Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhtemelen Varlığından Bihaber Olduğunuz, Gündelik Hayattan Küçük Ama Şaşırtıcı 7 Sır

-
Abone ol

Koşuşturmaca ile geçen hayatımızda gözümüzden kaçan o kadar fazla detay var ki. İlk bakışta önemsiz gibi görünen birçok şeyin altında, sizi şaşkına çevirecek çok fazla detay var. 

Biz de bunlardan küçük bir bölümü sizler için Bright Side'dan derledik.

Hadi buyurun o zaman.

1. Esrarengiz Tramvay Zikzakları

Tramvayın tepesine dikkatli baktığınız zaman zikzak bir bağlantı hattı olduğunu göreceksiniz. Düz hat yerine bu şekilde giden bir bağlantı yolunun altında yatan önemli bir sebep var. Tellerin kullanıldığı bağlantı yolu, eğer zikzak bir şekilde değil de düz olsaydı, teller sürekli belirli noktalardan yıpranacaktı ve bir kısmı sürekli sağlam kalırken, bir kısmı sürekli yıpranacaktı. Ancak bu şekilde yapılan bir hat sayesinde, teller bütün noktalarından eşit miktarda yıpranıyor ve daha uzun süreli kullanıma olanak veriyor.

2. Kralın Kılıcı

İskambil kağıtlarına hepimiz aşinayızdır. Kupa, maça, sinek ve karo olmak üzere toplamda 4 çeşidi vardır. İçlerinde bir tane kağıt var ki diğerlerinden oldukça farklı. Bahsettiğimiz kağıt ''kupa - kral'' olan. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere diğer ''kral'' kağıtlarından biraz farklı kendisi. Elinde bir kılıç var ama o kılıçla sanki kendisini bıçaklıyor gibi bir durum söz konusu. Ancak dışarıdan öyle görünmesine rağmen gerçek öyle değil ve altında yatan bambaşka bir anlam var. Bu iskambil kağıdında tasvir edilen kral, eski Fransa kralı 7. Charles'mış. Rivayete göre, eski Fransa kralı zehirlenmekten çok korkarmış ve önlem olarak her zaman baş ucunda bir kılıç bulundururmuş. Bu iskambil kağıdında da kendisi düşünülmüş ve bu şekilde tasvir edilmiş anlaşılan.

3. Bozuk Paralar ve Birleşik Krallık Devlet Arması

Farkındayız; fotoğraf ile başlığın arasında pek bir alaka yok gibi duruyor ama açıklayacağız hemen. Şöyle ki; Birleşik Krallık veya Büyük Britanya isimleri ile anılan ve birçok devleti içinde barındıran bu ülkede, fotoğrafta da gördüğünüz ''peni'' para çeşidi kullanılır. Bu bozuk paralar düzgün bir şekilde bir araya getirildiği zaman, ortaya Birleşik Krallık'ın devlet arması çıkıyor. Devlet arması dediğimiz şey de şu: Hani pasaportların üzerinde devletlerin ismi yazar ve üzerinde de bir arma vardır ya. O arma, devlet arması işte.

4. Kozmetik ve Güzellik Ürünü Ambalajlarında Bulunan Açık Kavanoz Sembolü

Bu amblemin ismi ''PAO'', yani Türkçesi şu anlama geliyor: Ürün açıldıktan sonraki raf ömrü. Bu işaret, açık kavanoz resminin içindeki sayı ve ''M'' harfinden oluşuyor. Örneğin; kavanoz şeklinin içinde ''3M'' yazıyorsa; bu, ürünün kapağı açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmesi anlamına geliyor. Gördüğünüz üzere fotoğrafta da ''12M'' yazıyor, yani ürünün kapağı açıldıktan sonra 12 ay içinde tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

5. Özgürlük Heykeli Tacı

Özgürlük Anıtı, ABD'ye gezmeye giden herkesin ilk uğrak noktalarından biri. Giden herkes illa ki bir fotoğraf çektirir önünde. Ama heykele hiç dikkatli baktınız mı? Kafasında bir taç var, gerçi bunu hepiniz biliyorsunuz zaten; fakat asıl demek istediğimiz, bu tacın bir anlamı var. Daha doğrusu, tacın üzerinde bulunan 7 sivri çubuğun bir anlamı var. Bunlar; Dünya üzerinde bulunan 7 kıtayı sembolize ediyor. Yalnızca ABD için savunulan bir özgürlük anlayışından ziyade, 7 kıtada da geçerli olması arzulanan bir özgürlük anlayışı yani. Ayrıca, şunu da söylemeden geçmeyelim; bu demir çubukların tanesi 70 kg ağırlığındaymış.

6. Kitaplardaki Boş Sayfalar

Genelde kitapların başında veya sonunda birden fazla boş sayfa bulunur. Kesin sizin de dikkatinizi çekmiştir bu durum. Peki, nedenini hiç merak etmiş miydiniz? Belki de yanlışlıkla bu boş sayfaların kitaba eklendiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, gerçek bu şekilde değil. Matbaa ürünleri basıma girerken, 8'li veya 16'lı çoklu sayfa düzeninde basıma girer. Yani, sayfaların basımı tek tek değil, çoklu olarak gerçekleşir. Örneğin; kitabınız 90 sayfa ve 16'lı sayfa düzeninde basıma girdi. O zaman, kitabınızın başında veya sonunda 6 sayfa boş olarak kalacaktır.

7. Renkli Diş Macunları

Renkli diş macunlarını birçoğumuz kullanmıştır. Özellikle de çocukken illa ki eve girmiştir bunlardan. Tabii, diş macununun renkli olmasının göze hoş görünmesinden çok başka sebepleri var. Örneğin; fotoğrafta gördüğünüz diş macunu; mavi, kırmızı ve beyaz renklerden oluşuyor. Gördüğünüz her rengin ayrı ayrı kullanılma nedenleri var. Beyaz renkteki madde; dişlerin daha beyaz görünmesini sağlıyor. Mavi olanın mikrop öldürücü bir özelliği var. Kırmızı madde ise sağlıklı diş etleri için kullanılıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmtottroglu

Zaten Dünya'nın başına ne geliyorsa özgürlük heykelinin başındaki taçtan geliyor.Birkaç demir çubuk eksik olsaymış da,birkaç kıta daha az özgür kalsaymış!

cosku1925

Benim şahsen öğrendiğimde çok şaşırdığım ve yararlı gördüğüm bir bilgi, Bu diş macunlarının arkasında altta bulunan düz çizginin rengi yapıldığı maddelere göreymiş. Siyah ise tamamen kimyasal (ve tabii ki kullanımı sağlıksız),Kırmızı ise doğal ve kimyasal ürün karışımı, Mavi ise doğal ve tıbbi ürün karışımı , Yeşil ise Doğal ürün ve en sağlıklı kategoriden. Almadan bir kontrol etmekte yarar var.

fcrfcr

Şehir efsanesi.

sarph35

demir çubuklar ,bir adam boyunun kaç katı. 70 kg ise şayet kağıttan mı yapılmış acaba?

Görüş Bildir