ABD'de Musevi Bir Grup Şehirdeki Tek Cami Yanınca Sinagogun Anahtarını Müslüman Vatandaşlara Verdi

 > -

ABD'de Donald Trump yönetimi devraldıktan kısa bir süre sonra 7 Müslüman ülkeden gelen vatandaşların ani bir kararnameyle ülkeye giriş yapamayacağının açıklanması; ülkeyi çalkantıya sürükledi. Çeşitli eyaletlerdeki protestolar sürerken, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Teksas'ın Victoria kasabasında bulunan tek cami bir yangınla yerle bir oldu. Yangında ölen ya da yaralanan olmadı ve federal polis durumla ilgili soruşturmayı sürdürüyor. 

Şehirlerindeki Müslüman vatandaşların tek ibadethanesi yok olunca, bir grup iyi yürekli Musevi kasaba sakini bir araya geldi ve sinagogun anahtarını cami kurucularından birine teslim etti...

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan küçük bir kentin Musevi sakinleri, yerleşim yerinde bulunan tek cami yangında yerle bir olunca sinagogun anahtarını Müslüman vatandaşlara verdi.

Daha önce de bir hırsızlık olayı yaşamış olan cami geçtiğimiz Cumartesi günü yandı, yangının sebebi ile ilgili federal soruşturma hala sürüyor.

Fakat Musevi komşularının bu düşünceli davranışı sayesinde; kentin tek camisinin yanmasıyla mağduriyet yaşayan Müslümanlar bir ibadethaneye kavuştular. 

İsrail B'nai Kilisesi başkanı Robert Loeb, "Herkes herkesi tanıyor, caminin mensuplarından birçoğunu tanıyorum ve onlar için üzüldük. Bunun gibi bir facia olduğu zaman, omuz omuza durmalıyız."

"Victoria'da muhtemelen 25 ile 30 arası Yahudiyiz, Müslümanlar da 100 kadar. Bu kadar az sayıda Yahudi için fazla binamız var."

The Independent'in haberine göre caminin kurucularından biri olan Shahid Hashmi olayı şöyle anlattı, "Yahudi topluluğunun üyeleri evime geldiler ve bana sinagogun bir anahtarını verdiler."

2000 yılında yapılmış olan cami için bağış toplama çalışmaları ise dört bir koldan sürüyor. Toplamda elde edilen gelir 900.000 dolardan fazla...

Cumartesi sabaha karşı 2 sularında bir market görevlisi tarafından fark edilen yangının söndürülme çalışmaları 2 saat sürmüş, olayda yaralanan veya hayatını kaybeden kimse olmamıştı.

Yangın Başkan Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girişlerini yasakladığını açıklamasından birkaç saat sonra sonra çıktı.

İnternet üzerinden yardım toplanması için kampanya başlatan Omar Rachid ise duygularını şöyle ifade etti;

 "Aldığımız devasa destek dolayısıyla kalplerimiz şükranla dolu. Oluşan sevgi seli, gelen nezaket sözcükleri, destek, yardım uzatan eller ve maddi katkılar gerçek Amerikan ruhunun örneğidir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir