Görüş Bildir
Haberler
Orhan Pamuk: '40 Yıl Önce Ülkemin Bu Kadar Kötü Durumda Olacağını Asla Hayal Edemezdim'

Orhan Pamuk: '40 Yıl Önce Ülkemin Bu Kadar Kötü Durumda Olacağını Asla Hayal Edemezdim'

Batuhan
14.12.2021 - 08:50

Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan 'Veba Geceleri' adlı son romanıyla 2021 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nün sahibi olan yazar Orhan Pamuk, törende yaptığı konuşmasında, “40 yıl önce ülkemin hem ekonomik hem siyasi olarak bu kadar kötü durumda olacağını asla hayal edemezdim” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği 45. Sedat Simavi Ödülleri’nde edebiyat kategorisinde ödüle layık görülen Orhan Pamuk, Türkiye’de, devlet otoriterleşirken ekonominin kötüleştiğini söyledi.

'Veba Geceleri' adlı son romanıyla ödül alan Pamuk, ‘‘İnsanlara karantina kurallarını dayatmak hem Türkiye’de hem Batı’da gördüğümüz gibi bir anlamda devletleri otoriterleştiriyor. Bu konuyu da ele almak istedim. Ama bizim devletimizin hele son beş yılda otoriterleşmek için bir salgına ihtiyacı yoktu. 40-45 yıl önce düşündüklerim gerçekleşti ama ülkemin hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak bu kadar berbat, bu kadar kötü bir durumda olacağı, işte romanımı yazdığım 45 yıl önce, hiçbir zaman aklıma gelmezdi. 45 yıldır bu konularla meşgulüm ama ülkemin hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak bu kadar kötü olacağını hayal edemezdim. Allah millete sabır versin, direnme gücü versin diyorum’’ ifadelerini kullandı.

"‘Gazeteciler sorgusuz sualsiz hapse atılıyor’"

"‘Gazeteciler sorgusuz sualsiz hapse atılıyor’"

Romancılığa başladığı ilk yıl olan 1977’de Fazıl Hüsnü Dağlarca ödülünü aldığını söyleyen Orhan Pamuk, o günlerde hayalini kurduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülünü aldığı için sevinçli olduğunu ifade etti.

Pamuk, ‘‘Türkiye öyle bir ülke oldu ki biz romancılar değil ama kahramanca kelle koltukta bulabildikleri iki üç metrekare yerde savaşan, yapabildikleri kadar hükümeti eleştiren gazetecilerin cemiyetinden de bir ödül almaktan şeref duyuyorum’’ diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
17
16
7
6
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

sana istedikleri kadar ödül versinler, yazar diye değerlendirsinler sen bizim gözümüzde hep evet diyenler grubunun içinde bir vatan haini olarak kalacaksın s... Devamını Gör

Slade Klon

Günaydın........

VPNCI

Hayaldi Gerçek Oldu Ag Party