Oyunculuğu Bıraktığını Açıklayan Engin Günaydın'ın Can Verdiği 11 Unutulmaz Karakter

 > -

Önceki gün Cihangir'de magazin muhabirleriyle sohbet eden Engin Günaydın; “Ben oyunculuğu bıraktım. 20 sene oldu, yeter. Her şeyin bir ömrü vardır. Artık kafamı dinlemeliyim. Bir daha oyunculuğa geri dönmeyeceğim” şeklinde konuştu. Biz de Engin Günaydın'ın unutulmayan, en efsane karakterlerini sizin için derleyelim dedik.

1. Senaryosunu da kendi yazdığı, gişede istediğini alamasa da Türk sinemasının son yıllardaki en iyi filmlerinden Vavien'de canlandırdığı Celal karakteri.

Vavien hakkında söylenebilecek çok şey var. Türk sinemasının en "garip", en insanın zihninde yeni kapılar açan, belki en fantastik filmlerinden biriydi. Karısından, çocuğundan, yaşadığı hayatından bıkan ve bunu değiştirmek için akla hayale sığmayacak bir yöntem deneyen elektrik ustası Celal rolünü canlandıran Engin Günaydın, senaryosuyla ayrı, oyunculuğuyla ayrı büyülemişti. 

Ellerini Yıkadın Mı - Vavien

2. Oynadığı birçok önemli yapım, hayat verdiği bir sürü muhteşem karakter bir kenara, kitlelerin onu tanımasını sağlayan Burhan Altıntop karakteri.

Avrupa Yakası'ndan bahsetmeye hiç gerek yok. Belki de bu ülkenin gelmiş geçmiş en çok izlenen dizisi. Burhan Altıntop'a hangimiz gülmedik? Bir Engin Günaydın klasiği. İzlemek isteyenler için ufak bir kesit:

Burhan Altıntop Ben aslında yoğum

3. Efsane yapım Bir Demet Tiyatro'da canlandırdığı Zabıta İrfan karakteri.

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı Bir Demet Tiyatro'da, hapisteki sevgilisini bekleyen Elmas'a yanık yalaka bir zabıtayı canlandıran Günaydın, rolün hakkını vermişti. "Kofret yer misin Elmas'ım kofret ver yengeğe dombili" repliği hala hafızalarda.

Engin Günaydın Zabıta İrfan karakteri eskiler nostalji

4. Polisiye komedi Galip Derviş dizisinde canlandırdığı dedektif Galip Derviş karakteri.

Bir Amerikan dizisinden uyarlama olan Galip Derviş dizisinde, zaten bir takım obsesyonları olan ve karısının ölümünden sonra obsesyonları zirve yapıp işini dahi yapamayacak hale gelen bir polisi canlandırıyordu. Bu takıntılı ve sorunlu adam, kimsenin çözemediği cinayetleri, olayları çözen bir Sherlock Holmes tadındaydı.

5. Ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz'un filmi Yeraltı'da canlandırdığı Muharrem karakteri.

Usta oyuncu bu filmde, eski arkadaşı Cevat'ın yazdığı romanın ödül almasını hazmedemeyen histerik bir romancı olan Muharrem rolünü canlandırmıştı. Tek kelimeyle muhteşem bir oyunculuk. Kesinlikle izlenmeli.

https://www.youtube.com/watch?v=sKDpTb60ui4

6. Bir başka Zeki Demirkubuz - Engin Günaydın işbirliği, Yazgı filminde canlandırdığı Musa karakteri.

Annesinin ölümüne tepki vermeyen, iki çocuk ve bir anneyi öldürmekten sorumlu tutulmasına da sesini çıkarmayan, birbirinin zıddı iki olay arasında fark göz etmeyen bir gümrük memuru olan Musa karakterini canlandırmıştı. Çok da iyi yapmıştı.

Yazgı - Musa Kardeş

7. Zamanın oldukça güldüren dizilerinde Aşkım Aşkım dizisinde canlandırdığı Tarık Usta karakteri.

Japon yardımcısı Makiko'ya asılmakla geçen, Anadolulu ve maço olduğu kadar komik de bir adam olan Tarık Usta karakteri Engin Günaydın'ın unutulmazlarından.

8. Cem Yılmaz'ın efsane filmi Gora'da canlandırdığı dergi editörü karakteri.

GORA - Engin Günaydın UFO sahnesi

9. Son yılların en çok izlenen ve konuşulan dizisi Muhteşem Yüzyıl'da hayat verdiği Gül Ağa karakteri.

10. Yayınladığı dönemde ve sonrasında küçük ama çok kemik bir kitleye sahip olan Üsküdar'a Giderken dizisindeki Muhtar karakteri.

11. Özer Kızıltan'ın yönetip, Erkan Can'ın başrol oynadığı oldukça ses getiren Takva filminde canlandırdığı Erol karakteri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

İçeriği hazırlayan arkadaş, Yazgı filminde Musa karakterini canlandıran Engin Günaydın değil Serdar Orçin. Engin Günaydın psikopat ve sorunlu bir satıcı karakterini canlandırıyordu.

miss-simpson

teoman da müziği bırakıyordu vasdfdfgh

erlik

aklımdaki yorum :D

afedersiniz-sivri-dilli

ıııı ÇOK NET bu ülkenin en iyi oyuncularından, adama sormuşlar o da bıraktım demiş yani kafa gelir gider onun; döner insallah

huzunkovan-kusu

iyi olmuş çok gereksiz karakterleri canlandırmıştı zaten :P

iagoaspas

Gora'daki efsane rolü derken? Amk adam orada 3 dakika gözüküyor. Ne efsanesi? Yalandan yere adamın rol aldığı filmleri yazmış imdb sayfasından. Sikko bir haber.

wednesday-addams

ben engin günaydın'ın o filmde rol aldığını hatırlamıyorum bile :D

Görüş Bildir