Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölümünü Kurtuluş Günü Olarak Adlandıran Kızın Ailesi ve Arkadaşlarına Vedası

 > -
Abone ol

Lisanne Herder, 2011 yılında katıldığı Holland's Got Talent adlı yetenek yarışmasından sonra ünlenen Hollandalı bir komedyendi.

Yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdüren Lisanne, bir taraftan da sınır kişilik bozukluğu ile mücadele ediyordu.

Holland's Got Talents yarışmasının jürisi tüm sorunlarına karşın Lisanne'nin pozitifliği ile kendilerini etkilediğini söylüyordu.

Yarı finale kadar yükseldiği yarışmada kendisini "oturan komedyen" olarak tanıtan Lisanne, yarışmanın ardından tiyatro çalışmaları yapmaya başlamıştı.

Fakat Lisanne Herder'in rahatsızlıkları giderek ilerledi. Psikolojik rahatsızlığı nedeniyle kafasının içinde sesler duymaya başladı. Bir gözünü kaybetti.

İyileşme umudu kalmayan Lisanne, geçen yıl Aralık ayında ötanazi hakkı için başvuru yaptı ama başvurusu kabul edilmedi. Israrla başvuru yapmaya devam etti.

Dördüncü başvurudan sonra doktorlar iyileşme umudu kalmadığını söyleyerek başvuruyu kabul etti. Lisanne, 18 Eylül Cuma günü saat 15:45'de kendi isteğiyle ölme hakkını kullanmaya karar verdi.

Bunun üzerine ailesi ve arkadaşlarını "kurtuluş gününe" çağırdı. Davetine katılanlara,yazdığı mektubu okuyarak yaşadıklarını anlattı:

"Sözü fazla dolandırmayacağım. 2014 Aralık ayından beri ötanazi için uğraşıyordum. Bedensel olarak hızla geri gidiyorum. Benim bedenim hiçbir zaman olması gerektiği gibi değildi."

"Harika bir bedene sahip olmasam da geçen yıl Ekim ayına kadar olabildiğince normal bir hayat kurabilmek için uğraştım."

"Ağrılarımla dişi bir aslan gibi mücadele ettim ancak doktorlar tüm uğraşlarına rağmen iyileşme umudu bulamadılar."

"Yeterince mücadele ettim, yapılması gereken her şeyi yaptım. Ötanaziyle en azından daha fazla kendim kalarak ölmüş olacağım."

"Hayatım derin vadiler ve yüksek dağlarla doluydu. Kavga bitti. Yas tutup ağlayabilirsiniz ama ben bunu istiyorum ve ölmeme izin verildiği için mutluyum. Bunu unutmayın. Kocaman öpücükler..."

25 yaşındaki kadın bu satırları okuduktan sonra ailesi ve arkadaşları tarafından ölüme yolcu edildi.😢

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ertugrul-perk1

Yorumları okudukça içim karardı amk ülkede akıllı 3 5 vatandaş kalmış onlarda akılsızlara laf yetiştirirken kafayı yiycek koca koca adamlar ilkokuldaki çocukla laf yarıştırıyo onun daha beyni yok fikri var amk ne uğraşıyonuz bırakın boşuna sinirinizi bozmayın.

onix

:-(((

klinikpsikolog

Facebook yorumlarında gördüğüm ve iki kişi arasında tartışma çıkmış kişilerin yorumunu okudum. Onlara ve herkese ithafen yazıyorum: Hepimizin genetik yatkınlığı olduğu gibi psikolojik yatkınlığı da vardır. Yani hepimiz aynı karamsarlık ya da aynı psikoloji ile doğmayız, genetik özelliklerimiz belirler, travmalar ile ortaya çıkabilir. Psikolojik dayanıklılığımız da bu anlamda şekillenir. Sürahi düşünün kimisi yarısına kadar dolu doğar kimisi kısmen dolu. İnsanlar da öyledir. Kimisi tek bardaklık bir olayda taşar ve patoloji gösterebilir. Kimisi çok acı çeker ama hala dayanıklıdır. ++++

klinikpsikolog

++++Bunu çevrenizde görebilirsiniz bazı insanlar ebeveynlerinden birini kaybetse yıkılabilir bazıları ise başına çok olay acı, hastalık gelse de yaşamaya devam eder. İşte tamamen bu bu da. Bu arkadaş da güçlüymüş aslında ama yaşadıkları sürahiyi doldurmuş ve en sonunda taşmış ölümü seçmiş. Bunun yarısını yaşamadan ölen ya da çok daha fazlasını yaşamasına rağmen ölümü seçmeyen insanlar var. Biz ikisini de suçlamıyoruz. Zaten hakkımız da yok ama yargılamıyoruz da çünkü bu onun elinde olan bir şey değil. Yani güçlü olsun ölmesin ya da o bu kadarmış ölsün demek doğru değil. Her insan aynı değil çünkü, özellikle psikolojik vakalarda. Çevrenizdeki kimseye bu da dert miymiş ya ya da ben olsam çoktan intihar etmiştim gibi şeyler demeyin herkesin sıkıntıs,ı onu kaldırma gücü, psikolojik dayanıklılığı aynı değildir. ++++

klinikpsikolog

++++Burada devreye yaşamın tüm boyutlarını devreye sokmak ve eksik olanı(fiziksel özrü mesela) başka bir boyutla (maneviyat mesela) destekleyebilmek ve onu sürdürebilmek gerekiyor. Bu da doğru bir psikolojik yardım demek. Yazıldığı gibi de kolay değil. Terapiler uygulansa da başarısız olunan vakalar var. Yani ahkam kesip, ölü bedende umut yeşermez felan demek doğru değil. Onların beden sağlığı ruh sağlığı gibi kolayca dışarıdan görünmüyor.

alperen.inan.9277

üzdü... :(

deman

zarları hepyek gelen milyonlarca insandan biri. diğerlerinden farkı ise hayat hikayesini okuyabilmemiz, onurlu duruşunu görebilmemiz. üstat ne güzel demiş: "kimin için yolculuklar ve kalan kim geride?" huzur içinde yat.

Görüş Bildir