Görüş Bildir
Haberler
MHP'nin Osmanlıca 'Hırsız' Yazılı Pankartı Kaldırıldı

MHP'nin Osmanlıca 'Hırsız' Yazılı Pankartı Kaldırıldı

Ulaş
29.12.2014 - 17:33
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

MHP Düzce İl Başkanlığı'nın parti binasına astığı Osmanlıca 'Hırsız' yazan pankart, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine mahkeme kararıyla kaldırıldı.

MHP Düzce İl Başkanlığı dün parti binasının cephesine 'Osmanlıca felsefe yapıyoruz' sözlerinin altında Osmanlıca 'Hırsız' yazan pankart astı. MHP Düzce İl Başkanı Abdullah Danışmaz pankartı asmalarıyla ilgili olarak, 'Sayın Erdoğan 2012 yılında Türkçe ile felsefe yapılmaz diyenlere ırkçı derken, 2014 yılında Cumhurbaşkanı olduğunda Türkçe'nin felsefeye yetmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı'nın iki yıl ara ile iki farklı konuşma yaptığını kamuoyuna duyurmak istedik. Biz felsefe yapmak adına Osmanlıca kelimeyi ihtiva eden kelimeyi tepkimiz olarak parti binamıza astık' diye açıklamada bulundu.

Bugün, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı pankartın kaldırılmasıyla ilgili olarak Düzce Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuruda bulundu. Düzce Sulh Ceza Hakimliği'nin 'Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkçe ile felsefe yapılamaz, isteseler de istemeseler de Osmanlıca'yı öğreteceğiz' benzeri ifadelerine vurgu yapmak ve ilişkilendirilmek amacıyla söz konusu pankartın hem Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, hem de haklarında meclis soruşturması devam eden dört eski bakanı hedef alarak TCK'nın 125/1, 125/3 a, 299/1, 299/2 maddelerinde düzenlenen suçlara vücut verdiği şüphesiyle' pankartın kaldırılmasına karar verdi. Parti binasına gelen polisler, mahkeme kararında pankarttaki sözün hakaret içermesi nedeniyle pankartın kaldırılmasıyla ilgili kararı ilettiler. İtfaiye merdiveniyle pankartın asılı olduğu yere yanaşılarak pankart kaldırıldı. Partililer pankartın bulunduğu yere Türk bayrağı astılar.

Abdullah Danışmaz, hırsız kelimesinden hırsızlık yapanların rahatsızlık duyacağını belirterek, 'Bir şeyleri ifade ettiğini, ima ettiğini düşünen bazı kesimler bununla ilgili şikayette bulunmuşlar. Hakim de bununla ilgili gerekçeli kararı göstererek pankartın indirilmesini, hırsızlığı ifade ettiğini...Biz Osmanlıca felsefenin, felsefedeki hırsız anlamına gelen kelimesini paylaşmıştık vatandaşlarımızla. Hırsız olmayan hiç kimsenin hırsızlık kelimesinden rahatsız olacağını da düşünmüyoruz. Ancak, hırsızlık kelimesinden Osmanlıca, İngilizce, Türkçe, Almanca da olmuş olsa hırsız kelimesinden tek rahatsız olacak arkadaş hırsızlık yapan arkadaşlardır. Kimler bu hırsız kelimesinden alındı, kimler rahatsız oldu, kimler şikayette bulundu, kimler indirme kararı aldı onu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz' diye konuştu.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Üye_Bükücü

yazıyı tam yazsanız eyvlhada ::)

İsmail Asil

Hırsız kelimesine karşı savaş açan ilk hükumet sanırım...

Fatih Kartal

Mhp kadar sen de zırıl zırıl cahilsin onedio, belki de biliyorsun da hükümete çakmak için sen de orada hırsız yazdığını iddia ediyorsun. Habersiz yazıyor kuş... Devamını Gör