Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrendikten Sonra Büyük Bir Aydınlanma Yaşamış Gibi Hissetseniz de Hayatınıza Mecburen Devam Edeceğiniz 15 Gerçek

-

Biz de isterdik uzaklara dalalım, yeni ufuklara yelken açalım fakat hayat devam ediyor.

1. Amerikan polisi - donut ilişkisinin kaynağını hiç merak ettiniz mi? Bunun için 1950’lere geri dönmemiz gerekiyor.

O dönemde ABD’de gece yarısından sonra da hizmet veren yerler genellikte donut dükkanlarıymış. Gece devriyesindeki polisler de buralara uğrar, kahvelerini alıp bir şeyler atıştırırmış. Sonra bu alışkanlık yeni seçeneklere rağmen bugünlere kadar korunmuş.

2. Ryan Reynolds, hayatı boyunca anksiyeteden muzdarip olduğunu itiraf etmiş.

Yine söylediğine göre Deadpool karakterini canlandırmak onun bu kemikleşmiş anksiyetesini mucizevi bir şekilde hafifletiyormuş.

3. 3D baskı teknolojisinin en büyük avantajlarından biri de uzay araştırmalarına oldu. Eskiden Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir şey gönderilmek istendiğinde kargo işlemleri zor ve zahmetliydi. Artık 3D modellemesi gönderiliyor ve orada basılıyor.

4. Frank Sinatra konserlerinden önce bazı seyirciler mülakata alınır ve 5 dolar karşılığında çığlık atmaları sağlanırmış.

5. Steve Jobs’ın kurduğu şirkete Apple ismini vermesinin nedenlerinden biri de, telefon rehberinde eski çalıştığı yer şirket olan Atari’nin önünde yer almakmış.

6. Dünya üzerinde 1200’den fazla yarasa türü var. Bu nedenle memelilerin %20’si uçan memeli olarak sınıflandırılıyor.

7. Maine’den Florida’ya kadar kesintisiz devam etmesi planlanan bir bisiklet yolu projesi var. 2500 km'den uzun!

Keşke bizde de benzeri olsa!

8. Roma toplumunda parazit (parasitus) adı verilen bir yaşam tarzı mevcuttu. Bu insanlar tamamen başkalarının üzerinden yaşamını sürdürüyor, karşılığında övgüler yapıyor, ufak hizmetleri üstleniyor ve aşağılanmayı sineye çekiyorlardı.

9. Ikea etkisi adı verilen fenomene göre insanlar kendileri inşa ettiği eşyalara olduklarından çok daha fazla değer veriyor.

10. Uçağın mucidi Wright kardeşlerden Orson Wright, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından üzüntüsünü şöyle dile getirmiş:

“Uçakların hep savaşları sona erdireceğini hayal ederdim. Şimdi bunu bir uçak mı, yoksa bir atom bombası mı yapar bilemiyorum”

11. İneklerin de en yakın arkadaşları var ve onlarla vakit geçirdikleri sürece daha az stresli oluyorlar.

12. Barbar sözcüğünün kökeni Antik Yunan’a dayanıyor. Dönemin insanları Yunanca dışındaki dillerin “bar bar bar” şeklinde duyulduğunu ifade ediyordu. Onlara göre Yunanca dışındaki diller, Barbarcaydı.

13. Aslında devekuşları başlarını toprağa gömmüyor. Sadece toprağa yumurtalarını gömüyorlar ve sıcaklarını kafalarıyla kontrol ediyorlar.

14. Roma İmparatoru Vespassian ileri seviye ishalden dolayı hayatını kaybetti. Son sözü “Sanırım Tanrı’ya dönüşüyorum” olmuş.

15. Gizli servis böyle olur! İngiliz istihbarat servisi MI6 1909 yılında kuruldu, fakat varlığı 1994’e kadar resmi olarak tanınmadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vo2

#8 şey değil mi ya onlar, siyasetçiler

iskender-buyuk1

Son gönderide James Bond'u görünce aklıma geldi: James Bond serisinin yaratıcısı Ian Fleming'in ilham aldığı İngiliz ajan Dunderdale'ın önemli görevlerinden biri Atatürk'ü izlemek ve İngiliz çıkarlarına aykırı faaliyetlerine engel olmakmış.Aslında MI6'in Türkiye operasyonları çok daha eskiye dayanıyor ABD'nin dünya egemenliğini henüz Britanyalılardan almadan önce 20. yüzyılın başlarında petrolün giderek önem kazanması ve İngiltere'nin petrol açısından zengin bu coğrafyada kontrol edemediği tek devlet olan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikaları MI6'in buraya ayrı bir değer vermesine sebep olmuş.Cumhuriyetin ilk yıllarında Birleşik Krallık ve Türkiye arasında tanımlanamayan bir istihbarat savaşından bahsedilir fakat kurucu kadronun istihbaratçı geçmişi ve tecrübeleri sayesinde İngiliz gizli servisleri bu topraklarda istediklerini bir türlü tam olarak elde edemezler.

Görüş Bildir