Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nurgül Yeşilçay'dan Onedio Sürprizi! Güçlü Kadınların Çok Sık Duyduğu 16 Klişe Söylem

-

Merhabalar, ben Nurgül Yeşilçay :) Bugün sizlerle Onedio'da hazırladığım bir içeriği paylaşıyorum. Sizler için güçlü kadınların hayatları boyunca duydukları, duymaktan ifrit oldukları birtakım cümleleri derlemeye çalıştım. E tabii bunu yaparken, şimdiye kadar canlandırdığım güçlü karakterlerden de esinlendim. Hepinize iyi okumalar :)

1. Öncelikle hayatta olur olmaz her an karşımıza çıkan o cümleden başlayalım: "Yardıma ihtiyacın olmadığından emin misin?"

Pardon da, yardıma ihtiyacım olsa isterim. İstemiyorsam yardıma ihtiyacım yoktur. Çok basit bir denklem aslında ama kimisine anlatamıyorsun işte. (Sultan/ Sultan)

2. Kaş yapayım derken göz çıkarmanın vücuda gelmiş hali: "Erkek gibi kadınsın…"

İnsanın gerçekten Gülseren gibi kafalarına şu kavanozu atası geliyor :) Çok sağ ol ya, sen şimdi bunu dedin ya, yeminle bu akşam yatağımda rahat uyuyacağım, sonunda erkek gibiyim diyeceğim. Maalesef güçlü ve başarılı olmanın erkeklikle ilişkilendirildiği bir toplumda, bu söze de sık sık maruz kalıyorsunuz. (Paramparça/ Gülseren)

3. Sırada en çakal sindirme yöntemi: "Biraz yumuşak başlı olsan ne kaybedersin?"

"Bırak da orasını ben düşüneyim" tarzında bir cevabı hak eden soru. İşin en saçması da kararlı ve ne istediğini bilen bir kadın olunca "Dik başlı" damgasının vurulması. Karar benim, inat benim diye geçiştirmek en iyisi. (7 Kocalı Hürmüz/ Hürmüz)

4. "Kadın olmak gibi bir şansınız da var sonuçta…"

Evet kadın olmak bir güzellik, bir şans ama sanırım şair burada başka bir şey demek istiyor :) (Yaşamın Kıyısında/ Ayten)

5. Kendilerinin elinde sihirli değnek varmışcasına sorulan "Tek başına halledebilecek misin?"

Bu soruya cevaben İkinci Şans filmindeki Yasemin'in gülüşünden öte bir şey diyemiyorum. Kendisi bir gülüşle tüm söylemek istediklerimi anlatıyor. (İkinci Şans/ Yasemin)

6. Sanki üniforma olarak şu önlüğü giymek zorundaymışız gibi: "Sence de ev yaşantını biraz ihmal etmiyor musun?"

Kadın olmak da aslında birey olmak gibi evine, hayatına, yakınlarına özen göstermeyi gerektiriyor tabii. Ama hiçbir erkekten hamaratlık, düzenlilik beklenmezken kadınlara ısrarla bu sorunun sorulması :( (Belalı Baldız/ Arzu)

7. "Her şeye nasıl yetişiyorsun?"

Hürmüz'ün bu alaycı tavrı bu soruya karşı tutumumdur. Her şeye işte böyle yetişiyorum, çalışarak, inanarak ve eğlenerek. (7 Kocalı Hürmüz/ Hürmüz)

8. Yüzsüzlüğün bu kadarı: "Bir kadın olarak bunları yapman beni çok etkiledi."

Ben de zaten yemiyorum içmiyorum, "bir kadın olarak" senin gözüne girmek için yapıyorum her şeyi. Yoksa kariyermiş, ideallermiş, hiç alakası yok; tamamen seni etkilemek için... (7 Kocalı Hürmüz/ Hürmüz)

9. "Çok güçlü olmaya çalışma, biraz kendini bırak…"

Karşılaştığım zorluklarla mücadele ederken ille de ağlamam, mızmızlanmam, bir erkeğin omuzlarında teselli aramam gerekiyormuş yanılsamasının Türkçe'si. (Paramparça/ Gülseren)

10. "Hala nasıl bu kadar enerjik ve neşeli olabiliyorsun?"

Çünkü ne kadar yorulup hırpalansam da, kendimi, hayatımı, çevremdekileri seviyorum. Yetmez mi? (7 Kocalı Hürmüz/ Hürmüz)

11. "Kimden destek alıyorsun?"

Kösem Sultan gibi kadınların kendi akıl ve becerileri ile kendi tarihlerini yazdığı bir kültürden geliyoruz ama hala kadınlara bu soru soruluyor! Hayali arkadaşım Nurgül'den destek alıyorum, itirazı olan? :) (Kösem Sultan/ Kösem)

12. Sinir katsayılarını göklere çıkartan "Bu kadar sivri olursan erkekleri korkutursun." uyarısı (!)

Kendileri bilir vallahi, korkmak da gitmek de kendi tercihleri. Bizde böyle :) (Yaşamın Kıyısında/ Ayten)

13. İnsanları bilmeden etmeden yargılamanın en kibar hali: "Bu kadar işin arasında anneliğe vakit kalıyor mu?"

Peki senin bu kadar işin arasında hiç düşünmeye vaktin kalıyor mu? Hayır çünkü biraz vaktin kalsa ve düşünsen, söylediğin cümlenin ne kadar yargılayıcı ve üzerine vazife olmayan bir cümle olduğunu anlarsın. Ama sanırım kalmıyor, ben cevabımı aldım. (İkinci Bahar/ Gülsüm)

14. "Sendeki güzellik bende olsa ben de başarılı olurdum."

Güzel kadınların her başarısına kulp bulmak için icat edilmiş bir söz öbeği. Keşke gerçekten bir günlüğüne Allah onları dünyanın en güzel kadını yapsa da görsek neler yapabiliyorlar... (Asmanlı Konak/ Bahar)

15. "Bu kadar bağımsız olmak iyi bir şey mi sence?"

Valla bence bayağı iyi bir şey :) (Eğreti Gelin/ Kostak Emine)

16. Ve son olarak "Bir erkeğin korumasına ihtiyaç duymuyor musun?"

Sorunun tam tersi bir erkeğe hiç sorulmamıştır herhalde. Bu yüzden de Aydanur burada diyor ki, "Yavaşşş, yerler yaş!" Kendisine en içten bir şekilde katılıyorum :) (Vicdan/ Aydanur)

Bu kadar laftan sonra sinirler bir gerilmiş olabilir ama benden söylemesi; hiç gerek yok!:) Çünkü güçlü olmak, kendimiz olmak, istediğimiz gibi yaşamak en çok bize yakışıyor... Hayat bize ve bizimle güzel :)

(Yaşamın Kıyısında/ Ayten)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ysnugurr

Kadin naziktir , kibardır. O yüzden bu söylemler. Erkek yıpranır kadını için ama dile gelmez , kadın yıpranır erkek için " ayy ben neler çektim bi bilsen" olur , tamamen içgüdüsel .

deranged

Fgghhhhh

karayel2009

epey anti-polyannacı bir yazı olmuş.

dead-nettle.

Yeşilçam zamanından sonra sanırım türk sinamasında oyunculuğu ile ön plana kendini getirebilen nadir artist lerden birisi. Her oynadığı karakteri kendi karakteri ile birleştirip rol aldığı film ve dizilerde bize güzel tadlar bırakıyor. Kösem sultan dizisi kendisine yakıştımı bilmiyorum bu tarz dizilerle aram iyi değil.

Gizli Kullanıcı

kösem sultan başladımı?

ramsey_bolton

reklam kokan hareketler bunlar.

Görüş Bildir