Görüş Bildir

Mavi ile Yeşilin Doyasıya Kucaklaştığı, Verimli Topraklarına Ciltlerce Kitaplar Yazılabilecek Şehir: Giresun

Haberler
> Mavi ile Yeşilin Doyasıya Kucaklaştığı, Verimli Topraklarına Ciltlerce Kitaplar Yazılabilecek Şehir: Giresun

Her yanı cennet ülkemizin her bölgesi keşfedilmemiş güzellikler barındırıyor. Bilhassa yeşili ve mavinin somut hali Karadeniz bölgesi dört bir yanıyla büyüleyici bölgelerimizin başında geliyor.

Mavi ile yeşilin doyasıya kucaklaştığı, verimli topraklarına ciltlerce kitaplar yazılabilecek şehir Giresun'un kendine has güzelliklerinden sizler için bahsettik.

Giresun Adası

Giresun Adası

Giresun Adası, Karadeniz'de bulunan iki adadan biridir.

Giresun Adası kıyıdan 1.6 km açıkta olup, 40.000 metrekare alana sahiptir. Adada özellikle Akdeniz defnesi ve Yalancı Akasya başta olmak üzere 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türü bulunmaktadır. Sonradan 10 adet ağaç türü daha ilave edilmiştir. Karadeniz'de Karabatak ve martıların doğal olarak ürediği ada aynı zamanda göçmen kuşların uğrak ve dinlenme yeridir. Hakkında birçok efsaneler anlatılan, Amazonların ve birçok kavmin yaşadığı adada mitolojik çağlara ait birçok kalıntı bulunmaktadır. İkinci derece sit alanıdır. Yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ada günübirlik ziyaret edilerek piknik yapılmaktadır.

Eysenil Kalesi

Eysenil Kalesi

Eynesil İlçesinin 2 km. doğusunda kayalık bir yarımada üzerinde bulunan Eynesil Kalesi’nin yapım tarihi ve yaptıranı hakkında bilgi veren herhangi bir akademik kaynak mevcut değildir. Güncel kaynaklarda kalenin Romalılardan kalma olduğu belirtilir. Deniz kıyısında olması ve doğal konumuyla bir kıyı kalesidir. Kale, 2001 yılında tamamlanan çalışmalarla kısmen restore edilmiştir.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Şehre egemen tepede M.Ö. 2. yüzyılda Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Günümüzde çoğu kalelerin aksine sadece bir tarihi varlık değil, yöre insanı tarafından aktif olarak kullanılan bir mesire yeri ve gezi alanıdır. Sur ve saray kalıntıları hala ayaktadır. Kalenin çeşitli yerlerinde, oyulmuş taş mağaralar ve tapınaklar bulunmaktadır. Kale surlarının parlaklığından kaynaklı o dönemlerde Bronz Kale olarak da anılmıştır. Tarihte savunması iyi ve alınması güç bir kale olarak tanımlamaktadır.

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Giresun'un önde gele turizm alanlarından biri olan Kümbet Yaylası, 1600 mt. yükseklikte, Giresun şehir merkezine 60 km, Ordu-Giresun Havalimanına 85 km. mesafededir. Yol asfalttır ve yol boyunca birçok yeme-içme tesisleri , tarihi ve kültürel yapılar, her mevsim değişen bitki örtüsünün yaratmış olduğu muhteşem güzellikteki manzaralar oldukça etkileyici boyuttadır.

Paşakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylası

Yeşili gözler önüne seren Paşakonağı Yaylası, Bulancak ilçe sınırları içerisindeki Kovanlık beldesinde yer almaktadır.  Denizden 1450 m. yüksekliktedir. Yaylaya Bulancak İlçesi Kovanlık Beldesi’nden ulaşılmaktadır. Paşakonağı Yaylası sarı, mor ve beyaz açelyaları (orman gülleri), derin vadileri ve bu vadilerdeki şelaleleri ile ünlüdür. Yaylada konaklamak için otel bulunmaktadır. Yaylada gezilip görülebilecek doğal güzellikler Karasay Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Çiğseli Gölü ve Kızılot Çayırı’dır.

Yeldeğirmeni Tabiat Parkı

Yeldeğirmeni Tabiat Parkı

Giresun’a 62 km Espiye ilçesine 28 km mesafededir. 103 hektar büyüklükteki Tabiat Parkı; Avluca, Yeniköy ve Akkaya Köylerinin sınırları içinde bulunur. Parkın doğu sınırını oluşturan 1330 m yükseklikteki Topkayabaşı Tepesi park alanının en yüksek noktasıdır. Değirmenlerin Cenevizliler döneminde kullanıldığı düşünülmektedir. 207 mt. uzunluğunda mağara, zengin bitki çeşitliliği, şelaleleri, yer altı suları flora ve fauna zenginliği olduğu gibi kaleler, kemer köprüler tabiat parkının yemyeşil tabiatıyla bütünleşmiş tarihi güzellikler arasındadır. Ayrıca 36 familyaya ait 102 kuş türü de parkta gözlemlenmektedir.

Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi

Tirebolu İlçesi’nin 8 km. güneyinde, Örenkaya Köyü sınırları içerisinde kalan Bedrama Kalesi, Harşit Vadisi’ne ve deniz kıyısına hakim yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş olup, denizden yaklaşık 400 metre yüksekliktedir. Kalenin inşa tarihi bilinmemekle beraber orta çağ yapısı olduğu görüşü yaygındır.

Şahin Kayası

Şahin Kayası

Keşap ilçesi, Karabulduk Beldesine bağlı Armutdüzü Köyü sınırları içerisinde bulunan Doğal Türkiye Haritası; Şahin Kayalığı adı ile bilinen ve üzerinde biten ağaç ve bitkilerin oluşumuyla şekil itibariyle Doğal Türkiye Haritası görünümü almıştır. Tamamen tesadüfen oluşan bu alan Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Gelinkayası

Gelinkayası

Giresun’daki bu iki dev kayalığın üst üste gelişi, özellikle de altta bulunan dev kütlenin eğri zeminde düşmeden duruşu ile yüzyıllardır üzerindeki kayayı nasıl taşıdığı hakkında pek çok efsane anlatılmaktadır. Birinci efsanesine göre güzeller güzeli genç bir kız sevmediği biriyle mecburen evlenmek durumunda kalmış bu duruma itiraz edemediğinden içtenlikle bir dua etmiş. Düğün günü gelin alayı ile yola çıkan gelin, at üzerindeyken evlenmek istemediği erkeğe gitmek yerine “taş olup, donup kalmayı” dilemiş. Dileği de oracıkta gerçekleşmiştir.

Diğer efsane ise, evlendiği erkeğin annesi ile geçinemeyen ve yaşadıkları sebebiyle eve dönmemek için “Tanrım, ya beni kuş et uçur, ya da taş et dondur” yakarışının bir sonucu olduğu anlatılır. Erimez, Kulakkaya ve Alçakbel Yaylalarına çıkan yol da efsane kayanın yanından geçmektedir.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
28
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?