Madde Madde Moto Kurye İle Gönderim Yapmanın Avantajları

105PAYLAŞIM

Mart ayı ile başlayan ve Mayıs ayının sonu ile tamamlanan sıkı karantina günlerinde, hepimizin yolları bir şekilde kuryeler ile kesişti. Yemek siparişinden, online alışverişlerde kullandığımız kargo şirketlerine kadar, tamamında karşılaştığımız bu kişiler, zor zamanlarda bizlere hizmet vermeye devam ettiler. Tabii ki aldıklarımıza göre dağıtıcı elemanlar değişiyor olsa da, kapımıza kadar verdiklerimizin gelmesi şüphesiz ki oldukça fayda görmemizi sağladı. Çünkü firmalar e-ticaretin ne kadar önemli olduklarını görerek, en hızlı şekilde teslimat yapmak için yarışa girdiler.

Moto Kurye İle Paket Yollamak

Moto kurye terimi hayatımıza bu hizmeti veren firmalar vasıtası ile girdi. Daha öncesinde elbette ki bu işi yapanlar vardı ancak, motorla taşıma hizmeti verdiklerinden dolayı, daha kolay anlaşılması ve tanınması için, artık onlar hayatımızın motorlu kurye personeli oldular. Evet personel oldular, çünkü sadece belirli kişilere değil, herkese hizmet veriyorlar. Her şeyden önce yemek ve su dağıtımı yapanlar, her zaman karşılaştığımız ve sipariş vererek, evimize kadar sıcak yemek getiren kişiler. Bunun yanında özel olarak kişilere ve kurumlara hizmet veren şirketlerde bulunuyor. Bunlar ile çeşitli paketleri, oldukça hızlı bir şekilde teslimi yaptırabiliyoruz.

Tuzla'dan Silivri'ye Hızlı Teslimat

İstanbul'un ilçeleri, semtleri, mahalleleri ve sokakları her zaman kullandıkları güzergahlar arasında yer alıyor. Belki korona virüsünden önce kurye çalışanları ile çalışanlar olmuştur ve belki de her zaman trafikte görüp, yeri geldiğinde kızmış dahi olabiliriz. Ancak şunu belirtelim ki, kurye çalışanları çok çeşitli hizmetler veriyorlar. Mesela 30 dakika da pizza teslimi yapması gereken kuryeler, ne yazık ki zamanla yarıştıkları için yeri geldiğinde trafiğin kurallarını es geçiyorlar. Ama moto kurye şirketleri çalışanları için bu durum geçerli değil. Çünkü onlar için henüz paketleri ya da evrakları teslim almadan önce, ne zaman teslim edileceğini söylüyorlar. Şirketler bu konuda yol güzergahlarını öncesinde çıkardıkları için, müşterilerine de teslim süresini ve fiyatlarını da söylüyorlar.

Acil Teslimatlarda Ustalar!

Örneğin Pendik'te yaşıyorsunuz ve Ataköy'e yetiştirmeniz gereken bir evrağınız var. Normal şartlarda navigasyon üzerinden kontrol ederseniz, 1 saat 40 dakika içerisinde gideceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Kısmen navigasyon size yolun ortalama rakamını verecektir. Ama yola çıktığınızda, gün içerisinde en boş saatlerde bile trafik belirli yerlerde tıkanır ve bu da size minimum 30 dakika kaybettirir. Kısacası gidiş ve dönüş olarak zaman aleyhinize işliyor. Bunun yanında aracınıza alacağınız yakıttı hesaba kattığınızda, her türlü zarardasınız. Zaten virüs nedeni ile sosyal mesafeye uyarak ve kendinizi koruyarak, sokağa fazla çıkmamanız gerekiyor.

Kuryeler İle Ucuza Taşımacılık

Kurye firmaları tabii ki çok ucuz rakamlara taşımacılık yapmıyor. Daha doğrusu ucuzluktan ne anladığımıza bağlı. Çünkü kişisel evraklarımızı ya da kurye paketlerini kendimiz teslim etmemiz gerektiği için, bu teslimatları zaman ve fiyat olarak değerlendirirsek, moto kurye ile taşıma işlerimizi yapmak daha ucuza geliyor. Burası kesin olduğu gibi, ayrıca iki türlü taşıma seçeneklerinin de olması, bizim için ciddi avantaj sağlıyor. Bu taşıma seçenekleri ise normal ve express taşıma olarak karşımıza çıkıyor.

Paketiniz Nasıl Teslim Edilsin?

Gönderinin daha hızlı teslim edilmesini istiyorsanız, burada express seçeneklerini seçmeniz gerekiyor. Böylelikle normal gönderimde 180 dakika da teslim edilmesi gereken paketler, 60 dakika gibi zamanlarda teslim edilebiliyor. Çünkü size özel güzergah hazırlanıyor ve o zaman zarfında motorlu kurye sadece size hizmet veriyor. Bu sayede istediğiniz paketler ve evraklar, istediğiniz zamanda adresine ulaşıyor. Ancak burada fiyatlar arasında farklılık olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Normal teslimat ücreti 150 TL ise, express yani daha hızlı teslimi yapılması gereken acil paketler ise 300 TL'yi bulan rakamlara taşınabiliyor.

Kurye Firmaları İle Nasıl Çalışırım?

Firma olarak gönderim yapacaksanız eğer, burada da karşımıza iki seçenek çıkıyor. Çünkü motorlu kurye hizmeti veren firmalar, aboneleri olan sürekli hizmet verdikleri firmalara daha uygun fiyatlar ile taşımacılık hizmeti veriyorlar. Ancak ara ara gönderim yapıyorsanız eğer, en iyi seçenekler arasında ya düzenli çalıştığınız firmalara ulaşmak olacak ya da Google.com üzerinden kurye, moto kurye, motorlu kurye gibi aramalar yaparak, karşınıza çıkan firmaların siteleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İnternet Sitelerinden Bilgi Alabilir Miyim?

Şüphesiz ki hepimiz internet sitelerini gezinirken, tüm detayları öğrenmek isteriz. Ne yazık ki Google aramalarında da karşınıza çıkacak sitelerin bir kısmında bu tür bilgiler bulunmuyor ve mecburi olarak aramak zorunda kalıyorsunuz. Oysaki sektörün öncü firmaları, her detayı sitelerinde yayınlıyorlar. Bu sayede sitelerine girerek, öncesinde gönderim fiyatlarını dahi öğrenebiliyor ve buna göre hizmet alabiliyoruz. Bu oldukça ciddi bir avantaj sağladığı için, firmalar arasında karşılaştırma da yapabiliyoruz. Bu konuda en dikkat çekici detayları ise https://www.istanbulexpresskurye.org/kurye-fiyatlari/ sitesinde görebiliyoruz. Normal, Express, Süper Express ve Arabalı taşımacılık ile birlikte, ayrıca para taşımacılığı fiyatları da bulunuyor.

İstanbul Bölgelerine Göre Taşımacılık

Motorlu kurye için taşımacılıkta, İstanbul belirli bölgelere ayrılmış durumda. 1. bölge olarak adlandırılan bölge içerisinde Taksim, Beşiktaş, Kadıköy, Altunizade gibi yerler olurken, 2. bölge içerisinde Göztepe, Bostancı, Maslak, Eyüp gibi yerler bulunuyor. Avrupa yakası ile Anadolu yakasını ayıran boğaz, moto kurye firmalarının hizmet noktalarını da ayırmış durumda. İçten dışa doğru yoğunluk azaldıkça, haliyle fiyatlar da artabiliyor. Çünkü asıl işin iç kısımlarda olmasından dolayı, daha uzak mesafelere yollanacak paketler haliyle daha pahalı oluyor. Ancak Taksim'den Beşiktaş'a gönderim yapacaksanız, çok ucuz rakamlara bunu yapabiliyorsunuz.

Nasıl Kurye Çağırırım?

Her şey tamam ve artık sıra geldi kurye elemanı çağırmaya diyorsanız eğer, işiniz telefona geldi demektir. Sadece telefon değil, artık whatsapp, mail gibi bir çok farklı iletişim araçları üzerinden de hizmet veriyorlar. Çalışacağınız firmaya karar verdiyseniz eğer, telefon açarak adresinizi ve ne taşıtacağınızı söyleyip motorlu kurye çağırabilirsiniz. Burada firmalar size direk fiyat hakkında da bilgi veriyorlar. Görüştüğümüz firma şirketlerinin en fazla müzdarip oldukları konuların başında fiyat geliyor. Bir çok kişi kuryeyi çağırdıktan sonra, fiyatı yüksek geldiği için geri yolluyorlar. Bu nedenle firmalar öncelikle fiyatı söyleyerek sizden onay alıp, adresine moto kurye personelini yolluyorlar.

Kuryem Geldi Şimdi Ne Olacak?

Artık ikinci adıma geldiniz. Tıpkı kargo şirketleri gibi, sizden teslim alınan evrak, paket türünün teslim belgesi tarafınıza teslim edilerek, sizden paketiniz alınıyor. Ücret konusu burada da karşınıza çıkacak. Gene firmalar paketi götürdükleri zaman karşı taraftan ücret alamadıkları için, gönderici ödemeli işlem yapıyorlar. Yani paket teslimi ile birlikte ücretini de ödüyorsunuz. Sizden alınan paket güvenli bir hale getirilerek, motorun arka kısmında bulunan güvenli taşıma kutusuna yerleştiriliyor. Bu kutu yağmur gibi kötü hava şartlarından etkilenmediği gibi, kırılmaz, yanmaz olması nedeni ile eşyalarınız zarar görmüyor.

Paketimi Yolladım. Acaba Teslim Edildi Mi?

İnsanoğlunun doğasında merak vardır. İşte bu merakınızı ise paketiniz teslim edilene kadar yaşayacaksınız. Ancak sakin olun. Moto kurye personeli size tahmini olarak paketin ne zaman teslim edileceğini söyleyecektir. Bunun yanı sıra kurye firması çalışanlarından her zaman bilgi alabileceksiniz. Firmalar gps üzerinden çalışanlarının o an nerede olduklarını ve teslimata ne kadar kaldığını görebiliyor. Ama bunlarla uğraşmak canınızı sıkacağı için, size verilen saatte teslimin olacağını bilmelisiniz. Teslim sonrasında ise size mail ve sms olarak da bilgi veriliyor.

Paketim Teslim Olmazsa Ne Olur?

Bu konuda bizde çok  bilgili değiliz. Çünkü her yolladığımız adresine teslim ediliyor. Ama tabii ki sizi bilgisiz bırakacak değiliz. Şunu belirtelim ki, teslim edilmeyen paketler size geri teslim ediliyor. Ama mesafeler araya gireceği için, en iyi seçenekler sizlere sunuluyor ve zaman konusunda biraz daha geniş zamana ulaşabiliyor. Yani paketiniz size bir gün sonra yeniden gelebilir. Bunu tam olarak firmadan öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Aslında burada gerçeklere bakmak gerekiyor. Sonuçta kim teslim edilmeyecek bir paketi yollar ki? 

Moto Kuryeler İle Ne Zamana Kadar Çalışırız? 
Dünya tarihi çok fazla virüs salgını görmüştür. Ama şu an yaşadığımız dünya ele alındığı zaman, bunu çok daha net bir şekilde hayatımızda hissediyoruz. Yani bu virüs bize dünyanın bu şekilde gitmeyeceğini en net şekilde gösterdi. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi, öncelikle firmalar internete yoğunluk vermeye başladılar. Artık tüm sektörler internet üzerinden iş yapmaya başladıkları için ve eski firmaların yanında yeni yeni internete geçenlerin daha ciddi kampanyalar düzenleyerek müşterilerine ulaşmaları gerektiğinden dolayı, moto kurye veya kargo şirketlerinin hayatımızın bir parçası olacağı kesin. Zaten varlardı ama artık daha çok olacaklar.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir