Muhafazakâr Modanın Altın Çağı: Dolce & Gabbana İlk Kez Tesettür Koleksiyonu Hazırladı

 > 
9.8bPAYLAŞIM

En ünlü lüks moda markalarından biri olan Dolce & Gabbana, ilk kez özel bir tesettür koleksiyonu hazırladı.

İtalyan moda evinin yeni koleksiyonunda eşarplar ve abayalar (Arap kadınların giysilerinin üzerine giydiği pardesü benzeri dış giysi) da yer alıyor.

Marka, bu koleksiyonu müşterilerinin yoğun talebi üzerine hazırlamış.

Sadeliğin hakim olduğu koleksiyonda hem düz siyah, hem de dantelli ve desenli parçalar bulunuyor.

Markanın imzası niteliğindeki çiçek desenleri ve danteller, bu koleksiyonda da unutulmamış.

Aslında geçtiğimiz Kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri'nde görücüye çıkması beklenen koleksiyonun lansmanı ertelendi. Ürünlerin fiyatları ise henüz belli değil.

Sosyal medyada yorumlar genellikle olumlu, ancak koleksiyonun modayı son hızla takip eden Arap dünyası için demode kaldığını düşünenler de var.

Daha önce DKNY...

Mango...

ve Zara gibi büyük markalar özel Ramazan koleksiyonları hazırlamıştı. Ancak bu koleksiyonlar, herkese hitap edecek şekilde sunulmuştu.

Dolce & Gabbana çapında büyük bir moda evinin sadece tesettür yaşam tarzını benimseyenler ve özellikle Arap dünyası için hazırladığı koleksiyon bu anlamda önemli.

Yapılan bir araştırmaya göre Müslümanlar moda için 2013’te 266 milyar dolar harcadı ve 2019’da da tahminen 464 milyar dolar harcayacaklar.

BBC'ye göre tesettür giyime en fazla para harcayan ülke ise Türkiye ('Türkiye, İslami giyim harcamasında lider' - BBC Türkçe). Şu ana kadar ultra lüks markaların ürünlerini sadece evlerinde ve özel günlerde giymek için satın alan kadınların, dışarıdaki hayatlarında da gösterişli ve tarz sahibi görünme isteği ve satın alma potansiyelleri dünya devlerinin ilgisini çekmiş durumda.

Dolayısıyla birçok marka Dolce & Gabbana'nın izinden gidecek gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feraceli

Tesettürle ilgili merak ettikleriniz varsa takip

zeynep5en

gülmekten ölmedim ağladım ya..muhafazakar moda başlığı ..içimi acıttı.

raven.

Ben ilk fotoğraftaki gözlük dışında hiçbirini beğenmedim. Şunu da belirtmeliyim ki moda için bu kadar harcama yapılacağına fakir insanlara, sokak hayvanlarına harcama yapılsa keşke. Herkesin giyimi kendine ama ben dışarıda şortlu, dekolte tişörtlü veya saç rengi mavi, yeşil vb. olan kızlara şöyle bir süzüp, kınarmışcasına bakan kapalılarla çok karşılaştım. Bu yüzden burada gelip de bir tarafı suçlamayın.

sakin-adam

Sözlerin tam derslik olmuş. Keşke herkes böyle düşünebilse.

maivedeniz

Çok fazla dantel olması dışında büyük bir gösteriş göremiyorum. Vücudun tüm hatlarını kapayan kıyafetler. Sadece bir tanesinde bacaklarının yarısının açık olduğunu gördüm, tabii bunun dışında. Ne çok dikkat çekici renkler nede açıkta bir yer var. Bu kıyafetlerde tek sorun çok pahalı olmaları. Neden bir anda herkes böyle sinirlenmiş, kızmış ve bu kıyafetleri giyenlerin müslüman olmadığını düşünmüş anlamadım. Kapalı insanlarında İslam'ın kurallarına uyduğu sürece düzgün giyinmeye hakkı var arkadaşlar. Tabii ki fotoğraftakiler gibi kocaman topuklular ve yarısı açık saçlarıyla dışarı çıkacak olan varsa bu kendi sorunu. Fakat kıyafetler gayet düzgün.

adalet-yavuz

bencede gayet şık ve kapalılığa uygunlar.tek sıkıntı İslam dünyasında marka takıntısının ve benzeri durumların olmaması gerektiğini düşünüyorum bi elbiseye sırf marka diye çok para vermek mantıklı gelmiyor bana tabi benim fikrim.Ayrıca neden islam dünyası kendi kıyafetlerini üretmiyor ya da üretiyorsa neden onlardan almayalım da bunlardan alalım?

mervenurulku

katılıyorum

drapetomania

Kardeşim düzgün giyin elbette.Ama tesettür bana bakma demektir bana bakmadan geçme değil.Tesettürde kadın elbette temiz ve düzgün giyinmeli fakat dikkat çekici ve ''güzel'' giyiniyorsa,sıkıntıdır o.Çünkü tesettür örtmektir güzelliği.Güzelliğini yalnız helaline saklamaktır.En dikkat cekmeyen rengi en dıkkat cekmeyen kıyafetı gıymelıyız kı dısarıdaki bize göre kötü göz ve bakıslardan korunalım.Namahreme karşı mesafe koyacaksak araya,bu saçı kapatıp başka yönlerden cekici olmakla olamaz üzgünüm.

maivedeniz

Tabiikide haklısın fakat yazının en başında belirttim zaten vücudun hatlarını kapatan ve dantel dışında bir gösterişi olmayan kıyafetler. Bunları giyecek olanlar eğer kocaman topuklular ve yarısı açık olan saçlarıyla dışarı çıkacaklarsa kendi problemleri. Bunlar zaten manken. Kıyafetleri çekici göstermek zorundalar. Kıyafetleri beğenmedim fakat çoğunda fazlasıyla kullanılan dantel ve pahalı olmaları dışında gayet düzgün kıyafetler olduklarını düşünüyorum.

zeynepgok

Kapalı kadınların genel sorunu beğendikleri mağazadan kendilerine uygun kıyafet bulamamaları bence. Bu koleksiyon iyi olmuş daha az dikkat çekmesi şartıyla zevkine uyan insanların giyebileceği türden.

Görüş Bildir