Moskova'da Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

 > -

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Rusya'nın başkenti Moskova'daki temaslarına başladı. Demirtaş ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la bir araya geldi. Demirtaş'la görüşmesi öncesinde konuşan Lavrov, HDP'nin Suriye konusundaki değerlendirmelerini dikkate alacaklarını kaydetti. Demirtaş ise 'Krizin iki topluma da zarar vermeyecek şekilde ele alınması ve krizin halklara zarar vermeyecek bir boyutta çözüme doğru gitmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

IŞİD'e karşı savaşan gruplara destek teklifi

Moskova'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sabah kaldığı otelden beraberindekiler ile yürüyerek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na geçti.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de Demirtaş ile birlikte bakanlığa geçen isimler arasındaydı. 

 Demirtaş ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ikili görüşmeleri öncesi kameralar karşısına geçti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda saat 11.00 (TSİ 10.00) civarında başlayan görüşmenin başında kısa bir değerlendirme yapan Lavrov, Rusya'nın IŞİD'e karşı savaşan güçlerle aktif işbirliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

"Suriye konusundaki görüşlerinize önem veriyoruz"

Lavrov, "Irak ve Suriye Kürtlerinin, IŞİD'den ve elinde silah olan diğer radikal gruplardan gelen tehdide karadan karşı koyanlar arasında olduklarının farkındayız. Onlar Irak ve Suriye orduları ile birlikte hareket ediyorlar, kendi evleri ve kendi topraklarında yaşama hakları için savaşıyorlar" dedi.

Rus Bakan, "Suriye'de Suriye hükümetinin talebiyle terör karşıtı bir operasyona katılmakta olan Rusya, bu tehdide karşı karadan mücadele edenlerle aktif bir işbirliği yapmaya hazırdır" ifadelerini kullandı. Lavrov, "Terörle kararlı bir mücadele arayışında olanların hepsinin imkanlarını bir araya getirmek başlıca öneme sahiptir" diye ekledi.

Lavrov: 'Türkiye halkı ile olan ilişkiler etkilenmedi'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ayrıca Moskova yönetiminin HDP'nin Suriye konusundaki değerlendirmelerini de dikkate alacaklarını kaydetti. Lavrov, Suriye konusunda Demirtaş'a "Değerlendirmelerinizi dikkate almaya hazırız ve buna ilgi gösteriyoruz" dedi. Lavrov, Demirtaş ile Suriye konusunu görüşmeyi planladıklarını aktardı.

Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye ilişkilerinin şu an en iyi noktada olmadığını; ama bu durumun Türk halkı için geçerli olmadığını belirtti. Lavrov, Demirtaş'a "Şu an siz de Rusya-Türkiye ilişkilerinin en iyi olmadığı bir dönemde Moskova'dasınız" dedi. Lavrov, "Türk hükümetine karşı tutumumuz, hiçbir şekilde Türk halkına karşı genişlemeyecek" diye konuştu.

Demirtaş: "Rusya ile kriz iki topluma da zarar vermeyecek şekilde ele alınmalı"

Selahattin Demirtaş ise görüşme sırasında "Türkiye-Rusya arasında çok kritik günlerin yaşandığı bir dönemde bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Ortadoğu genelinde de çok tarihi günler, tarihi sorunlar ve çözüm arayışlarının yaşandığı bir dönem" dedi.

Partisi hakkında bilgi veren Demirtaş, şunları söyledi: "Biz ülkemizde çoğulcu demokrasiyi; bütün kültürlerin, inançların ve kimliklerin bir arada yaşayabileceği özgür bir toplumu birlikte var etmek için mücadele eden bir siyasi partiyiz. Hem ülkemizin içinde toplumsal barış hem de komşularımızla ve bölgede barış içinde yaşamayı büyük bir ilkesel duruşla savunuyoruz. Bu çerçevede Türkiye-Rusya tarihi ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bu ilişkinin bu dönemde bir zorluk yaşıyor olmasından da üzüntü duyuyoruz. Doğrusu Türkiye'deki bir muhalefet partisi olarak dış politika anlayışımızda gerilime dayalı veya gerilim üzerinden politika üretmeye dayalı bir çizgiyi benimsemediğimizi hep belirttik."

'Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi yanlıştı'

Rus uçağının düşürülmesinin doğru olmadığını söyleyen Demirtaş, "Devletler arasında sorun yaşanabilir, kriz çıkabilir ama her zaman diplomatik kanalların açık olması ve sorunların diyalogla çözülmesi yolunu benimsedik. Şu saatten itibaren de Türkiye-Rusya arasındaki bu krizin iki topluma da zarar vermeyecek şekilde ele alınması ve krizin halklara zarar vermeyecek bir boyutta çözüme doğru gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de yaşayan yurttaşların mevcut krizde bir sorumluluğu yok" vurgusu yaptı.

DHA, CHA  ve Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir