Görüş Bildir
Haberler
Michel Platini FIFA Temyiz Kurulu'na İfade Verdi

Michel Platini FIFA Temyiz Kurulu'na İfade Verdi

FIFA Temyiz Kurulu, futboldan sekiz yıl men cezası verilerek görevinden uzaklaştırılan UEFA Başkanı Michel Platini'nin savunmasını aldı. Platini, FIFA Genel Merkezi'ne giriş yaparken basına kısa bir açıklamada bulunurken, 'Yanlış bir şey yapmadım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

FIFA Temyiz Kurulu, futboldan sekiz yıl men cezası verilerek görevinden uzaklaştırılan UEFA Başkanı Michel Platini'nin savunmasını aldı.

FIFA Etik Kurulunun, ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekiz yıl boyunca yer almasına yasak getirdiği Platini'nin men cezasına itirazı üzerine, İsviçre'nin Zürih kentindeki FIFA Genel Merkezi'nde duruşma yapıldı.

Öğle saatlerinde FIFA Genel Merkezi'ne giriş yaparken basına kısa bir açıklamada bulunan Platini, 'Yanlış bir şey yapmadım' ifadesini kullanarak masum olduğunu savundu.

Blatter ise 16 Şubat Salı günü FIFA Temyiz Kurulu'na ifade verecek.

FIFA Temyiz Kurulunun itirazları değerlendirip, önümüzdeki günlerde Platini ve Blatter hakkındaki kararını açıklaması bekleniyor.

Görevlerinden uzaklaştırılan Platini ve FIFA Başkanı Sepp Blatter, ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekizer yıl boyunca yer almalarına yasak getirilmesi nedeniyle men cezasına itiraz etmiş ve FIFA Temyiz Kuruluna başvurmuştu.

FIFA, Platini ile Blatter'e karşı açılan soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmamasını göstermişti.

FIFA, yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verdiği futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları da geçen kasım ayında reddetmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu.

FIFA Etik Kurulu, geçen hafta da eski FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 12 yıl futboldan men cezası vermişti.

FIFA'daki başkanlık seçimi yolsuzlukların gölgesinde 26 Şubat tarihinde Zürih'te yapılacak.

FIFA başkanlığı için UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü iş adamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife yarışacak.

TRT Spor

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın