Netflix'i Dünyanın En Popüler Online Platformu Haline Getiren Büyük Başarısının Hikayesi

0PAYLAŞIM

Netflix mevcut yapısıyla telefonlarımıza, bilgisayarlarımıza ve televizyonlarımıza bir anda gelmedi. Dünyanın en çok kullanılan online dizi/film platformu olmasının arkasında bir başarı hikayesi yatıyor...

1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından California'da kurulan şirketin ilk iş alanı DVD satmak ve kiralamak üzerineydi.

DVD kiralama alanında da oldukça başarılı olan şirket, dizi ve film sektörünün online dijital dünyaya doğru eğim kazanmasıyla, 2007 yılında internet sektörüne resmi olarak giriş yaptı.

Ancak şirket, bugünkü şeklini yani ''Netflix Orijinal'' halini 2013 yılında yayınladığı House of Cards dizisiyle tam olarak almıştır. Bu diziyle beraber Netflix Orijinal serilerinin başlangıcı yapılmıştır.

Kendi dizilerini üreten Netflix'i ön plana çıkaran özelliklerinden bir tanesi de dizilerinin bölümlerini hafta hafta değil, tüm sezonu bir anda yayınlaması oldu. Bu yaklaşım kullanıcıları hem şaşırttı hem de platforma olan beğenilerini katlayarak arttırdı.

Abonelerini esnekliğe alıştıran Netflix dizi bölümlerinin bolluğuyla yetinmedi, tüm akıllı cihazlardan platforma erişilmesini de sağladı. Televizyon, telefon ve bilgisayarlardan erişimin sağlanması ve her an erişilebilir olması kullanıcıları daha da çok kendisine bağladı.

İzleyebilmek için yüksek ücretler ödediğimiz pek çok yayın türü ve platformu, kullanıcılarından aldıkları ücrete rağmen onların karşısına reklam çıkartırken, Netflix, hangi tip abonelik satın alınırsa alsın hiçbir şekilde kullanıcılarının karşısına reklam çıkartmadı.

Netflix Orijinal film ve dizi serileri sahip olduğu kalitesiyle birlikte çok büyük başarı yakaladı. Netflix'in bu içerikler için harcadığı bütçe milyar doları bulsa da, yine her ülke bazında uyguladığı uygun fiyatlandırma politikasıyla herkesin bu içeriklere kolayca erişebilmesini sağlayabildi.

Bir ülke için özel olarak yapılan ve yerel olarak nitelendirilen belgesel, dizi ve filmlerini sadece o ülke ile sınırlandırmayarak ''tüm ülkelerden izlenebilir politikası'' yürüten Netflix, bu konuda da abonelerine bol içerik çeşitliliğini sağlamış oldu.

Tüm içeriklerini, içeriğin yayınlandığı ülkelerin diline uyarlayarak altyazı ve seslendirme desteği de sunması global anlamda Netflix'e muhteşem katkı sağladı.

Herhangi bir platforma ücretli abonelik işlemlerini başlatmak çok kolayken, aynı aboneliği iptal etmek insanlar için oldukça meşakkatli olabiliyor. Netflix ise kolay abonelik başlatma süreci sunarken, abonelik iptal etme işlemlerinde de hiçbir zorluk ya da karışıklık çıkartmıyor. Bu da insanlara ''özgürlük'' hissiyatı sağlıyor.

Netflix global anlamda mükemmel başarılara imza atıyor olsa da Türkiye içerikleri konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bünyesinde yayınlanan Türk dizileri beğeni anlamında bugüne kadar sınıfı geçemedi ancak elbette bu durum daima böyle gitmeyecektir. Netflix'den daha kaliteli ve ilgi çekici Türk dizileri bizlerin büyük beklentileri arasında...

Kaynak

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Çekim Setinde Büyük Kazalar Yaşanan 15 Ünlü Yabancı Film - onedio.com
Çekim Setinde Büyük Kazalar Yaşanan 15 Ünlü Yabancı Film - onedio.com
Matrix Evrenine Dair Bilmediğiniz ve Öğrendiğinizde Filmi İzlemeye Teşvik Edecek 20 Harika Detay! - onedio.com
Matrix Evrenine Dair Bilmediğiniz ve Öğrendiğinizde Filmi İzlemeye Teşvik Edecek 20 Harika Detay! - onedio.com
Film Bağımlılarına Özel Liste: Puanına Göre Son 25 Yılın En Muhteşem 25 Filmi - onedio.com
Film Bağımlılarına Özel Liste: Puanına Göre Son 25 Yılın En Muhteşem 25 Filmi - onedio.com
İzlerken Aynı Zamanda Beyin Antrenmanı da Yapmamızı Sağlayacak 16 Yabancı Dizi - onedio.com
İzlerken Aynı Zamanda Beyin Antrenmanı da Yapmamızı Sağlayacak 16 Yabancı Dizi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir