Görüş Bildir
Haberler
Neler Olmuştu? Vizyona Girecek Olan Avengers: Sonsuzluk Savaşı Öncesi Hatırlamanız Gereken 15 Şey

Neler Olmuştu? Vizyona Girecek Olan Avengers: Sonsuzluk Savaşı Öncesi Hatırlamanız Gereken 15 Şey

Marvel
10.04.2018 - 20:41

Beklediğimiz o savaş yaklaşıyor... Sonsuzluk Savaşı! Şimdiye kadarki neredeyse tüm Marvel filmleri bu film için birer hazırlık niteliğindeydi. O büyük savaş öncesi küçük detayları içerisinde barındırıyordu! Seride Sonsuzluk Savaşı'na referans olacak nesneler ve karakterler vardı. Ve beklediğimiz o filme artık çok az kaldı! 

Biz de filme gitmeden önceki hikaye hakkında hatırlamanız gereken hap bilgilere, küçük detaylara bu içeriğimizde yer verdik! Önceki filmleri izlemeseniz bile bu içerikle hikayenin akışı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi okumalar... 😎

Dikkat: Bu içerik Marvel serisinin önceki filmleri hakkında SPOILER içerebilir!

1. İlk olarak Avengers filmi çekilmeden önce bazı kahramanların ayrı ayrı hikayesini izledik.

Tony Stark’ın Iron Man olmasını, Thor’un Dünya’ya ilk kez inişini ve Steve Rogers’ın Süper Asker projesi ile İlk Avengers olarak karşımıza çıkışını izledik.

2. Kaptan Amerika’nın hikayesi ise Avengers'ın birleşimi için bir başlangıçtı.

Kaptan Amerika, ilk filminde Nazilerin bir kolu olan Hydra’ya karşı savaştı, burada Uzay Taşı olarak bilinen Tesseract’ı buldu.

3. Kahramanlarımızın yıllara yayılan tekli hikayelerini yavaş yavaş geride bıraktığımızda ise Avengers filmi çekildi.

Shield’ın kurucusu Nick Fury’nin önderliğinde ekibimiz ilk kez bir araya gelmiş, Thor’un kardeşi Loki’ye karşı savaşmışlar ve Zihin Taşı’nı ele geçirmişlerdi.

4. Burada Loki’nin asasında bulunan Zihin Taşı çok önemli bir konumda yer alıyor. Hatırlayacaksınız ki Hawkeye'ın zihninin kontrolünü bu taşla ele geçirmişti.

Thanos’un tüm evrene hükmedebilmesi için gerekli olan taşlardan biri de tıpkı Tesseract’ın bir benzeri olan bu Zihin Taşı. Avengers bu taşı ilk filmin sonunda Hydra’ya kaptırmıştı ama Ultron Çağı'nın başında tekrar ele geçirmişlerdi.

5. Thor: Karanlık Dünya filminde ise konu Gerçeklik Taşı’ydı. Bu taş karanlık elfler ve Asgardlılar arasında gidip geldi.

En sonunda Asgardlılar taşı saklaması için Koleksiyoncu’ya verdiler. 

Kaptan Amerika ise Kış Askeri filminde yanına Falcon ve Black Widow’u alıp bir Sovyet projesi olan Winter Soldier’a karşı mücadele verdiler.

6. Avengers: Ultron Çağı filminde ise asıl olaylar meydana geldi dersek yanlış olmaz. Tony Stark’ın yarattığı yapay zeka bir yolunu bulup kaçmış ve karşımıza Ultron olarak çıkmıştı.

Ultron’u yenmek için Avengers ekibi daha çok mücadele etmek zorunda kaldı. Ve Stark’ın bu yanlışıyla yüzleşmesi gerekiyordu…

7. Ultron kaçarken Zihin Taşı'nı da birlikte götürmüş ve Vision’ı yaratmıştı. Vision ise Avengers ekibinin yanında yer alarak Ultron’u yenilgiye uğratmıştı.

Vision bu yüzden Sonsuzluk Savaşı'nda önemli bir konuma sahip. Hatırlayacaksınız ki, Thanos ilk filmde Tesseract'ı getirmesi için Zihin Taşı'nı Loki'ye vermişti. Loki de Avengers ekibine taşı kaptırmıştı. Bu yüzden Thanos, Sonsuzluk Taşlarından Zihin Taşı'nı geri almak isteyecek ve bu taş Vision’ın alnında yer alıyor…

8. Dünya’dan uzaklaşıp evrenin tümüne baktığımızda; Galaksinin Koruyucuları filminde ise Star Lord, Gamora, Drax, Roket ve Groot bir araya gelmişlerdi.

Bu ekip birleşip Güç taşını, Thanos için ele geçirmek isteyen Ronan’a karşı savaştı ve taşa karşı koydular.

Taş böylece Thanos'a yar olmadı ve korunması için evrenin derinliklerinde Nova Corps'a teslim edildi.

9. Daha sonra Avengers ekibi, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde hükumete bağlı çalışmak konusunda fikir ayrılığına düştü ve süper kahramanlar karşı karşıya geldi.

Bir tarafta Tony Stark’ın tarafını tutan Black Widow, Vision, Black Panther, War Machine, Spiderman; diğer tarafta Kaptan Amerika’nın tarafını tutan Kış Askeri, Falcon, Hawkeye, Scarlett Witch, Antman vardı. Thor bu savaş boyunca Dünya’ya inmedi bile. 

Bu savaşta Tony Stark ailesinin katilinin Bucky yani Kış Askeri olduğunu öğrendi. Bucky metal kolunu kaybetti, Kaptan Amerika da kalkanından vazgeçti.

10. Ve sonra Marvel evreninde bambaşka bir karakteri daha tanıdık. Dr. Strange zamanı kontrol edebilen, boyutlar arası seyahat edebilen bir süper kahraman olarak karşımıza çıktı.

Doctor Strange’i Sonsuzluk Savaşı için çok önemli bir konuma taşıyan şey ise kolyesini oluşturan şeyin Zaman Taşı olmasıydı…

11. Bundan sonra Galaksinin Koruyucuları 2 vizyona girdi. Star Lord’un bir Tanrı olan babasıyla tanışmalarını ve Yondu ile olan hikayesini izledik.

Burada önemli olan bir diğer nokta ise Gamora ve Nebula’nın Thanos’un kızları olduğunu öğrenmemizdi. 

Baby Groot ve Mantis ise bizi oldukça güldürdü. 😂

12. Thor Ragnarok ise, Thor’un ablası Hell’nın Asgard’ı ele geçirmeye çalışmasını konu alıyordu. Filmin sonunda Hell'yı ancak Ragnarok'u başlatarak yenebildiler.

Ragnarok'u başlatmak için Sultur'u çağırmak gerekiyordu. Loki'nin Sultur'u çağırmadan hemen önce Tesseract'la göz göze geldiği bu sahne Sonsuzluk Savaşı için önemli.

13. Daha sonra "after credit" bölümünde ise; Thor ve Loki konuşurken bir geminin onlara doğru yaklaştığı görünüyordu.

Bunun Thanos'un gemilerinden biri olduğu konuşulmuştu. Nitekim Sonsuzluk Savaşı'nın trailerını izleyince öyle çıktığını anladık da.

14. Bu trailerda Loki'nin Tesseract'ı Thanos'a verdiğini gördük.

Böylece Thanos Sonsuzluk Taşlarından birini eldivenine takmış oldu.

15. Ve Sonsuzluk Savaşı öncesi son olarak da Black Panther’in ülkesi Wakanda’ya konuk olduk.

Sonsuzluk Savaşı öncesi Wakanda’yı önemli konuma getiren nokta ise Kaptan Amerika’nın kalkanının ham maddesi olan Vibranium’un buradan çıkması. 

Seri boyunca Thanos'un ele geçirmek istediği Sonsuzluk taşlarından yalnızca Ruh Taşı'nı henüz hiçbir filmde göremedik. Bakalım Sonsuzluk Savaşı'nda Ruh Taşı ortaya çıkacak ve Thanos bu taşları ele geçirmeyi başaracak mı...

Şimdi tüm Avengers ekibi, Dünya’yı kurtarmak için serinin en önemli filmi Avengers: Sonsuzluk Savaşı'nda yeniden bir araya geliyor!