Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölünce Arabasını da Yanında Götüreceğini Söyleyip Herkese Ters Köşe Yapan Çılgın Zengin

 > 
849PAYLAŞIM

62 yaşındaki Brezilyalı iş adamı Thane Chiquinho Scarpa, sosyal medya üzerinden yaptığı bir açıklama ile bir anda tüm dünyada tanınır hale geldi.

Kaynak: https://www.everplans.com/articles/rich-...

Scarpa, Mısır firavunlarına özendiğini söyleyerek milyon Dolarlık Bentley arabasını gömeceğini açıkladı.

Öldüğünde yine arabasıyla birlikte olmak istediğini savunarak, büyük bir mezar açtıracağını ve aracını oraya gömeceğini söyledi.

Bir tören hazırlığında olduğunu bildiren Scarpa, tarihini açıklayarak tüm medya mensuplarını da malikhanesine davet ediyor.

Sosyal medyada kazdırdığı mezar başında fotoğraflarını da paylaşıyor ve sosyal medyadan çığ gibi büyüyen sert ve olumsuz tepkiler yağmaya başlıyor.

Arabasını bir hayır kurumuna bağışlaması için pek çok çağrı yapıldı.

Pek çok kişi deli olduğu yönünde ithamlarda bulunsa da Scarpa, çağrılara kulak asmadı ve töreni yapmakta ısrarcı oldu. Tören günü büyük bir gazeteci güruhu davet ettiği gün ve saatte oradaydı.

Tören başladıktan sonra Scarpa bir anda töreni durdurarak inanılmaz bir açıklama yaptı:

"Milyon Dolarlık Bentley'imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Halbuki birçok insan benim bu arabamdan çok daha değerli bir şeyi sürekli toprağa gömüyor. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken, bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu, dünyadaki en büyük israf. Bentley'im bununla karşılaştırıldığında hiçbir şey. Bir organdan daha değerli hiçbir şey yok, çünkü insan hayatından daha değerli bir şey yok. Burada organlarımı bağışladığımı, şu an resmen açıklıyorum."

Tam da Organ Nakli Haftası'nda yaptığı bu müthiş hareketle büyük bir başarıya imza attı.

Scarpa, hedeflediği farkındalığa ulaştı ve bir ay içinde organ bağışları %31,5 oranında artış gösterdi!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de organ bağışı bekleyen binlerce insan var ancak bağış sayısı günden güne azalıyor...

2005 yılından bu yana organ bağışında ciddi bir düşü gözlemleniyor. Yaklaşık 30 bin kişi organ nakli ile hayat bulmayı beklerken, bireyler ve/veya aileleri bağışta bulunmayı reddediyor.

Türkiye Organ Nakli Vakfı'nın yaptığı açıklamalara göre, 2002-2005 yıllarında kayıpların yaklaşık %75'inde olumlu dönüş alınırken, şu anda bu oran %20'lere düşmüş durumda.

Organ Bağışı | Türkiye Organ Nakli VakfıOrgan nakli bekleyen binlerce insanla aynı kaderi siz de paylaşabilirsiniz... Tıpkı koca gönüllü adam Scarpa'nın dediği gibi, "Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken, bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu, dünyadaki en büyük israf, çünkü insan hayatından daha değerli bir şey yok."

Eğer siz de hemen organ bağışı yapmak ya da bu konuya dair daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, hemen şurayı inceleyebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akarcay

küfür ederek girdim alkışlayarak çıkıyorum :)

corpse-bride

vay anasını başında neydi sonu ne oldu farkındalık adına güzel hareketmiş bi ara dedim firavuna kalmamış koca dünya ne edicen arabanı yanında götürüp diye ters köşe yaptı dayı

mnyksvsc

3-4 sene önce eşime vasiyet ettim organlarımı bağışla diye.

atakanvip2

Adamsında Araba İyimiş Reis

furkan-merakli

2002 türkiyede beyin ölümü sayısı 148-2013'de 1703. Bunu söyleyip gidiyorum

Görüş Bildir