Nesli Tükendikten 79 Milyon Yıl Sonra Varlığını Keşfettiğimiz T. Rex’in Yaşlı Kuzeni ‘Thanatos’

137PAYLAŞIM

Bakalım daha ne kadar şaşıracağız...

Kaynak: https://www.sciencealert.com/meet-the-te...

Bilim insanları Pazartesi günü, Kuzey Amerika'da bundan 79 milyon yıl önce yaşamış olduğu düşünülen 'Tyrannosaurus rex' türüne benzer bir dinozor türü keşfettiler.

(Julius Csotonyi/ Calgary Üniversitesi ve Royal Tyrrell Müzesi/AFP)

Yunancası 'Thanatotheristes degrootorum' olan ve 'Ölüm Orakçısı' anlamında gelen sekiz metrelik bir uzunluğa sahip olan bu türün, T. rex ailesinin Kuzey Amerika'da keşfedilmiş en eski üyesi olduğu düşünülüyor.

Adı yunan tanrısı Thanatos'dan geliyor.

Görsel temsilidir.

Calgary Üniversitesinde 'Dinozor paleontolojisi' alanında asistan profesör olan Darla Zelenitsky'e göre: "Ona ismini verirken, Kanada'da şimdiye dek tek uç yırtıcı olmasıyla bilen bu tiranozora adını verirken bu özelliklerini göz önünde bulundurduk ve Thanatos'dan ilham aldık."

Steven Spielberg'nin 1993 yılındaki efsanevi Jurassic Park filminde ölümsüzleştirilen ve bilinen en ünlü dinozor türü olan T. rex'nin bundan 66 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyordu...

Görsel temsilidir.

Araştırmacılara göre, Thanatos bunan en az 79 milyon yıl önce yaşadı. Calgary Üniversitesinde doktora öğrencisi olan Jared Voris tarafından bulunan ilk numuneye göre, Kanada'da son 50 yılda bulunan ilk yeni tiranozor türü Thanatos!

Zelenitsky'nin 'Cretaceous Research' dergisinde eş yazarlığını yaptığı araştırmaya göre oldukça az sayıda tiranozor türü var.

Thanatos'a ait olduğu düşünülen kafa yapısı. (Julius Csotonyi/ Calgary Üniversitesi/ Royal Tyrrell Müzesi/ AFP)

"Doğadaki beslenme zincirine baktığımızda, bu türün otobur ya da bitki ile beslenen dinozorlar olduğunu görüyoruz."

Yapılan araştırmalara göre, Thanatos'un Güney Amerika'da yaşamış olan ve kendisinden daha ilkel tiranozor türleri gibi uzun ve derin bir burun yapısı var.

Görsel temsilidir.

Ayrıca araştırmacılar tiranozor türlerindeki iskelet yapısının farkını yaşadığı bölgedeki avlarının ve beslenme düzeninin etkilediğini düşünüyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolciya

bu yaratıklar günümüzde yaşasaydı ne halde olurlardı diye hep merak etmişimdir, avlanırlar mıydı kafese mi kapatırlardı yoksa satıp ticaretini mi yaparlardı ?

amanini-mor-goyun

79 milyon yıl? 2020 girdik diye deliren insanlar?

mehmet-can-atar

dinazor değil dinozor.

7kedi7eti7

tutunuz???,

cosmos01

Thanatos'u thanos diye okuyan bitek benmiyim :)

Görüş Bildir