Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oyunsever Bünyelere Müjde: Video Oyunlarının Sosyal Becerileri Artırdığı Tespit Edildi

 > 
127PAYLAŞIM

Oyun aşıklarına, daha da bilinen şekliyle "gamer" arkadaşlara çok hoş karşılayacakları bir haber getirdik. 🎮

Kaynak: http://www.upi.com/Health_News/2016/03/0...

Yıllardır video oyunlarının insanlar üzerinde şiddet yanlılığı, agresiflik ve asosyallik gibi zararlı etkilere sahip olduğu yönünde araştırma sonuçları duyuyoruz.

Son yapılan bir araştırmaysa ise video oyunu oynamanın oldukça yararlı bir yönünü ortaya koyuyor.

Okul çağındaki gençler üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre video oyunu oynayanlar, oynamayanlara kıyasla hem okul yaşantısında, hem de okul dışı yaşantıda iki kat daha başarılı oluyor.

Ancak araştırmayı yürüten ekiplerin açıklamasına göre bu durum her oyun oynayan kişi için geçerli değil, özellikle de 24 saat oyun başından kalkmayanlar için hiç değil.

Araştırma sonuçlarına göre ideal oyun oynama süresi günde 1-1,5 saat.

4000'den fazla çocuğun değerlendirildiği deneyde bu miktarlarda oyun oynayan çocukların hiç oyun oynamayan çocuklara göre sosyal anlamda daha faal olduğu ve başarı anlamında iki kat daha yukarıda olduğu gözlemlenmiş. Ancak oyun süresi günde 3 saate doğru yaklaştığında ve bu miktarı geçtiğinde, bu durum tekrar tersine dönmeye başlamış.

İyi haberler bunla da sınırlı değil!

Genel kanının aksine bu deney neticesinde oyun oynayan çocuklarda hiçbir şekilde şiddet veya öfke belirtileri gözlemlenmemiş. Hatta ve hatta hiç oyun oynamayanlara kıyasla, oyun oynayan çocukların arkadaşlık ilişkilerinde çok daha az miktarda sorun yaşadığı görülmüş. Yani sadece zeka gelişimine değil, sosyal gelişime de katkısı var oyun oynamanın.

Özetle, gamer bünyeler artık aklandı diyebiliriz 😎

Tabii siz yine de oyun sürenizi, veya ebeveynseniz çocuğunuzun oyun süresini kontrol altında tutun. Ne çok az, ne çok fazla.

İyi oyunlar! 🎮

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sananebenden

anne burdan sana sesleniyorumm asosyal olmamın nedeni senin modemi saklamanmış, sonra büyüdüm artık telefonda da internet var gülüm hahahah

hymenalos

ah bide 'çok oyun oynuyorsun' diye bilgisayar fişini,üşenmeden kasasını saklayan bir aileniz varsa bunları açıklamak ne kadar zor tahmin edin birde :D

ewokthehutt

Danimarkada eğitim olarak uygulanan minecraft, Türkiyede yasaklı oyunlar listesinde..

futursuz

Türkiye de çıplak skinnler yapıp, full küfür ediyorlar olabilir mi :D Bir ara çok sarmıştım o oyuna, bi online oynayayım dedim girdim. Gece yarıları - hatta bazen sabaha kadar oynardım. Bir ara edindiğim arkadaşlar ile yaş muhabbetine girdik, en büyükleri 16. Bozmadım, yaşımı sordular, söyledim küfür etmişlerdi :DD Niye anlattım bilmiyorum :)

--heisenberg--

GTA ile büyümüş bir nesiliz. Bizden zarar gelmez. :D

Gizli Kullanıcı

Alt tarafı canımız sıkılınca polis dövme olasılığımız var...

Gizli Kullanıcı

Sürekli Most Wanted oynayan ve daha önce hiç araba kullanmamış bir arkadaşım direksiyon sınavını hocaların övgüleriyle geçmiş, daha önce araç kullanmadığına inandıramamıştı.

r2d2

Abi, Forza de, Project cars de, Drive Club de ama Most wanted ile deme ya.. Tamam most wanted Çok güzel bir oyun ama Arcade olarak.. Yani kimseye gerçek araba sürüşü hakkında bir alışkanlık bir yetenek bahşedebilecek bir oyun değil.. Arkadaşın araba sürmeye karşı yeteneklidir bence.

Gizli Kullanıcı

Bilemiyorum, Most Wanted harici bir yarış oyunu oynadığını görmedim. En azından o Most Wanted'a yormuştu yeteneklerini.

mad-man

O zaman ben ehliyet sınavını garanti geçerim

Görüş Bildir