Görüş Bildir
Haberler
NASA Uzayda Yangın Çıkaracak

NASA Uzayda Yangın Çıkaracak

Batuhan
23.03.2016 - 15:52 Son Güncelleme: 23.03.2016 - 18:43

Özel kargo gemisi Cygnus uzay yolculuğuna başladı. İnsansız araç, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) 3 ton ağırlığında yük taşıyor. Cygnus'un dünyaya dönüş yolunda ilk kez bir yangın deneyi yapılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kargo gemisi Cygnus (Kuğu), ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Atlas 5 tipi bir taşıyıcı roketle fırlatıldı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden (NASA) verilen bilgiye göre, insansız araç ISS'e 3 ton ağırlığında ikmal ve bilimsel deney malzemesi taşıyor.

Cygnus'un Cumartesi günü ISS'e varması bekleniyor. Yükünü ISS'e boşaltan kargo gemisine istasyonda biriken çöp aktarılacak. İnsansız aracın Mayıs ayında ise dönüş yoluna çıkması bekleniyor.

Uzayda yangın var!

Uzayda yangın var!

Kargo gemisi ISS'ten yeterince uzaklaştıktan sonra 'Saffire' adı verilen bir proje kapsamında araçta yangın çıkarılacak. Uzay yolculuklarının güvenliğini sağlamaya yönelik yangında birçok soruya yanıt aranacak. Alevlerin yerçekimsiz ortamda hangi hızda yayıldığı, ulaştıkları boyut, yol açtıkları ısı ve zehirli gaz oranları ölçülecek. Cygnus atmosfere girişinde yanarak kül olacak.

NASA'ya çalışan özel şirketler

NASA'ya çalışan özel şirketler

NASA, uzay mekiği programını sonlandırmasının ardından, Uluslararası Uzay İstasyonu'na düzenlenecek seferleri iki özel şirkete devretmişti. Cygnus gemisi Orbital Sciences şirketi tarafından işletiliyor. NASA'ya Orbital'in yanı sıra Dragon kapsüllerini geliştiren SpaceX de hizmet veriyor.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
11
10
9
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

düşünsene yangını söndüremiyorlarmış üstüne zehirli gaz yayıyormuş o zehirli gazda atmosferden girip mutasyona sebep olarak insanları zombileştiriyormuş

Yollug Tigin

kardeş sen çok film izlemişsin

Pasif Kullanıcı

tüm evren yok olursa :))

cnsfrd

valla bunlar biri gece ansızın gidecekler ve Dünya'nın hakimi biz olacağız ninniahahhahahahah