Milyonlarca İnsanı İlgilendiren Açıklamadan Sonra KYK Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır Anlatıyoruz!

10PAYLAŞIM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamalar sonrası, milyonlarca öğrencinin KYK borçlarının ne olacağı, nasıl ödeneceği ve KYK borç yapılandırmasının nasıl düzenleneceği daha çok merak edilir hale geldi. Biz de bu konuyla ilgili bildiklerimizi sizinle paylaştık...

Büyük bir çoğunluğumuz, ilk ortaya çıktığından beri KYK kredisi alıyordur. Burs çıkan o nadir şanslı insanlardansanız, zaten size diyecek sözümüz yok.

Her üniversite öğrencisinin en büyük dertlerinden biri KYK borcu. İnsan mezun olduğuna bile sevinemiyor çünkü 4-5 sene, zaten her ay kıt kanaat yeten parayı, hangi işe girip de nasıl ödeceğini bilemiyor.

Twitter'da da KYK borçlarının silinmesinin istenmesi uzun bir süre konuşulmuş ve gündemde kalmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bununla ilgili birtakım açıklamalar yaptı geçtiğimiz günlerde.

Bu konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını söyleyen Albayrak, bugün gelen son dakika haberi ile birlikte, öğrencilerin KYK borcunu yapılandırabileceğini duyurdu.

E peki nasıl yapılandırabileceğiz bu borçları? Süreç nasıl işleyecek ve mesela KYK borçları silinecek mi?

Gelin madde madde bakalım...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KYK borçları ve yapılandırma ile ilgili planlaması ne yönde?

Öncelikle yapılan açıklamaya göre, çalışmanın 2020 özelinde olduğu ve ortalama 5 milyon öğrenciyi ilgilendirdiği söylendi. Yaklaşık 6-7 milyar liralık bir paket üzerinde yapılan çalışmanın, yakın zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor. 

Faizler sebebiyle ana paranın 2-3 katına çıkması ve iş bulamayan borç sahibi mezunların mağdur olduğu ortada. Açıklamayla beraber, farklı paketler ve planlamalar üzerinde çalışıldığı ve de bahsedilen faizlerin yapılandırılması, silinmesi ya da taksit sayılarının artırılması seçenekleri üzerinde duruluyor.

KYK borçları silinecek mi?

Albayrak'ın yaptığı açıklama sonrası kesinleştirilen bir diğer konu bu oldu: KYK borcundaki "ana para/ana borç" kesinlikle silinmeyecek. Gündemdeki konu daha çok faizlerle artan borcun hafifletilmesi gibi görünüyor. Aynı zamanda, iş bulamayıp borcunu ertelemek zorunda kalan mezunların nasıl bir ödeme planı takip edeceği... Çünkü açıklamalara göre son 10 yılda borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ertelemiş olmalarına rağmen 5 milyona ulaşmış durumda.

Yaklaşık 250 bin üniversite mezunu hakkında da borçlarını ödeyemedikleri için işlem başlatıldı.

Şu anki KYK borç yapılandırması nasıl yapılıyor?

Şu anda KYK borçlarını 1 yıllık süreyle erteletebiliyorsunuz. Borçlarını aksatmadan ödemeyen mezunlar ve de borç ödeme süresi henüz başlamayanların da E-Devlet üzerinden (turkiye.gov.tr) erteleme talebinde bulunmaları mümkün.

KYK Kredi borcunu erteleyebilmek için koşullar neler?

İlk sebep elbette işsizlik. Diğerleri ise askerlik, yüksek lisans ya da doktora yapıyor olmak.

KYK borcum ne olursa silinir?

KYK borcunuz silinsin istiyorsanız şu anda bunun tek geçerli yolu, tam teşekkülü bir hastaneden "hayatını çalışarak kazanamaz" ibaresi bulunan bir sağlık raporu almak...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rendan34

2011 mezunuyum ve bu zamana kadar kredi borcumun tek kuruşunu bile ödememiştim. Hatta geçtiğimiz hafta yapılandırma olsa da başvursam diye düşünürken, aynı gün bütün banka hesaplarıma kredi kartlarıma vs. bloke konuldu. İşin ilginç yanı bloke konulan hesaplarımda bu ödemeyi yapabilecek meblağ var. Ama saçma salak bir şekilde "borcunu ödemeden blokeleri kaldıramıyoruz" diye bir cevapla karşılıyorum. Be amkdumun sığırları banka hesaplarımda bu meblağ varken ve blokeliyken ben nasıl gelip borcumu ödeyeyim. Ya da borcum kadarına bloke koy. Ya da bankadan verilen bir dilekçeyle o meblağ kadarını vergi dairesine aktarmama izin ver. Ama yok. Her zaman olduğu gibi insanları çileden çileye sürükleyecekler.

johnfrusciante

2011 mezunuysan 2013de ödemesi başlamıştır. Ben de şu an ödüyorum ve hak etmeyen insanlara burs çıktı . O zaman zoruma çok gitmişti lakin ben bu parayı harcadım ve aynı miktarı tekrar ödüyorum. Param olmadığın da borç alıp yine ödedim. Yani sen paran varken ödemezsen devlet ne yapsın ? Vergi dairesinde işlemleri tek tek söyleyip haczi kaldırilabilir.elestirdiniz nokta çok yanlıs herkes devlete olan borcunu ödemeli.Elestirilen nokta şu olmalı yandaşların borcu silinip bu borç neden silinmiyor olabilir. Ama benim harcadığım parayı ödüyorum başkasının borcu değil ki.

rendan34

Ben borcumu savunmuyorum. Var olan borcumu elimden geldiğince erteleme taraftarıyım sadece. Borcum silinsin diye de bir beklentide değilim zaten. Yandaşın borcu silinir hakkına girer çıkar vs. bunlar da değil benim derdim. Vergi dairesinde istediğin kadar işlemleri sırayla, şunla bunla söyle o haciz gene de kalkmıyor. "Git borcunu öde dekontunu paylaş blokelerini kaldırayım" diyor. İstersen bankada 500 bin liran olsun, 10 bin lira borcun için bütün parana bloke koyuyor. Şimdi bu saçmalık değil de nedir?

johnfrusciante

Birkaç ay önce haciz koyduklarında hesabıma , telefon ederek kaldırmışlardı haczi ama düzenli ödediğim için böyle bir kolaylık yapmışlardı.Neden haciz koyduklarını da anlamamıştım

coksaskinim

Zamanında bende KYK kredisi almış bir bireyim okul bittikten genel süreç bitince borcu nasıl öderim diye kara kara düşünürken (mezun olduğum bölüm işi bulamayınca) bu borcu ödemek için AVM de mağazalarda tekstil ürünleri katlayarak satarak depolarda bunların tozunu yutarak müdürlerin egolarını tatmin ederek asla oturmadan çalışarak parayla adam olunduğunu zanneden tiplerle uğraşıp sabır dileyerek akşam 23:00/00:00 civarı anca eve giderek bu borcu alnımın akıyla ödedim.. Şimdi kimse çıkıp bu borç silinsin silinmeli demesin. Hepinizin eli kolu ayağı sağlam yerinde gidin zamanında çatır çatır harcadığınız parayı ödeyin. Bu krediyi alan insan bunları göz önünde tutarak alsın. Silinmediğine gayet çok sevindim.

badcatsero

sizin ben yapılandırmanızı sikim şerefsizler... eğitim hakkı olan öğrencilere destek vereceğinize ömür boyu onların üstüne yük bindiriyorsunuz.. gidip milyon dolarlarla oynayan holdinglerin futbol kulüplerinin faiz borçlarını silip senelerce ölme eşşeğim ölme yapılandırması yapıp öğrencilere faizli yapılandırma yapıyorsunuz... o kulüplerin faizini silmeyip alırsan zaten gariban öğrencinin parasına ihtiyaç duymazsın ama nerde sizde onu düşünecek akıl nerede onu yapacak şeref...

esra-konya

en son kendimi öldü göstericem başka yol kalmadı

muhammet-erdogan8

Yapılandırmadan fayda gelmez. Bir banka hesabı açın her ay aldığınız krediden 100 lira kenara koyun, bu süreçte dişinizi sıkın, sanırım okul bittikten sonra 4200 lira kadar bir para birikiyor. İş bulana kadar belirli bir kısımını o paradan ödersiniz, devede kulak kalmazda bir bacağını verirsiniz. Ha hemen iş bulursanız da okul çıkışı elinizde 4200 liranız olur. Başka da bir seçenek yok maalesef. O borç insanı parayı aldığına alacağına pişman ediyor. Ne kendini bilebiliyorsun, ne hayatını kurabiliyorsun.

Görüş Bildir