Oscar Ödüllü Bestecilerden Kulaklarınızın Pasını Silecek 13 Eser

1PAYLAŞIM

Bir filmin dramatik yapısını belirleyen en önemli unsurlardan biridir müzik. Aynı zamanda film bittikten sonra bile akıllarda yer etmesini sağlar, soundtrack albümünü tekrar tekrar dinler ve yeniden yaşarız o filmi. Elbette iyisiyse... Sinema tarihi boyunca ne iyi besteciler, ne iyi müzikler gördük ve sizler için bir liste hazırladık. 

Siz de favorilerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

1. Alfred Newman - Love Is A Many Splendored Thing

Alfred Newman'ı her şeyden önce 20th Century Fox'un o meşhur müziğinin bestecisi olarak tanıyorsunuzdur ancak Oscar'a En İyi Özgün Müzik dalında onlarca kez aday gösterilmiş, dokuz kere de bu ödülü kucaklamış bir besteci kendisi. 1955 yapımı Love Is a Many-Splendored Thing filminin şahane müzikleri de onun elinden çıkma.

2. John Williams & Vienna Philharmonic - Jurassic Park tema müziği

Newman'ın ardından Oscar'a en çok aday gösterilen ve ödül kazanan bir diğer isim de John Williams, nam-ı diğer yaşayan efsane. Star Wars'tan Schindler's List filmine kadar birçok kült filmin müziğinde onun imzası bulunuyor.

3. Johnny Green - Easy Come, Easy Go (They Shoot Horses, Don't They?)

13 Oscar adaylığının 5'ini ödülle taçlandıran Johnny Green'in Oscar'da aldığı son adaylık Sydney Pollack'ın yönettiği "They Shoot Horses, Don't They?" film müzikleri ile olmuştu.

4. Andre Previn - Gigi

4 Oscarlı usta besteci Andre Previn'in en unutulmaz işlerinden biridir Gigi.

5. John Barry - John Dunbar Theme (Dances with Wolves)

Altı Oscar adaylığının dördünü ödüle dönüştüren John Barry, birçok önemli filmin müziklerine imza attı. Dances with Wolves da işte onlardan biriydi.

6. Alan Menken - Farewell (Pocahontas)

Videonun yorumlarında da bir dinleyicinin yazdığı gibi: Alan Menken'siz bir dünya, içinde yaşamak istemediğim bir dünyadır. Kendisini Disney işbirliklerinden de hatırlayacaksınızdır.

7. Max Steiner - Gone With the Wind

İlk Oscar adaylığını 1935'te alan Max Steiner, Sergeant York'tan Rhapsody in Blue'ya kadar birçok filmin müziklerini hazırladı.

8. Ray Heindorf - Overture (Damn Yankees)

Max Steiner ile de birçok filmde birlikte çalışmış bir isim Ray Heindorf. Bireysel çalışmalarının pek çoğuyla da Oscar adaylığı ve ödülü kazanmış.

9. Franz Waxman - A Place In The Sun

İki yıl art arda Oscar kazanan sayılı bestecilerden biri olan Franz Waxman, Elizabeth Taylor'un başrolünde yer aldığı A Place in the Sun filminin müziklerine de imza atttı.

10. Jerry Goldsmith - Poltergeist

The Omen, Poltergeist, Star Trek gibi birçok ünlü filmin müziklerine imza atan kişi Jerry Goldsmith idi.

11. Ennio Morricone - L'Ultima Diligenza per Red Rock (The Hateful Eight)

Bu yıl kaybettiğimiz usta besteci Ennio Morricone adeta bir soundtrack fabrikasıydı. 2007'de Oscar Onur Ödülüyle, 2016'da ise Tarantino'nun filmi The Hateful Eight ile En İyi Orijinal Film Müziği ile ödüllendirilmişti.

12. Hans Zimmer - Interstellar

Nolan'ın stabil bestecisi Hans Zimmer; Nolan'ın neredeyse tüm filmlerini bestelemenin yanı sıra Gladiator ve Sherlock Holmes gibi filmlerin müziklerine de imza attı.

13. Bernard Herrmann - I Still Can't Sleep (Taxi Driver)

Psycho'dan Citizen Kane'e, Vertigo'dan All That Money Can Buy'a kadar birçok önemli filmin müziğine imza atan Bernard Herrmann, 1975'te hayatını kaybetmiş hemen ertesi yıl Taxi Driver'la da Oscar adaylığı almıştı.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jnx

Oscarı var mı bilmiyorum ama "Ennio Morricone" nin olmadığı bir listeyi kabul edemem. Zaten onun adını listeye eklemeyenin müzik zevkinden de şüphe ediyorum. En klasiklerinden "iyi kötü çirkin"nin son düello sahne müziği. Gerçi yeni nesil için bir anlam ifade etmez. Ama neyse.

lauriestrode

Onsuz liste olur mu? #11

Görüş Bildir