Öğrendiğinizde Bir Yaşınıza Daha Gireceğiniz 9 Bilimsel Gerçek

-
Abone ol

1. İşte ilginç bir soru; uzay araçları atmosferden geçerken, havayla o derece sürtünmesine rağmen alev almaları nasıl engelleniyor?

Zımparaların daha az kıvılcım çıkarması için zımparaların yapısının içine dahil edilen seramik teknolojisinin bir benzerini kullanarak uzay araçlarının alev alması engellenmiş oldu, bu sayede birbirinden güzel uzay görüntülerimiz var artık :)

2. Yeryüzünden 240 mil uzaklıktaki uzay istasyonunda aylar geçiren astronotlar hastalandığında onları yeryüzünden iyileştirmek nasıl mümkün olabiliyor?

Yeryüzünden 240 mil uzaklıktaki uzay istasyonunda aylar geçiren astronotlar hastalandığında onları yeryüzünden iyileştirmek nasıl mümkün olabiliyor?
Yeryüzünden 240 mil uzaklıktaki uzay istasyonunda aylar geçiren astronotlar hastalandığında onları yeryüzünden iyileştirmek nasıl mümkün olabiliyor?
multimedia.3m.com

Bluetooth teknolojili stetoskop sayesinde uzaydaki astronotların kalp atışları bize o kadar da uzak değil. Tabii ki bu olabilecek en uzak mesafe. Uzaydaki astronotun bile kalbini dinleyen teknoloji sizi kalp atışlarını duymak istediğiniz herkese ulaştırabilir.

3. Nasıl olur da bir araç plakası kendi içerisinde gizli bir güvenlik önlemi barındırır?

Türkiye’de kullanılan tüm plakalar taklit edilemeyen özel bir güvenlik özelliği ile üretildi. Bu sayede ürünün içindeki desenler  eşsiz olduğu için plakalar da taklit edilemez  hale getirildi. Yani plakanız gerçekten de size özel.

4. Peki hızla artan dünya nüfusunun elektrik tüketimini düşünecek olursak, adım başı bir elektrik direği olması gerekmez miydi?

Mantıken şu ankinden çok daha fazla elektrik direği olması gerekirdi, evet. Ancak, 3M Kompozit Malzeme Bilimi sayesinde geliştirilen Aluminyum Kompozit Çekirdek ile  gerilim hatlarına daha fazla elektrik taşıma özelliği getirilerek, mevcut elektrik direklerinin kapasitesi 2 katına çıkarıldı. Böylece daha az direk ile daha çok insana elektrik ulaştırılabiliyor.

5. Hepimizin evinde olan bir bulaşık süngeri doğayı korumaya yardımcı olabilir mi?

Evet, hem de agav bitkisinin artıklarından! Agav bitkisi, suları kullanıldıktan sonra çürümeye terk edilen bir bitki. Çürümeye terk edilen bitkileri,  bilimin yardımıyla bulaşık süngeri üretiminde  kullanan ve bu şekilde doğayı koruyan bir firma var!

6. Nasıl olur da bir koruyucu gözlük, onu takan herkesin yüz tipi ile uyum sağlayabilir?

Basınç dağıtma teknolojisi sayesinde! Kulak ve şakaklar üzerindeki baskı düşürülerek üretilen gözlükler  hemen hemen her yüz tipiyle uyum sağlayabiliyor. Mesela yeni bir gözlük aldığınızda hemen bütün arkadaşlarınız "kanka ver de bir deneyeyim" der ya, düşünün ki bu gözlük hepsinin yüzüne uyum sağlıyor ve rahat ediyorlar. İmkansız gibi dursa da bu teknolojiyle değil :)

7. Hem kayak kıyafetlerinin sizi sıcak tutmasını sağlayan hem de otomobilinizde akustik izolasyon yaratmaya yardımcı tek bir teknoloji geliştirilebilir mi?

Kayak kıyafetleri içinde barındırdığı hem esnek hem de emici olan özel yapı sayesinde sadece termal yarar değil, aynı zamanda akustik izolasyon da sağlıyor. Hatta bu polipropilen fiber teknolojisi sadece otomobillerde değil, beyaz eşyada bile kullanılıyor!

8. Bebek bezi yan bantları nasıl defalarca açılıp kapanmasına rağmen yıpranmamayı başarıyor?

Uçak aksamlarından otomobil kaportalarına, tıbbi bantlardan defalarca yapışıp sökülebilen Post-It notlara kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan yapıştırıcı teknolojisi, bebek bezlerine de entegre edilerek annelere rahatlık sağlıyor.

9. Kronik bacak ülseri rahatsızlıklarına hızır gibi yetişen bandajlar için zürafalara büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz?

Kronik bacak ülseri rahatsızlıklarına hızır gibi yetişen bandajlar için zürafalara büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz?
Kronik bacak ülseri rahatsızlıklarına hızır gibi yetişen bandajlar için zürafalara büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz?

Zürafa ve bandaj ikilisi ilk başta çok alakasız gelebilir; ama aslında değil. 3M bilim adamları uzun  bacaklarına rağmen kanın kalbe pompalanmasında hiçbir sorun yaşamayan zürafaların kalın ve gergin derilerinin doğanın en iyi kompresyon bandajı görevini gördüğünü farkederek venöz bacak ülseri tedavisi için bu doğa harikasını kompresyon bandajı haline getirdiler.

10. Peki bütün bu olmazsa olmaz detayların 3M Bilimi sayesinde hayatımızda olduğunu biliyor muydunuz?

Bilimi ve 46 Teknoloji platformunu birleştirerek 55.000 den fazla ürünle hayatımızı kolaylaştıran 3M’i daha yakından tanımak istiyorsanız sizi şöyle alalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
drokk2

<a href="

Görüş Bildir