Neşelenin, Güzel Şeyler de Oluyor! Kadınlar #CheerUpLuvTurkey ile Seslerini Duyuruyorlar!

-
Abone ol

Güzel fotoğraflar, çirkin hikayeler... 

Adeta kadınların bu erkek egemen dünyadaki varoluşları gibi!

Cheer Up Luv projesi, kadınların karanlık ve rahatsız edici taciz hikayelerini, her şeye rağmen yeşeren doğa gibi güzel görüntüleriyle birleştirerek gözler önüne seriyor. Kadınları yalnız olmadıkları konusunda desteklerken, ses çıkarmaları yönünde de cesaretlendiriyor.

Biz susalım ve onlar konuşsun.

Proje orijinal olarak Londra'da başladı.

"Bir otobüs durağında tek başıma oturuyordum ve takım elbiseli bir adam gelip benimle konuşmaya başladı. Tam karşımda durdu, saçımı çok beğendiğini ve çok güzel olduğumu söyledi. Dudaklarını zorla dudaklarıma yaklaştırdı ve bir saniyeliğine donup kalsam da, derhal onu geri itekledim. Otobüsümün geldiğini gördüm ve hemen otobüse bindim. Arkamdan o da otobüse bindi, yanıma oturdu ve elini eteğimden içeri sokmaya çalıştı. Bağırarak "s*ktir git!" dedim. Kimse tehlikede olduğuma inanmadı."

Paris'te de... Avrupa'nın herhangi bir şehrinde de bu tarz olaylar fazlasıyla yaşanıyor; zira Orta Doğu, Batı ve hatta tüm dünyanın ortak paydası erkek egemen kültür...

"Paris'e ilk taşındığımda şehri henüz çok iyi bilmiyordum ve kaldığım yeri bulabilmek için bir adama adres sordum. Önce yolu tarif etti ve ardından beni takip etmeye başladı, onu öpmem için yalvarıyordu. Evimin kapısına geldiğimde çok korkmuştum ve ne yapacağımı bilmiyordum. Hemen kapıyı açtığım gibi içeri girip, o gelmeden kapıyı kapatmaya çalıştım ama kapı eşiğine ayağını yerleştirdi, bu yüzden kapıyı kapatamıyordum. Tek yapabildiğim, onu öpecekmiş gibi eğildikten sonra tüm gücümle onu geri iteklemek oldu. Hemen de kapıyı kapattım. Öyle sert iteklemiştim ki aşağı düştü. Ancak bu şekilde kapıyı kapatabildim."

Tacizin "belli bir saatte" yahut "belli bir mekanda" olmasıyla da alakası yok; otobüs durağında da, yolda da, bir gece kulübünde de durum aynı...

"Bir bar ya da kulüpte eğlenmeye çalışırken erkeklerin beni kaç kere rahatsız ettiğini sayamam bile. Ya da kaç kere yolda bana korna çaldıklarını... En sinir bozucu olan yolda korna çalıp, laf atıp gitmeleri çünkü o noktada yapabileceğin bir şey kalmıyor. Çoktan gitmiş oluyorlar ve sinirlendiğinle kalıyorsun. Daha geçenlerde bir mekanda dans ediyordum ve arkamda duran bir erkek, dans etmemi bir davetiye olarak gördü ve beni kalçalarımdan tutup sürtünmeye başladı."

Erkek egemen kültür, kadınların bedenlerini erkeklere sunmak zorunluluğunda olduklarını dayatıyor.

"Çalıştığım pub'da bir adam vardı, 30'larında biriydi ve işletmecilerle arkadaştı. Sürekli beni taciz ediyordu. Onunla çıkmamı yoksa beni 'mahvedeceğini' söylüyordu. Bir gece diğer çalışanlarla birlikte içerken elini eteğimden içeri sokmaya çalışıp durdu. Onunla yatmadığım için bir korkak olduğumu söyleyip duruyordu."

Yaş dahi fark etmeksizin, bir kadının bedenine rızası olmadan dokunabileceğini düşünmek...

"14 yaşımdaydım, hatırlıyorum, bir gece tren alt geçidinden aşağı iniyordum. Bir adam, muhtemelen 20'lerinde, arkamdan yürüyordu. Elini eteğimin altına soktu. Bu olay 20 saniye bile sürmemiştir ama bana bir ömür gibi geldi. Dönüp ona baktığımda gülümsedi. Bu hikayeyi daha önce kimseye anlattığımı sanmıyorum."

Tehdit, baskılama ve tacizin türlü yollarını bulan, bunu "sıradan" gösteren kurallar...

"16 yaşımdaydım ve sabahleyin okuluma yürüyordum. Kaldırımın kenarında duran, orta yaşlı ve normal görünümlü bir adamla karşılaştım. Yakınlaştıkça, adamın penisinin dışarıda olduğunu gördüm. Şok oldum ve yolumu değiştirip karşı kaldırıma koşmaya başladım. Arkamdan bağırıyordu: 'Bunu ister misin?'"

Kadınlar artık tacizci tecavüzcü kadın düşmanı kültürün oyununu çözmüş durumdalar; sessiz kalmıyorlar.

"Genç bir kızken çok daha fazla tacize maruz kalıyordum. İşte bu, tacizcilerin nasıl insanlar olduklarını gösteriyor: Kasıtlı olarak kırılgan ve ses çıkaramayacak hedefler seçiyorlar."

Popüler kültürün feminizm desteği ve paylaşılan hikayeler, kadın dayanışması ile adeta bir direniş güçleniyor.

"Tren istasyonuna beni babam getirmişti. Trenim gecikmişti ve elinde bavuluyla bekleyen tek kız bendim. Sonra merdivenlerden tuhaf görünümlü bir adam çıktı, dik dik bana bakıyordu. Ben de ondan uzaklaşmak için biraz ilerledim. Peşimden geldi ve yanımda durdu. Yeniden uzaklaştım, yeniden geldi. Birilerini aramak istedim ama hemen yanımda duruyordu. Tren geldiğinde hemen binmek istedim ama hangi vagona bineceğimi bilmiyordum çünkü onunla aynı vagonda olmak istemiyordum. O yüzden tüm eşyalarımı topladım. Kafamı kaldırıp baktığımda, vagonların arasındaki camlara yüzünü yaslamış hala beni izlemekte olduğunu gördüm."

Taciz, artık mizah dergilerinde ya da komedi dizilerinde olduğu gibi "komik" gösterilemeyecek; zira hikayeleri bir de kadınların bakış açısından dinliyoruz.

"Laf atmalar henüz 11 yaşımdayken başladı. İsrail'e yeni taşınmıştım, içinde dört işçi olan gri bir kamyonet bana arkamdan korna çalıyordu. Köşeyi döneceğim zaman yavaşladılar ve korkudan dolayı duyamadığım bir şeyler söylediler. Hızlı yürümeye ve en sonunda da koşmaya başladım, koşarken biri kamyonetin içinden üstüme tükürdü."

Cheer Up Luv projesi, Türkiye'de Killjoy Magazin aracılığıyla hikayeleri Instagram üzerinden sunmaya başladığında, işte ortaya bu kareler çıktı.

Çocukluğumuzdan beri özgürlüğümüzü kısıtlayan, korku saçan, özgüvenimizi kırmaya çabalayan bu algıyı değiştireceğiz.

Gerekirse defalarca anlatacağız hikayelerimizi.

Renklerimizden, hayatımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Toplumun dikkate değer bulmadığı saldırıları, tüm sosyal medya ve alım gücümüzle duyuracağız.

Çaresiz değiliz. Hikayelerimizi anlatarak, ses çıkararak birbirimize tutunacağız. Cheer Up Luv'ı Killjoy Magazine'den takip edebilirsiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadcore

Tecavüzün ya da tacizin yarattığı o ağır travma etkisinin cefasını o binlerce cinsiyet ayırt etmeksizin yaşayan insanlar, bu dünyada kendini izole etmiş insanlardır. İtiraf etmek oldukça cesaret ister. Bu yüzden o aklı bir karış havada olanlar, eşitliğe önem vermeyip, üstüne üstlük dalga geçen o sığ beyinliler, bırakın insan gibi davranmayı, siz hiçbir şeysiniz.

penguen-geri-dondu

inanın bana her yerdeler artık ben de mi bir problem var diye düşünmeye başladım

kisa-boylu-at-bukucu

insanlar eğitilmeli X ; iyi insanlar ülkeyi terk etmeli V

cookielyon

fotoğrafımızı yollamadan kendi hikayemizi paylaşamaz mıyız?

goddess

Bazen ne kadar ugrasirsak ugrasalim sesimizi cikartip gelecek icin umutlu olmaya calisirsak calisalim hic bi sey degismiycekmis gibi geliyo umutsuzluk icimi karartiyo bu yaratiklara ne yapmamiz gerek bilemiyorum daha fazla cocugun kadinin hayvanin hatta damacananin uzulmemesi icin gercekten hic bilemiyorum..

Görüş Bildir