Görüş Bildir
Haberler
Meksika'yı Alarma Geçiren Patricia Kasırgası Hız Kesti

Meksika'yı Alarma Geçiren Patricia Kasırgası Hız Kesti

Onedio Medya
24.10.2015 - 14:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Meksika’da korkuyla beklenen şiddetli Patricia kasırgası ülkeyi vurmaya başladı. Beşinci kategoride olacağı tahmin edilen kasırga, 2’inci seviyeye geriledi.

Cuma gününden itibaren etkili olmaya başlayan kasırga birçok evin zarar görmesine neden oldu. Aşırı yağış su baskınlarına yol açarken, toprak kaymaları da yolların kapanmasına sebep oldu.

Beşinci kategori olması beklenen kasırga Pasifik kıyılarından ülkeye girdikten sonra hız kesti. İkinci kategoriye alınan kasırganın ülkenin iç kesimlerine kadar ilerlemesi bekleniyor.

Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto asıl büyük tehlikenin geride olduğunu vurguladı:

“Gardımızı düşüremeyiz. Israrla söylüyorum, kasırganın en güçlü bölümü hala ulusal sınırlara girmedi. Meksika halkından hükümetten kasırga ile ilgili gelecek bilgileri dikkate takip etmesini istiyorum.”

Daha önce “tarihin en güçlü kasırgası” olarak nitelenen Patricia ülkeye varmadan birçok önlem alındı. Kıyı bölgelerindeki evler boşaltılırken, üç eyalette olağanüstü hal ilan edildi. Yaşlı, özürlü ve çocuklar ise Kızılhaç‘ın kurduğu barınma merkezlerine yerleştirildi.

Birleşmiş Milletler Meteoroloji Dairesi, Patricia’nın gücünün iki yıl önce Filipinler’de 7300’den fazla kişinin ölümüne ya da kaybolmasına yol açan Haiyan tayfununkine eşit olduğunu açıklamıştı.

Euronews ve BBC | Fotoğraflar: AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın