Mahkeme 'Ailenin Bir Ferdi' Dedi: İtalya'da Hasta Köpeğine Bakmak İsteyen Kadına Ücretli İzin

 > -

İtalya'da hasta köpeğine bakmak için 2 günlük izin kullanan akademsiyen bir kadın, açtığı 'hastalık ödeneği' davasını kazandı. Davaya bakan hakimin 'evcil hayvanlar ailenin bir ferdi' olarak sayılmalıdır kararı İtalya'nın katı hayvan hakları kanunlarını bir kez daha öne çıkarırken, önde gelen birçok aktivist grup kararı bu konuda atılmış büyük bir adım olarak değerlendirdi. İtalya'da evcil hayvan sahipleri ve hayvanseverler mutlu....

İtalya'da hasta köpeğine bakmak zorunda olan bir kadının 2 günlük 'hastalık ödeneği' davası olumlu sonuçlandı.

12 yaşındaki İngiliz setter cinsi Cucciola, geçirdiği ameliyat sonrasında bakıma ihtiyaç duyuyordu.

Roma'nın La Sapienza Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapan kadın 12 yaşındaki Cucciola adlı İngiliz setter cinsi köpeğine bakmak için izin istediği 2 günlük sürede 'hastalık ödeneği' almayı talep etmişti. 

Bu talebini mahkemeye taşıyan kadının avukatları İtalya'nın olcukça katı hayvan hakları koruma kanunlarına atıfta bulunarak kadının iki günlük izninin 'ücretli izin' olarak sayılması gerektiğini iddia etti. 

La Pressa'nın haberine göre davanın hakimi avukatların iddialarını kabul etti ve kadının hasta köpeğine bakmak için kullandığı 2 izin gününde 'ciddi ailevi veya kişisel sebepler' dolayısıyla maaşının ödenmesi hükmünü verdi.

İtalya'nın oldukça katı hayvan hakları kanunlarına göre, hasta evcil hayvanlarıyla ilgilenmeyen, onların eziyet çekmesine izin veren kişiler 1 yıl hapis ve 10.000 avro kadar para cezasına çarptırılabiliyor.

Avrupa'nın en büyük hayvan hakları örgütlerinden biri olan İtalyan Anti-Viviseksiyon Ligi (LAV), akademisyen kadın adına davayı başlatmış ve takibini sürdürmüştü.

LAV kuruluşunun başkanı Gianluca Felicetti ise yaptığı açıklamada, bu kararın evcil hayvanların "aileden biri olarak tanınması" konusunda büyük bir ilerleme kaydettirdiğini ifade etti.

"Bu hayvanların, kazanç amaçlı ya da çalıştırılmak için tutulması değil ailenin bir ferdi olarak tanınması konusunda ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır," dedi ve şunları ekledi,

"Artık, gerekli veteriner belgeleri sayesinde aynı durumda olan kişiler bu davayı örnek olarak gösterebilecekler."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
crazy-cat-lady

ütopya gibi.

bayan-sinir

Kızımla oğlumu da alıp İtalya'ya yerleşeceğim.(Kızımla oğlum dediklerim köpeklerim. Akılsızlık edip de çocuk sahibi olmadım tabiki de.)

klinikpsikolog

bu kaçıncı seviye üstad

tarafsiz-bilgi

İnternet'te yayın hayatına başlayan kadın, moda güzellik. sağlık alanında paylaşımlar yapan; bu paylaşımlardan okuyucularına para kazandıran siteye davetlisiniz. Üye olun kazanmaya başlayın..

furkan_aygn

Vay amk bizim komşuda köpeğim havlıyor diye caz yapıyor lan sikik köpek bu havlamayıp ne yapacak bu arada evde değil bahçede bakıyorum

Görüş Bildir