Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Takımda Bitmek Tükenmek Bilmeyen Krizlerin Perde Arkasında Neler Var?

225PAYLAŞIM

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda bir problem bitiyor, başka bir problem başlıyor. Ama aslında baktığınız zaman hepsi birbiriyle bağlantılı. EURO 2016 öncesine dayanan bu sorunların perde arkasına gelin beraber bakalım ne olmuş ne bitmiş?

Mucizevi bir şekilde EURO 2016'ya katılma hakkı kazanıp 8 yıl sonra büyük bir turnuvada boy gösterme şansı yakalayan Türkiye A Milli Takımı, grupta aldığı 2 mağlubiyet 1 galibiyetle Avrupa'ya veda etmişti.

Milli takım kaptanı Arda Turan'ın İspanya maçında ıslıklanması, İspanyol futbolcuların Arda'yı teselli etmesi ise hala akıllardadır.

Milli takım, Arda Turan'la atağa kalkarken taraftarlar Arda'yı ıslıklamıştı. Arda ise topu bir arkadaşına atıp yapmaması gerekirken taraftarlarla bir diyaloğa girmişti. Bunun üzerine Arda'ya yapılan protesto katlanarak artmıştı. Bu ıslık olayından sonra Arda Turan sosyal medyada da basında da eleştirilerinin hedefi olmuştu.

EURO 2016'da başarısız olmamız, oyuncuların takım görüntüsünden çok uzak olması, milli takımdaki krizlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Milli takımda ne gibi krizler vardı peki?

İddiaya göre EURO 2016 öncesinde Antalya kampında Arda Turan, Fatih Terim'e taktikle ilgili bir eleştiride bulununca ortalık gerildi.

Fatih Terim'in sinirlenmesi üzerine Arda Turan, "Biz Barcelona'da Luis Enrique ile taktik konuşuyoruz, ne olacak burada da konuşsak" dedi. Terim'in öfkesinin artması üzerine Arda, "Artık eski Arda değiliz hocam, büyüdük" dedi. Ardından Tümer Metin "Sen hocayla nasıl konuşuyorsun. Kendine gel" dedi.

Bu olayı daha sonradan öğrendik tabii. EURO 2016 öncesinde Fatih Terim'in, Arda Turan'ın egosuyla ilgili yaptığı açıklama da bir sorunun olduğunu gösterir nitelikteydi.

TRT'de bir programa katılan Fatih Terim, "Arda, Barcelona’da oynuyor olmanın egosunu ve hazzını milli takımda süremez.” dedi. Arda'yla Terim arasındaki gerilim böylece somutluk kazandı.

Ve tabii ki prim skandalı... Milli takım, EURO 2016'dan elenince oyunculara verilen primler basına sızdırıldı ve bu primler ülke gündeminde çok geniş bir yer tuttu.

İzlanda'yı yendiğimiz maç sonrası EURO 2016'ya katılabildik ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören, futbolculara verilecek prim miktarını 500 bin Euro olarak açıkladı.

Prim sistemi ise şuydu. İlk 11'de oynayanlara %100, sonradan oyuna girenlere %60, yedek bekleyenlere ise %40 prim verildi. Oyuncuların farklı oranlarda prim alması bundan kaynaklı.

Primler ortaya çıkınca milli takımın ve federasyonun başarısızlığı unutuldu. EURO 2016'daki başarısızlığın faturası doğrudan oyunculara kesildi.

Çünkü kadrosu bizden daha kötü olan ve prim almayan bazı takımlar turnuvada bizden daha başarılı olmuştu. Primler sayesinde halkın önüne yem olarak oyuncular atıldı. 'Milli formayı giymek onurdur, gururdur. Prim de neymiş?' tarzı yorumlar yapıldı.

Futbolcular milli formayı tabii ki beklentisiz giymeli, prim ödenmemeli. Federasyonun parası altyapıyla ilgili yerlere harcanmalı. Doğru söze ne hacet...

Bir yerde bir başarısızlık varsa bunu sadece futbolculara mal etmek biraz acımasızlık olur. Ama bu primler, dikkati futbolculara çekti ve federasyon unutuldu, bu da bir gerçek. Başka bir deyişle federasyon kendisini kurtarmak için futbolcuları öne attı.

EURO 2016 öncesi bu primler, oyuncular arasında bölüştürülmüştü. Ancak bir tek Burak Yılmaz'a prim yatmadı. Burak, durumdan takım kaptanı Arda'ya bahsetti.

Arda Turan, Burak Yılmaz'ın hakkını aramak isteyince de kampta gerginlik yaşandı.

Milli Takım kampıyla ilgili çeşitli haberler de ortaya çıktı.

Şansal Büyüka bu sözleriyle üstü kapalı Arda Turan'ı çok sert eleştirdi. 

"Milli Takım kampından çok tatsız haberler geldi. Tamamı doğru bu haberlerin. Kadroda hocasına tavır alan oyuncu var. Ve yanına yandaş toplamaya çalışıyor bu oyuncu. Takıma alınmayan, dışarıdan takımı karıştırmaya çalışan birkaç oyuncu var. Fatih Terim devam edecekse, Terim bu takımın yarısını 2018 kadrosuna almayacak."

Bu arada Şansal Büyüka, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e ait bir gazete olan Milliyet'te yazıyor.

Selçuk İnan'ın, Emre Belözoğlu'na "Kaptan seni milli takımda Arda istemiyor. Sen olursan sözünü takıma geçiremeyeceğini düşünüyor." dediği iddiası ortaya atıldı.

Bu olay kulaktan kulağa yayıldı. Arda Turan da bu olaydan haberdar oldu. Selçuk'la Arda'nın arasının açıldığı söylendi.

Bu olaylardan sonra Fatih Terim, takımın tecrübeli oyuncuları Arda Turan, Selçuk İnan, Gökhan Gönül, Caner Erkin ve Burak Yılmaz'ı kadroya almadı.

Ağustos 2016'da oynadığımız Rusya ve Hırvatistan maçlarının kadrosuna bu futbolcular alınmadı. Terim ise aldığı bu kararla ilgili sorulan sorulara da net cevap vermekten her zaman kaçındı. Ama takım içi bazı karışıklıkların olduğu biliniyordu. 

Terim, Kasım ayında oynanan Dünya Kupası Avrupa Elemeleri maçları için bu futbolculara yeniden şans verdi. Arda Turan'ı kadroya alan Terim, düzenlediği basın toplantısında da Emre Belözoğlu ile konuştuktan sonra bu kararı verdiğini ama kararın içine sinmediğini söyledi.

O dönemde Mehmet Demirkol, İstanbul'dan Antalya'ya giderek Fatih Terim'e ısrarla bir soru sormuştu.

"Kadro dışı kalan futbolcuların dışarıda kalma sebepleri aynı mı?" sorusuna Terim, net olmamakla beraber kadroya almadığı oyuncuların hepsi için ayrı bir sebep olduğunu söylemişti.

Son olarak Arda Turan, Makedonya maçı sonrasında takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye, hem fiziki hem de sözlü olarak saldırıda bulundu.

Arda Turan, "Söyle Bilal Meşe, söyle orada mıydın? Bizle miydin de prim mevzusunu yazdın? Biz kimden para istemişiz? Kimden prim istemişiz? Konuş şimdi konuş. Hadi, onlar da burada! Burada soruyorum. Kim yazdırdı bunları sana. Kim söylüyor sana bunları söyle hadi." diyerek gazeteci Bilal Meşe'nin boğazına sarıldı.

Haberin detayları burada

Milli Takım Kariyerini Noktaladı! Gazeteciye Saldıran Arda Turan Tartışmaların Odağında - onedio.com
Milli Takım Kariyerini Noktaladı! Gazeteciye Saldıran Arda Turan Tartışmaların Odağında - onedio.com

Arda Turan hiç kuşkusuz bu olayda haksızdı. Kendisini de şu sözlerle ifade etti.

Arda'nın Bilal Meşe'ye saldırmasına neden olduğu iddia edilen yazı

İlgili kısım;

"Ahh şu paranın gözü kör olsun! En iyi dostluklara bile sünger çekebiliyormuş! Yalnız, o ay-yıldızlı formanın parayla-pulla değerinin ölçülemeyeceğini ne çabuk unuttunuz? O formayı giymek için bu ülkede milyonlarca gencin sırada beklediğini, hayal ettiğini biliyor musunuz? Ay-yıldızlı ekip öyle denildiği gibi yıldızların değil, ülkenin takımıdır, hepimizin gururudur, onurudur."

Yazının tamamı...

Bu arada Bilal Meşe de Milliyet yazarı...

Mehmet Demirkol'un yorumuna göre Arda'nın hedefi Bilal Meşe değil. Bizzat Fatih Terim ve Demirören.

Demirkol'a göre Arda, o küfürleri Bilal Meşe'ye değil aslında Demirören ve Terim'e etti. 

Terim'in 'Kadroya çağırdım ama içime sinmedi' sözleri muhtemelen Arda'da yer etti. Arda'da son 1 yılda gözlenen olumsuz değişimde de muhtemelen yaşadığı bu olayların etkisi büyüktür.

Peki milli takımda işler nasıl yoluna girer?

Yıldırım Demirören gitsin.
Fatih Terim gitsin.
Huzursuzluk yaratan Arda Turan'dı, onun gitmiş olması yeterli.
Bunların hepsi takıma zarar veriyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

dünya kupasında 3. oldugumuz gunlerden geldıgımız noktaya bak sızın yapacagınız spora zıçayım ısını geregı gıbı yapma sonra ona buna kabahat bul bıktık sızden ya

bagatur-kabasakal

Endüstriyel futbolun maşası olan bu şımarık güruha destek veren kuklalar varken, böylesi kalitesiz olayların yaşanması tabi ki doğal... Federasyon başkanından futbolcusuna kadar tüm şarlatanların temizlenmesi gerek milli takımdan... varsın 10 sene kupalara gidilemesin ama en azından tertemiz gençler yetiştirilip, "milli takım" disiplini ile sağlam bir kadro kurulsun.

akinoo

Tabii hepsinin defolup gitmesi tek arzumuz.

mnyksvsc

Milli takımda primler kaldırılsın, saraya ödenek olsun :)

kerem-ozen

Kulağına gitmesin futbolcuların maaşını bile keser :)

nukleerbaslikliterlik

Arda Turan milli takımı bıraktı bir daha da alınmamalı.Fatih Terim,Yıldırım Demirören de istifa etmeli.Ya daha hangi skandalı yaşatacaksınız.Yarın falanca futbolcu falanca futbolcuyu soyunma odasında taciz etti haberi çıksa aaa ne var ki bunda haber değeri taşımıyor diyecek kıvama getirdiniz milleti.Ya para ve güce bu kadar mı açsınız bırakın gidin bir gram ülke sevginiz varsa bırakırsınız.

Görüş Bildir