Masum Değiller! Dünyanın En Çok İzlenen Salih Reis'in Dünyası ve Türevi Olan YouTube Kanallarında Çocuklar İstismar mı Ediliyor?

2.2bPAYLAŞIM

Kapatma kararı iyi olmuş! 

Keyifli okumalar!

YouTube başından itibaren değişik olaylara şahit olduğumuz garip bir mecra.

İzlenme ve bununla birlikte para uğruna yapılmayan şey kalmadı. İyice battıkça battık. İlk önce bunların sonuçlarını idrak edemesek de yavaş yavaş farkına varmaya başladık.

Bunu sadece Türkiye için söyleyemeyiz. Yurt dışında da bu böyle.

YouTube'un maddi getirisi nedeniyle bu mecraya çocuklar da dahil edildi. Özellikle de çocuklar için çekilen videolarda aileler ve çocuklarının ürettiği içerikleri gördük.

Çocuklarla ilgili üretilen videolar ciddi anlamda çok izleniyor. Aklı olan zaten bu işe girerdi.

İşte bu kanallardan biri de Salih Reis'in Dünyası'ydı. Bir baba, bir kız ve bir erkek çocuğun videolar ürettiği bir kanal.

Salih Reis'in Dünyası, 2-3 yılda dünyada en çok izlenmeye sahip kanallar arasında yer aldı. Abone sayısı 15 milyona kadar çıkmıştı. Akabinde milyonlar da kazanmıştı.

YouTube içerik üreticilerini bile şok etmişti bu abone sayısı ve kazançları. İlk videolarını küçük bir evde çekmeye başlayan aile daha sonra bir villaya taşınıp videolarına da orada devam etmişti. Varın artık siz düşünün kazançlarını. :)

Her ne kadar tehlikeli olmayan içerik olarak görünse de işin aslı hiç de öyle değil. YouTube da bunun farkına varmış olacak ki geçtiğimiz aylarda Salih Reis'in Dünyası'nı ve içerisinde çocukların yer aldığı, çocuklar için içerik üreten birçok kanalı kapatma kararı aldı.

Bu kanallar çok masummuş gibi görünebilir fakat iyice düşündüğümüzde ortada bir çocuk istismarı durumunun olduğunu anlamak güç değil.

Bu çocuklar henüz nasıl bir mecranın içinde olduklarının ve kazandıkları paraların büyüklüğünün farkında değil. Kaldı ki birçok insan bu çocukların istemeyerek video çektiğini de düşünüyor.

Bu çocuklar bunun şu an için oyun olduğunu düşünebilirler ve bu durumu kabul etmiş olabilir fakat sonrasında ne olacak? Çocuk aklıyla ailesinin isteğiyle aldığı bu karar ileride onu zora sokmayacak mı? Bundan emin miyiz?

Elbette değiliz. Bu nedenle en iyisi bu tarz videoların var olmaması, çocuklar için içerik üretilecekse de çok çok iyi bir denetimden geçmesi gerekiyor.

Para kazanma uğruna çocuklar bu şekilde videolara alet edilmemeli. Belki çok masum bir durum gibi gelebilir size ama bu çocukların da psikolojilerini, ileride yaşabilecekleri durumları iyice düşünmek lazım.

Normal çocuklar gibi hayat yaşadıklarından emin miyiz? Değiliz. İşte bu nedenle bu tarz videolara son verilmesi yerinde bir karar olmuş.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f3rn4ndo-4l4nzo

Bence herkes kıskançlıktan kuduruyor hepsi bu. Yani şunların aynısı TV'de olsa vauv diye izler saatini kaçırmaz ama Youtube da olunca haset krizine giriyor. Neden? Çünkü onun da elinde Youtube var ama beceremiyor ya ona kuduruyor...

semih-yetis

Ya tv dizilerindeki bebekler, çococuklar, gençler ? YouTube azda olsa görevini yapmaya başlamış da, RTÜK ne yapıyor?

caner-altan1

Çocuklar için eğitici eğlenceli video =>

caner-altan1

Bay Eşek 🤡

seyhpir

Bence onedio ekibinin ciddi kiskanclik sorunu var. Resmen cok para kazanmasindan dolayi kanalin kapatilmasini alkisliyorlar. Muhtemelen bu parayla villada oturmanin yaninda cocuklarini normalde okumayi dusleyemecegi okullarda okutuyordur. Belki de haklisinizdir. Belki gecim sikintisi gecmeye baslarsa cocuklari icin cok faydali olabilir.

deniz-usta2

Küçük çocukların eline o videolardan büyük paralar geçmelerinde ne zarar var ki ? Ne kadar para kazanırlarsa kazansınlar, reşit oldukları ana dek paranın idaresi sadece aile'de olur sizde çocuk kaçırılmaları öldürülmeleri ve tecavüzlerinin sonlandırılmasına dur demeyip bunlara mı kafa takıyorsunuz, sanki o video'dan kazandıkları para onları hükümet yapacak o video'dan milyarlarda kazansalar reşit oldukları güne dek para'nın idaresi ailelerinde olur ancak reşit olduklarında kendi hesaplarının idaresi onlara düşer o gün'e dek yasal olarak aile ilgilenir

Görüş Bildir