Görüş Bildir
Haberler
NASA Tarihin İkinci 'Mavi Bilye'sini Paylaştı

NASA Tarihin İkinci 'Mavi Bilye'sini Paylaştı

Batuhan
22.07.2015 - 14:02
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ‘Deep Space Climate Observatory’ (DSCOVR) adlı uzay aracına yerleştirdiği kamera sayesinde Dünya’nın 1 milyon mil (1.6 milyon km) mesafeden fotoğrafını çekti. Bu fotoğraf, son 43 yılda çekilen ilk ‘Mavi Bilye’ fotoğrafı olma özelliği taşıyor.

DSCOVR üzerine yerleştirilen 4 megapiksel çözünürlüklü CCD kamera ve teleskopla çekilen fotoğraf, 3 ayrı görüntünün birleştirilmesiyle elde edildi. 6 Temmuz’da çekilen fotoğraf, son 43 yılda Dünya’nın en uzak mesafeden çekilmiş ve ilk ‘portresi’ olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Eylül 2015’e kadar özel olarak açılan internet sitesinde yayımlanacak olan fotoğraf, sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Öyle ki fotoğrafı paylaşanlar arasında ABD Başkanı Barack Obama da vardı: “Mavi Bilye'nin bu yeni fotoğrafını biraz önce NASA’dan aldım. Bu sahip olduğumuz tek gezegeni korumamız gerektiği konusunda çok güzel bir hatırlatma.”

Ünlü ‘Mavi Bilye’ fotoğrafı, 7 Aralık 1972’de Ay’a giden Apollo 17 ekibi tarafından 18 bin mil (29 bin kilometre) mesafeden çekilmişti.

Sputniknews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam