Muhasebe Personeli İlanına Türbanlı Adayların Başvurmamasını Belirten Destek Yayınevi'ne Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

7.8bPAYLAŞIM

Yaşadığımız coğrafyada kadın olmak, kılık kıyafetten bağımsız bir şekilde değerlendirilmek ve kalıpları yıkarak toplumsal hayatta yer almak çok zor... Ön yargıların hakim olduğu, özgürlüğün önünün kapatıldığı ve yirmi birinci yüzyılda kadınların halen ikincil muamele gördüğü iş dünyasında da durum hiç farklı değil. 

En muhafazakarından en yenilikçisine kadar kapitalizmin her aşamasında ayrımcılığa uğrayan kadınlar için bugün bir şok edici gelişme daha yaşandı. Destek Yayınevi bir personel arama sitesi üzerinden verdiği ilanda türbanlı adayların CV'lerinin dikkate alınmayacağını parantez içinde belirtti ve tepkilerin ardı arkası kesilmedi. 

'Bayan' vurgusuna bile gelemediğimiz konunun ayrıntılarına, tepkilere ve yayınevinin cevabına yakından bakalım.

Öncelikle içeriğimizi buraya bırakalım, tarafımız belli olsun...

Kız Kardeşlik Güçleniyor! İster Başörtüsü, İster Mini Etek Giyeceğiz #KıyafetimeKarışma - onedio.com
Kız Kardeşlik Güçleniyor! İster Başörtüsü, İster Mini Etek Giyeceğiz #KıyafetimeKarışma - onedio.com

Personel arama sitesi üzerinden ilan veren ve muhasebe ile finans için bir eleman arayan Destek Yayınevi sıraladığı özellikler arasına 'türbanlı' adayların CV'lerinin dikkate alınmayacağını yazdı.

Bunun üzerine sosyal medyada başlayan tepki çığ gibi büyüdü.

Boykot için çağrı başladı.

Kutuplaştırıcı ve ayrımcı söylem iddialarıyla karşı çıkıldı.

Özellikle bir yayınevi tarafından bu tip bir ayrımcılığın gözetilmesi eleştirildi.

Yayınevi profesyonel olmamakla suçlandı.

Bir açıklama beklendi.

Ötekileştirmenin kültür alanında yapılması kınandı.

Ve ilanda yer alan 'bayan' ifadesi ile birlikte türbanlı kadına uygun olmayan işin nasıl tanımlandığı soruldu.

👇

Destek Yayınevi tepkilerin ardından bir açıklama yaptı ve ilanı veren personelin kendilerini sabote ettiğini belirterek özür diledi.

İşte o açıklamanın tam metni:

Yayınevimizin muhasebe departmanının eleman ihtiyacı sebebiyle verilen ilanda maalesef yönetimimizin bilgisi olmaksızın aranan personelin erkek ve türbanlı olmaması şeklinde bir tanımlama yapılmıştır. Kurumumuz hiçbir konuda (siyasi görüş, dinsel inanç, cinsiyet, cinsel tercih, felsefi görüş vb.) ayrımcılık kabul etmeyen bir anlayışa, pratikte de uygulamaya sahip bir kurumdur. Ancak ilanı veren bölümdeki personelin sabote etmesi sonucu hiç istenmeyen bu vahim durum ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kurumumuz kesinlikle ayrımcı bir politika gitmediği gibi aynı zamanda bünyesinde halihazırda türbanlı ve erkek personel çalıştırmaktadır. Böylesine zihin bulandırıcı bir algının yaratılmasına sebep veren bahse konu personelimizin işine derhal son verilmiş olup bundan sonrasında iş ilanlarımızın yayınlanmasına yönetimimizin onayı dışında kısıtlama getirilmiştir. Kurumsal ciddiyete yakışmayacak bu tip bir provokasyona bir daha mahal verilmeyeceğini kamuoyunun dikkatine sunar, istemeden de olsa rencide ettiğimiz tüm kardeşlerimizden özür dileriz.

Kadınların kıyafetlerinden bağımsız bir şekilde değerlendirildiği günlerin geleceği ümidiyle özür mesajını olumlu buluyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nervatraianus

Ulan gün gelir "türbanlılara destek vermemeliyiz" dersiniz savunduğunuz o türban aslında siyasi bir parça, ayrıca kadının "kapalı giyinerek" tecavüz veya diğer durumlardan kendisini koruması gerektiğinin kabulüdür yani kadının köleliğinin resmiyetidir aptal feministler, neyi savunduğunuzu öğrenin önce !

aiko-yoshida

Bizim buradaki durakta bir kadın, kapalı bir kadına "Sizden tiksiniyorum! İğrençsiniz!" tarzında aşağılayıcı sözler söylemiş ve kimse tepki vermemiş. Dostlar, açığı kapalıyı, erkeği kadını, sağcıyı solcuyu, dindarı inançsızı eşit görelim. Herkes saygı duysun. Artık lütfen sevgi olsun, kardeşlik olsun. Her sağcı gördüğünüzde, "YOBAZ!" demeyin. Her solcu gördüğünüzde, "HAİN!" demeyin. Düşüncelere saygı duyun, düşüncelere değer verin.

ismail-cokan

Bizim sorunumuz tam olarak bu zaten... Ayrıştıırma bu ülke sizin gibiler yüzünden çok çekti

klemenjero

sabotaj olma ihtimali çok yüksek. hangi geri zekalı türbanlıların el üstünde tutulduğu bu devirde bu şekilde bir ilan verir.

byrnrttn

abi milletçe yobazız biz, sağcısı da yobaz, solcusu da, sağcısı başı açık kadın gördü mü kudurur, solcusu başı kapalı kadın gördü mü kudurur, bizden bi halt olmaz, ıslah olmamız çok zor.

Görüş Bildir