek ki ailesinden olmayan kadınlara nasıl bir gözle bakıyor, bir düşünün.

9. Pembe taksiyi tercih eden kadın 20.00'dan sonra sokağa çıkamayacak mı?

Çünkü pembe taksi 20.00'a kadar hizmet verecek.

10. Erkek taksi şoförleri çıkıp "Biz sapık mıyız?" dese haksız mı?

Bir meslek gurubuna dahil erkekleri bu kadar küçümseyici başka bir şey olamazdı galiba.

11. Bu projeyle kadına yönelik şiddetin azalacağını düşünüyorlarmış, nereye bayılsam acaba?

12. Özgecan'ı anarken böyle bir uygulamanın tanıtılması rezalet değil de nedir?

13. Kadın hakları erkeklerin elinde oyuncak mı?

Neden biz kadınlar adına karar verip, kafanıza göre kurallar koyuyorsunuz. Kadını eve hapsettiğiniz ya da şiddet uyguladığınız yetmezmiş gibi bir de günlük şehir hayatında damgalıyorsunuz. Yeter!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysegul-yigit

3 gün sonra haberlerde dinleriz "sarı taksiye bindi aranıyor sandım tecavüz ettim" diye... hadi hayırlı olsun güzel yurdumun salak danaları...

seda-bozkurt-erdem

pembe taksi muhabbeti buram buram cinsiyetçilik kokuyor siz ne diyorsunuz yok hanımlara yaranılmıyor, yok iyi uygulama.. nasıl bir zihniyet olduğu belli yorumlardan.. kadınlarla ilgili saçma sapan yorum yapanlar sizlere de bir kadın olarak hakkımı helal etmiyorum..

bendahakucugum

japonya'da bunun örnekleri var. güvenli ülke anlamında en üst sıralarda olmalarına rağmen yine de pembe otobüs/metro vb. uygulamalar yapıyorlar. buna bu kadar takılmamak gerek. her erkeğin tacizci olmadığını bizde biliyoruz ancak pembe taksi yerine pembe otobüs getirilirse gereksiz yere tanımadığımız erkeklerle otobüste birbirimize yapışacak vaziyette gitmeyiz. ayrıca bende bayanım ve bayan denilmesinden hiç rahatsız olmuyorum. aksine kadın denmesi beni daha yaşlı hissettiriyor. bayan kelimesi ile nedir bu alıp veremediğiniz anlamıyorum.

seda-bozkurt-erdem

kadın ve erkek kelimesi cinsiyet belirtir. bay ve bayan kelimesi ise hitaplarda kullanılır, 'baylar bayanlar' gibi.. o taksi mavi renkte olsaydı erkekler için bir taksi olsaydı baylar için yazmadı erkekler için yazardı. bayanlar kullanılıyor çünkü kulağa kibar geldiği düşünülüyor. iyi de kadın kelimesi kaba mı, kabaysa neden kaba? bence hiç de kaba değil, cinsiyetimizi belirten bir kelime neden kaba olsun. bir erkeğe 'erkek' denildiği durumlarda bir kadına da 'kadın' denilir.

bendahakucugum

hitaplarda kullanılır ancak bay ve bayanda cinsiyet belirtir. eğer cinsiyet belirtilmeseydi bay bayan diye ayrılmazdı. ayrıca kaba demedim yaşlı dedim. kadın terimi daha çok ileri ki yaşta hemcinslerimde kullanılır. ve bayanda kadında kullanılabilir ama bayan demeyin sadece kadın diyin diye diretmek saçma. bence bayan kelimesi kulağa daha hoş geliyor.

kahize

kız-kadın, oğlan-adam.. bu kelimeler cinsiyet bildirmenin yanı sıra yaş sınırlaması da koyar. bay-bayan ise yaş sınırlaması olmadan cinsiyet bildiren kelimelerdir. o zaman hepsini kaldıralım "dişi" diyelim kadın-kız-bayan yerine... asıl cinsiyeti "dişi" kelimesi açıklıyor...

seda-bozkurt-erdem

üzerinde düşünülmesi gereken bir yazı..

yunuskaraca89

En başta "Bayan" lafına takılmalarını gerçekten anlamıyorum. Bay/bayan, bey/hanım, erkek/karın, oğlan/kız kategorilemek ya da hitap etmek için kullanılan söz öbeklerinden başka bişey değil bunlar. Uygulamaya gelirsek bence güzel bi hareket. Kimse seni pembe taksiye bineceksin diye zorlamıyor istemiyorsan binme. Ama evde tek kalmaktan korkanlar da var onları da düşünün. Tecavüz, cinayet ya da gasp için ne kadar caydırıcı kanun çakırırsan çıkar yapacak insan yine yapar. Bunun sebebi medeniyatsizliktir, aile terbiyesidir, cehalettir, açlıktır, yoksulluktur daha çoğaltılabilir. Medeniyet de öyle pat diye gökten inmez topluma, ülkenin başındaki insan yön verir ve kazanımı yıllar alır. Bence eleştirilmemesi gereken güzel bir uygulama bu. hem kadınlar için iş istihdamı hem de çekinenler/korkanlar için güven sağlıyor. Ayrıca açık hedef olmazlar taksilerde panik butonu diye bişey var.

seda-bozkurt-erdem

sadece bay bayan bey gibi kelimeler hitaplarda kullanılır kadın ve erkek kelimesi cinsiyet belirtir. cinsiyet belirtilen yerlerde bayan kelimesinin kullaılması anlamsız olan asıl. bir erkeğe 'erkek' denildiği durumlarda bir kadına da 'kadın' denilir.

yunuskaraca89

aynı şeyi söylemişiz aslında orada kategoriden kastım cinsiyet anlamında genel karışık verdim hitabı da cinsiyeti de. bu arada kadın yarine karın yazmışım şimdi fark ettim.

yunuskaraca89

taksideki kullanımı yanlış haklısıh fakat bu durumu çoğu kadın feminizme döküp karşı çıkıyor kesinlikle onu kullanma diye

kirmizielma

Uygulama bariz kadın erkek ayrılığına gidiyor. Yakında toplu taşıma araçları da kadın tarafı erkek tarafı diye ayrılırsa şaşırmam. Hala medeni bir toplum olamıyoruz. Hata nerede bunu bir düşünmek gerekli.

Görüş Bildir