Mahkeme 'Ailenin Bir Ferdi' Dedi: İtalya'da Hasta Köpeğine Bakmak İsteyen Kadına Ücretli İzin

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya'da hasta köpeğine bakmak için 2 günlük izin kullanan akademsiyen bir kadın, açtığı 'hastalık ödeneği' davasını kazandı. Davaya bakan hakimin 'evcil hayvanlar ailenin bir ferdi' olarak sayılmalıdır kararı İtalya'nın katı hayvan hakları kanunlarını bir kez daha öne çıkarırken, önde gelen birçok aktivist grup kararı bu konuda atılmış büyük bir adım olarak değerlendirdi. İtalya'da evcil hayvan sahipleri ve hayvanseverler mutlu....

İtalya'da hasta köpeğine bakmak zorunda olan bir kadının 2 günlük 'hastalık ödeneği' davası olumlu sonuçlandı.

12 yaşındaki İngiliz setter cinsi Cucciola, geçirdiği ameliyat sonrasında bakıma ihtiyaç duyuyordu.

Roma'nın La Sapienza Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapan kadın 12 yaşındaki Cucciola adlı İngiliz setter cinsi köpeğine bakmak için izin istediği 2 günlük sürede 'hastalık ödeneği' almayı talep etmişti. 

Bu talebini mahkemeye taşıyan kadının avukatları İtalya'nın olcukça katı hayvan hakları koruma kanunlarına atıfta bulunarak kadının iki günlük izninin 'ücretli izin' olarak sayılması gerektiğini iddia etti. 

La Pressa'nın haberine göre davanın hakimi avukatların iddialarını kabul etti ve kadının hasta köpeğine bakmak için kullandığı 2 izin gününde 'ciddi ailevi veya kişisel sebepler' dolayısıyla maaşının ödenmesi hükmünü verdi.

İtalya'nın oldukça katı hayvan hakları kanunlarına göre, hasta evcil hayvanlarıyla ilgilenmeyen, onların eziyet çekmesine izin veren kişiler 1 yıl hapis ve 10.000 avro kadar para cezasına çarptırılabiliyor.

Avrupa'nın en büyük hayvan hakları örgütlerinden biri olan İtalyan Anti-Viviseksiyon Ligi (LAV), akademisyen kadın adına davayı başlatmış ve takibini sürdürmüştü.

LAV kuruluşunun başkanı Gianluca Felicetti ise yaptığı açıklamada, bu kararın evcil hayvanların "aileden biri olarak tanınması" konusunda büyük bir ilerleme kaydettirdiğini ifade etti.

"Bu hayvanların, kazanç amaçlı ya da çalıştırılmak için tutulması değil ailenin bir ferdi olarak tanınması konusunda ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır," dedi ve şunları ekledi,

"Artık, gerekli veteriner belgeleri sayesinde aynı durumda olan kişiler bu davayı örnek olarak gösterebilecekler."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efsaneromeo

Ne kadar saçma ya. İzin alabildiğine sevinmiyor üstüne dava açıp para istiyor. Ulan o köpek madem aile ferdi nufüs cüzdanı var mı? Nerden bileyim elalemin köpeğini alıp üzerinden para ve izin koparmaya çalışmadığına.

ercan.x

Türkiye de bile e-devletten sorguladığınızda üzerinize kayıtlı büyükbaş veya küçükbaş hayvan kayıtlı mı diye sorgulayabiliyorsun. Sen gelmiş kimlikten bahsediyorsun.. !!!

efsaneromeo

Sen şaka mısın ya? Büyük baş küçük baş yörüklükle alakalı teşvik falan alıyorlar onla alakalı ki zaten sadece elinde mevcut adedi yazıyor. Ben kimlikten bahsediyorum hangisi senin hangisi senin değil bunu nasıl ispatlıyacaksın ismi soyismi mi var sanki. Al başkasının hasta keçisini benim diyerek işyerinden para kopar. Ne kadar saçma bişe. Hem hasta insan olsa işyeri para vermiyor ki.

jrfeanor

belediyelerde yapılıyor veterinerlerden gerekli aşı belgeleri alındıktan sonra İsmi ve sahibinin bilgileri ile gerekli ırk tanımı da yapılıyor renk tanımı da

efsaneromeo

Ozymandias kardeş köpekler için diyosun sen. Aşı kuduzlukla alakalı. Diğer hayvanlar hayvan değil mi?

jrfeanor

biraderim bak açık açık yazıyorum.bir köpeğin var diyelim genelde sütten kesildikten sonra alınır bu köpek ilk aşıları yapılır yapılması da gerekir bağışıklığı için o zaman veteriner yapar bu aşıları belediye sadece kuduz aşısını yapar ücretsiz olarak. o veteriner ilk aşıları yaparken köpek sahibinin bilgilerini de alır köpeğinin de ve evcil hayvana bir kimlik çıkarılır belediye den de onaylanır işlem. daha sonra 6 ay da bir belediye ücretsiz kuduz aşısı hizmeti verebilir bu kimliği çıkarılmış köpek eğer fotosu da var ise kaybolduğunda ya da çalınır ise sahibi ve köpeği teşhis için kullanılabilir. o dediğin büyükbaş küçükbaşlar için de bir kimlik adı altında damgalama yapılır mera sahibi ya da göçer olarak yaşayan kişi için sahibi olduğunu göstermek için o ayrı bir konu.

crazy-cat-lady

ütopya gibi.

bayan-sinir

Kızımla oğlumu da alıp İtalya'ya yerleşeceğim.(Kızımla oğlum dediklerim köpeklerim. Akılsızlık edip de çocuk sahibi olmadım tabiki de.)

klinikpsikolog

bu kaçıncı seviye üstad

hytkalbine

İnternet'te yayın hayatına başlayan kadın, moda güzellik. sağlık alanında paylaşımlar yapan; bu paylaşımlardan okuyucularına para kazandıran siteye davetlisiniz. Üye olun kazanmaya başlayın.. https://hayatinkalbine.com/

Başlıklar

İngiltereİtalya
Görüş Bildir