Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meral Okay'ın Kaleminin Değdiği 10 Muhteşem Şarkı

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Belki de onu çoğumuz İkinci Bahar'ın gözü pek Kasap Nebahat'ı olarak tanıdık ya da Yeditepe'nin Havva Anası olarak. Çoğumuz yüreğimizin en derinlerine işleyen şarkı sözlerinin onun kaleminden geçtiğini bilmiyorduk henüz. Sonra masalsı kalemini beyaz cama taşıdı. Asmalı Konak ve Muhteşem Yüzyıl gibi iki televizyon fenomeninin senaristiydi bizim için. Aslında yıllarca yüreklerimize işlemiş;  aşkımıza, kederimize, hesaplaşmamıza meze olmuş şarkıların mısrasıydı Meral Okay. Aramızdan ayrılıp büyük aşkı Yaman'ına kavuşalı 3 yıl oldu. Ve o günden beri ezgiler sözsüz kaldı. Bize ondan artakalanlardan bazıları:

1. Sezen Aksu - Masum Değiliz

Büyük aşkı Yaman Okay'ın aramızdan ayrılışının ardından en büyük destekçisiydi Sezen Aksu. Beraber kaleme aldıkları ilk çığlıklardan biriydi belki de bu şarkı. Yıllar geçtikten sonra bile her annemizi daha sık hatırlayışımızda hatta anlayışımızda çığlığımız oldu bu mısralar. Çünkü masum değildik hiçbirimiz..

2. Sertab Erener - Masal

Hayatımıza ilk masalsı dokunuşuydu bu şarkı. Henüz konak masalları, saray masalları anlatmamıştı daha. Gökten düşen üç elmayı payımıza düştüğü kadar almıştık ama.

3. Sezen Aksu - Var Git Turnam

Bir türkü tutturdu bu sefer yol arkadaşı Sezen Aksu'yla. Bu toprakların türküsüydü. Türkülerin dili yoktu. Bizi bize anlattılar.

4. Levent Yüksel - Tuzum Kuru (1995)

Biraz sitemkar, biraz kıvrak sözleriyle Levent Yüksel'e en yakışan şarkılardan birini yazdı bu sefer bu iki yol arkadaşı. "Çatal karam karım, aç bilaç kısrağım" diyerek bir kadın için kurulabilecek en güzel cümleyi kurmuşlardı.

5. Sezen Aksu - Adı Bende Saklı

Ayrılığın, imkansızlığın en büyük ağıdıdır bu şarkı. Uykular sancıyla bölünür de sığınak olamazsa en kuytular ve mutluysa uzaklarda bir yerlerde adı kalbinize gömülü sevgili, işte o zaman dinlenmemesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

6. Sezen Aksu - Şimal Yıldızı

Mektuptur Sezen'in Onno'ya, Meral'in Yaman'a yazdığı.. İç acıtır.

7. Adı Menekşe - Levent Yüksel

Bu şarkı bilenlerin hayatında büyük izler bırakmıştır eminim. Her akla gelişte dönüp dönüp vurur yerden yere hem de şehrin meydanlarında, garında ya da rıhtımında. Bir yorgan gibi örtündüyseniz yalnızlığı ve hiçliğinizi sokakta bırakıp izinizi silmek istediyseniz bir menekşeyi emanet edip gitmek istersiniz. Siz yine de susuz bırakmayın menekşeyi.

8. Sezen Aksu - Helal Ettim Hakkımı

Rotayı balkanlara çevirince Sezen naif bir ayrılık hikayesi karalar Meral. Başka yastıktaki yare ince bir sitemdir balkan sazlarının eşlik ettiği. Bir Goran Bregovic şarkısına yakışacak en naif sözlerdir.

9. Yine mi Çiçek - Sezen Aksu & Cihan Okan

Bir ege kasabasına asma altına kurulmuş bir rakı sofrasına götürür sizi. Kirli beyaz muşamba örtülerin üstünde Altınbaş'a topik eşlik eder.  Yağ gibi doldukça kadehere meret, hiç gelmeyeceği bilinen sevgili çağırılır Bomonti'den. Gelmese de güzeliz hamdolsun. Nasılsa arzular şelale...

10. SEZEN AKSU - GİZLİ AŞK

Ve bu şarkı giderken bıraktığı son miras bize Meral'in. Bizi sözsüz bırakırken son sözünü söylemeden edemiyor. "Bu dünya aşktan anlamıyor"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
manana-muradashvili

mekyani cennet olsum muhtesem insan

Gizli Kullanıcı

Çok severdim kendisini. Asmalı Konak olsun, Muhteşem Yüzyıl olsun bir İkinci Bahar ya da. Ama Sezen Aksu ile olan dostluğu ve şarkıları daha bir değerli benim için...

Gizli Kullanıcı

Güzel insan.

deli-sabit

Ancak muhteşem aşklar yaşayan insanların kaleminden böyle sözler dökülebilir; Meral Okay, Sezen Aksu, Yıldız Tilbe gibi...

Görüş Bildir