Midyat'taki Terör Saldırısında Can Kaybı 6'ya Yükseldi...

 > 
402PAYLAŞIM

Mardin'in Midyat ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Batman istikametinden kente giriş yaptığı değerlendirilen bombalı araç Emniyet'e girmeye çalışırken bariyerlerde patlatıldı. Saldırıya ilişkin ilk resmi açıklamayı yapan Başbakan Binali Yıldırım saldırının failinin PKK olduğunu söyledi.  Mardin Valiliği'nden akşam saatlerinde yapılan açıklamada 2'si polis, 3'ü sivil 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 51 kişinin de yaralandığı belirtildi. Şehit olan kadın polislerden birinin 6 aylık hamile olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde ise ağır yaralanan bir polis memurunun daha şehit olduğu açıklandı. Böylece terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne saat 10:50 sıralarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Olay yerinden ilk görüntüler

Saldırıda yaralananlar, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı

Saldırı sonrası ilçeye takviye birlikler sevk edildi. Yaralılar hastanelere taşındı ve tedavi altına alındı.

Saldırıda yaralananlardan çoğunun çocuk olduğu belirtildi.

Güvenlik kaynakları bomba yüklü aracın Batman yönünden geldiğini aktardı

@AtakanYrlmz

DHA muhabiri Felat Bozarslan'ın aktardığı bilgiye göre araç Emniyet Müdürlüğü'ne girmeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin şüphelenmesi üzerine bomba yüklü aracın bina girişindeki bariyerlerde infilak ettirildiği belirtiliyor.

Yıldırım saldırının faili olarak PKK'yı işaret etti

Saldırıda yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada saldırının faili olarak PKK'yı işaret etti ve şöyle konuştu:

'Allah'tan alınan tedbirler, bariyerler vesilesiyle çok çok büyük bir patlayıcı olmasına rağmen, tabii yaralananlar oldu çok sayıda. 30 civarında yaralımız var. Maalesef şu ana kadar teyit edilen şekliyle 1 polis, 2 vatandaş olmak üzere 3 vefatımız var. Bununla ilgili de son durum budur.'

Patlamanın şiddetiyle çok sayıda binada büyük hasar oluştu...

Haber takibi yapan 3 gazeteciye saldırı

Saldırıyla ilgili gelişmeleri izlemek üzere ilçeye giden üç gazetecinin saldırıya uğradığı bildirildi.

Bir grup saldırganın BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer ile AFP Muhabiri Mahmut Bozarslan ve serbest gazeteci Sertaç Kayar'dan önce görüntü almamalarını istediği, ardından gazeteciler olay yerini terk ederken peşlerinden taşlı saldırıda bulundukları bildirildi.

Saldırı sırasında aldığı taş darbesiyle yaralanan Hatice Kamer hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Gazetecilerin hastaneden ayrılmaya hazırlandıkları sırada saldırganların yeniden toparlanarak hastane önüne gelmesi üzerine devreye güvenlik güçlerinin girdiği ve gazetecileri zırhlı araçla ilçe dışına çıkaracaklarını söyledikleri bildirildi.

Yayın yasağı getirildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), Mardin'in Midyat ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili geçici yayın yasağı getirildi.

Saldırıda şehit olan polis memuru Nefize Özsoy eşinin yanına tayin edilmeyi bekliyormuş

Saldırıda şehit olan 2 kadın polis memurunun isimleri belli oldu. Ajansların verdiği bilgilere göre şehit olan polislerden biri Nefize Özsoy, diğeri de Şerife Özden Kalmış.

Şehit polis Nefize Özsoy'un Kırklareli'deki polis eşinin yanına tayin beklediği ve çiftin 4 yaşında bir kızlarının olduğu öğrenildi.

Patlamada yaralanan ancak kaldırıldığı hastanede şehit düşen diğer kadın polis memuru Şerife Özden Kalmış'ın da 6 aylık hamile olduğu öğrenildi.

Şerife Özden Kalmış'ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın korumalığını yaptığı öğrenildi.

Ölen sivillerin sayısı 3'e yükseldi

Fotoğraf: Twitter @_ameddeniz

Saldırıda ağır yaralanan bir vatandaş Midyat Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Ölen sivillerin Bekir Sayan, eşi Hayriye Sayan ile Fahrettin Ekinci olduğu belirlendi.

Böylece terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 5'e yükselirken; aralarında polis ve sivillerin bulunduğu 51 yaralının tedavileri ise Midyat başta olmak üzere çevre il ve ilçelerdeki hastanelerde sürüyor.

Valilik açıklaması

Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "İlimiz Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına bugün saat 11.10 sıralarında bomba yüklü araçla terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Saldırı neticesinde 2 polis memurumuz şehit olmuş, 3 sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiş, güvenlik görevlisi ve sivil olmak üzere 51 vatandaşımız yaralanmıştır. 

Yaralılara Midyat Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından 22 yaralı bölgedeki çeşitli hastanelere ileri tetkik ve tedavi için sevk edilmiştir. 

Olayın aydınlatılmasına yönelik çalışmalar ilgili birimlerimizce yürütülmektedir."

Sosyal medyadan tepkiler

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir