NASA Yeni Astronotlarını Arıyor! Peki Mars Yolculuğu Adayı Olmak İçin Özgeçmişinizde Neler Olmalı?

33PAYLAŞIM

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi taze kanlarını arıyor. Peki Ay'a adım atacak ve Mars'ı keşfedecek yeni bireylerde aranan özellikler nedir?

Dünya'dan 400 km yukarıda yaşayıp orada çalışabilecek, yüksek lisans sahibi ve ABD vatandaşı olmak NASA'nın ön planda tuttuğu özellikler.

Geçtiğimiz günlerde NASA, astronot eğitim kısmını genişletmek istediğini açıklayan resmi bir paylaşım yaptı.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine şu sözleri söylüyor; 

"Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 20 yıldır ara vermeden sürdürdüğümüz çalışmaları kutluyoruz ve 2024 yılında Ay'a ilk kadını ve bir sonraki erkeği göndermemize ramak kaldı."

"Astronot ekibimize katmak istediğimiz bir avuç çok yetenekli kadın ve erkek için, insanın uzayda bulunduğu bu zaman bir astronot olmak inanılmaz bir dönem. Tüm nitelikli Amerikalıları, 2 Mart'tan itibaren başvuruya bekliyoruz. "

Fen bilimleri, mühendislik ya da matematik alanında yüksek lisanslı olmak, bir deneme pilotu olmak ya da tıp alanında bir diplomaya sahip olmak NASA'ya CV göndermek için yeterli oluyor.

Bu yıl ilk kez tüm başvuru sahipleri internet üzerinden, 2 saatlik bir teste tabi tutulacak.

Rekabeti gözünüzde canlandırmak isterseniz şunu aklınıza getirebilirsiniz, NASA'nın son astronot mezunları sadece 11 kişiydi ve 18.000 kişi arasından seçildiler.

Daha önce açılan başvurularda gelen CV'ler ise kolay karşılaşılacak cinsten değil. Harvard mezunlarından, saatlerce pilotluk yapmış gençlere kadar çeşit çeşit astronot adayı var.

NASA bu yeni öğrencilerini 2021 ortalarında seçmeyi ve 2 yıl içinde mezun etmeyi planlıyor.

Eğitimdeki kişiler, NASA'nın su altı nötr kaldırma kuvveti laboratuvarında ders alacak ayrıca robotik konusunda çalışacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu sistemlerini öğrenecek, T-38 jeti kullanmayı deneyecek...

Ayrıca Rusça öğrenecek ve 2024 yılında Ay'a yolculuk için planlanan Artemis programını kavrayacak.

Bu seçilmiş ekip, uzay yolculuğu yapmış ve Uluslararası Uzay İstasyonu görevlerinde yer almış 500 diğer NASA çalışanına katılacak.

Geçmişteki NASA işe alımlarına baktığımızda genellikle askeri personeli görmek mümkün.

Peki NASA adaylarının maaş beklentisi ne olmalı? Eğitim ve deneyim durumunuza göre maaş 53.800'den 70.000 dolara kadar çıkıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mihail-ivanovic-kutuzov

Şartlar çok kötü, aylık 53.800 $ kime yetecek.

siradan_biri

Astronot maaşı; Benim için küçük ama insanlar görse götü düşeceği kadar büyük bi rakam.

Gizli Kullanıcı

(İki aynı yorum olmasın diye buraya yazıyorum.) Maaşlar yıllık bu arada. Benzeri deneyim ve eğitim gerektiren işlere göre ortalama sayılır. (ABD bazında değerlendirirsek). Öyle inanılmaz yüksek değil. Demek ki, paradan çok prestijli olduğu için başvuruyor insanlar.

farkedmez

bu şartları boş verin kafanıza göre kura çekip alın heyecan olur :p

what-can-i-do-sometimes

biz ABD vatandasi miyiz?

Gizli Kullanıcı

ABD vatandasi olmana gerek yok Astronot olabilmek icin, kriterlere uyuyorsan Astronot olabilirsin uymuyorsan nerenin vatandasi oldugunun pek onemi de kalmiyor.

Görüş Bildir